onsdag 17 juni 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • el-låne-bilar från ORA på ESS Groups anläggningar.
    2023-07-27 18:15

    ESS Group erbjuder fria el-låne-bilar för gäster på flera av sina hotell

    Att utveckla och förbättra gästupplevelsen i olika former är en fråga för hela hotell- och upplevelseindustrin. ESS Group väljer nu att tillsammans med nya elbilsvarumärket ORA erbjuda sina gäster fria el-låne-bilar men också servicen i att gästen kan ställa sin egen bil hemma och att hotellresorterna erbjuder shuttle-service.

    ”Vi har länge sett ett ökat intresse från gästen att stanna flera dagar på våra hotelldestinationer och att genom det också vilja upptäcka närområdet kring exempelvis Ystad, Falkenberg, Lidingö och Malmö. Samarbetet med elbilsvarumärket ORA gör att vi nu lanserar servicen kring fria el-låne-bilar på Ystad Saltsjöbad, Falkenberg Strandbad, MJ’S och Ellery Beach House. Gästen kan enkelt låna bilarna gratis men vi som hotelldestination kan också hjälpa gäster med shuttle-service till och från flygplatser, tågstationer eller i vissa fall även hämta gästen hemma, om man inte bor alltför långt bort.” Säger Fredrik Toreskog, Creative Director ESS Group.

    Vill förstärka gästupplevelsen på plats

    Elbilsvarumärket ORA är en ny elbil på den svenska marknaden med räckvidd på mellan 310 och 420 km. Man har fått högsta betyg i EURO NCAPs krocktester.

    Totalt finns 10 bilar på ESS destinationer och servicen mot gästen erbjuds fram tills den 31 augusti. Men den kan mycket väl utökas beroende på hur intresset och responsen blir. Även fast man ännu inte kan erbjuda fullskalig service kring att hämta och lämna alla gäster så kommer framförallt Ellery Beach House närhet till Stockholm göra att samarbetet med ORA blir ett test av precis detta.

    ”Ellery Beach House på Lidingö har en stor andel gäster som bor i Stockholm 20 minuter från resorten. Nu när el-låne-bilar finns här så kommer vi testa i våra ’innan-ankomst-telefonsamtal’ att mot några gäster ställa frågan om man vill att vi hämtar och lämnar, att gäster som reser kollektivt till oss kunna göra det enkelt den sista biten in till ankomst. Största fokuset är att förstärka gästupplevelsen på plats men roligt om vi kan lyckas med detta några gånger under sommaren. Ju mer vi kan umgås och prata med gästen och ge service på nya sätt, desto mer utvecklande.” Fortsätter Fredrik Toreskog.

    En utmanare på den svenska marknaden

    Totalt finns 10 ORA el-låne-bilar på destinationerna Ystad Saltsjöbad, Falkenberg Strandbad, MJ’S och Ellery Beach House. När inte gästerna använder bilarna så är det fritt fram för medarbetarna att låna bilarna för transporter eller att åka till och från jobbet. Servicen erbjuds från den 13 juli till den 31 augusti.

    ”Samarbetet med ESS och de här fyra hotelldestinationerna är perfekt för oss på ORA. Vi är en utmanare på den svenska marknaden och så ser vi också på ESS resorts- och citydestinationer. Våra bilar laddas enkelt, är roliga att köra och packade med all säkerhetsutrustning man kan tänka sig. Att påverka gästupplevelsen positivt och att tänka nytt kring hur man kan uppleva området runt omkring, hur man reser till och från sin upplevelse samt att det också finns en hållbarhetsaspekt i samarbetet gör att vi valt att satsa stort på detta. Vår förhoppning är naturligtvis att när gästen testat våra bilar i en sån här miljö, att man också blir nyfiken på att ha en egen.” Berättar Linda Ungh Marketing Manager ORA Sweden.

    Läs mer om ESS Group på Turismnytt här.

    • Text: ESS Group
    • Foto: ESS Group
    Tweet
  • Ett elegant hotell i Stockholm. Visitas maj-statistik visar på en svag utveckling.
    2026-06-16 23:50

    Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj

    Maj var en ljummen hotellmånad för Sverige enligt statistik från Visita. Omvärldsläget skapar större osäkerhet i prognoser.

  • Midsommar på Lundsbrunn - besöksnäring
    2026-06-15 04:29

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026

    Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida Verkställande Direktör.
    2026-06-14 22:08

    Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD

    Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida VD. Tjänsten erbjuder en chans att leda en unik anläggning in i framtiden.

  • Skeppshunden Stella är Finnlines första egna maskot. Hon ska göra resan roligare för barnfamiljer.
    2026-06-14 21:04

    Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare

    I sommar får Finnlines passagerare sällskap av den nya maskoten Stella. Hon är en del av rederiets satsning på barnfamiljer.

  • Det blir marknad, musik, kultur, shower och mat på Augustifest 2026 i Norrköping.
    2026-06-13 18:44

    Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken

    Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90's Explosion är några nyheter inför Augustifest i Norrköping den 13–15 augusti.

  • Vrak - Museum of Wrecks marinarkeolog Håkan Altrock visar dykutrustning för barn i sommarkursen mini-marinarkeologerna.
    2026-06-13 17:41

    Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks

    För tredje sommaren i rad bjuder Vrak – Museum of Wrecks in nyfikna barn att prova på livet som en marinarkeolog.

  • Visit Värmland vill motverka ensamhet bland svenskar med ett nytt initiativ. Ett dejtingevent ger deltagare även chansen att vinna en Värmlandsresa.
    2026-06-13 17:01

    Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet

    Ensamhet är ett växande samhällsproblem i Sverige. Visit Värmland vill bryta trenden med ett nytt initiativ - ett unikt dejtingevent.

  • Nattliv på Söder i Stockholm, Sverige
    2026-06-12 15:20

    Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen

  • Svensk Camping släpper sin årsrapport för 2026 - Camping är motorn i svensk sommarturism.
    2026-06-12 00:58

    Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar

    Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.

  • Outdoor Summit B2B 2027
    2026-06-11 00:24

    Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige

    På Stockholm Outdoor Festival 2027 lanseras Outdoor Summit, en ny internationell B2B-dag där researrangörer från flera av Sveriges viktigaste exportmarknader bjuds in för att möta branschen

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-08 05:25

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Flyg, Museer och utställni...

    • 2026-06-11 00:24

      Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige

      När Stockholm Outdoor Festival arrangeras 2027 lanseras för första gången Outdoor Summit – en ny internationell B...

    • 2026-06-10 20:46

      Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner

      Nya turismräkenskaper på läns- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska...

    • 2026-06-09 21:08

      Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen

      Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätterna ökar, bokningsläget inför somma...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet