-
Högtryck på Sveriges hotell i sommar – intäkterna ökar
Sveriges hotell ökade sina logiintäkter under juli månad 2022 med 32 procent i förhållande till samma månad 2019. De högre intäkterna var en följd av högre priser. Det visar nya siffror som Stockholms Handelskammare tagit fram via Benchmarking Alliance.
Sverige som turistland har levererat i sommar
Sommaren har varit mycket gynnsam för hotellen. Intäkterna för Sveriges hotell var under juli månad 32 procent högre än motsvarande månad 2019.
För hotellen i Stockholm var intäkterna 25 procent högre än siffrorna i juli 2019. Motsvarande nivå för hotell belägna utanför Stockholm var +35 procent.
I Sverige var de totala logiintäkterna 2 549 miljoner kronor under juli månad 2022. Det kan jämföras med 1 671 miljoner kronor i juli 2021 och endast 1 013 miljoner kronor i juli 2020.
Hotellen i Stockholm fick sammantaget in 751 miljoner kronor på logi under juli månad 2022. För hotellen utanför Stockholm uppgick logiintäkterna till 1 798 miljoner kronor under juli 2022.
“Sverige som turistland har verkligen levererat i sommar. Juli var en mycket bra månad. Den starka trenden från i våras har hållit i sig. Hotellens logiintäkter har nu fyra månader i rad varit högre jämfört med motsvarande period innan pandemin.” Säger Stefan Westerberg, chefekonom på Stockholms Handelskammare.
Även besöksnäringen driver på inflationen
Statistiken visar att intäktsökningarna var en följd av högre priser, i tillägg till fler uthyrda rum. Snittpriset för ett hotellrum i juli i Sverige var 1249 kronor, vilket kan jämföras med 1116 kronor i juli 2019 och 1023 kronor för ett år sedan.
Hotellen har i princip haft samma beläggning under juli som före pandemin. Hotellbeläggningen på svenska hotell i juli var 72 procent i genomsnitt, 65 procent i Stockholm och 76 procent på hotell utanför Stockholm.
“Det är så klart glädjande att hotellen haft en bra sommarsäsong, men att det blivit så mycket dyrare att vara hotellgäst visar att även besöksnäringen driver på inflationen. Det finns en risk att den höga inflationen, och stigande räntor, sätter käppar i hjulen för hotellen framgent genom ett minskat konsumtionsutrymme. När pengarna räcker till allt mindre kommer man se över sina kostnader, och då kan resor och nöjen vara i riskzonen. Det kan leda till en vikande arbetsmarknad med lägre sysselsättning och högre arbetslöshet.” Avslutar Stefan Westerberg.
Ni hittar statistiken från Stockholms handelskammare för juli här.
- Text: Stockholms Handelskammare
- Foto: Stockholms Handelskammare
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Mest under Destination, Boende, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentret ETOUR visar att stadsliv, kultur och design lockar mest, inte naturen och vildmarken
-
Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping
Till sommaren byggs ”Utsikt”, en plats för vila och naturupplevelser
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sverige och Norge stärka sin marknadsposition
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.
-
Stort intresse för Greentimes Inspirationsdag om hållbara evenemang
Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av de tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
För att fördjupa dialogen med användare och samarbetspartners bjuder r360 in till årlig kundträff i Stöten. I år är även teamet från r360 med
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Båda stärker de lokala och regionala destinationsbolagen i deras marknadsföring
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Mikael på Invite svarar på frågor om den digitala gästresan
Vad gör dig till rätt person i din position? Min styrka är att jag förstår besöksnäringen från ...
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Tjuvholmen tävlas ut – en av fem öar i den internationella satsningen I Visit Swedens globala ka...
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
När sportlovsveckorna nu är i full gång på de svenska fjälldestinationerna ställs logistik och gästupplev...
-
SJ startar daglig trafik med snabbtåg till Åre/Duved
SJ har sedan december 2025 kört ett dagligt snabbtåg till Åre/Duved på försök. Responsen från re...
-
-
Gästbloggare
-