tisdag 22 september 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
    • Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • En karta över den smittade zonen från Jordbruksverket. Naturturismföretag oroar sig över svinpestens utveckling.
    2023-09-12 16:16

    Afrikansk svinpest: naturturismföretag drabbade och en del av åtgärderna

    Oron och frågorna är många över svinpestens utveckling bland naturturismföretag i den smittade zonen. Det gäller också de som har verksamhet nära den smittade zonen. Här är en nulägesbild från Naturturismföretagen med förslag på åtgärder och identifierade behov.

    Flera påverkas redan nu och många tänker med oro på framtiden. Både om avstängningen blir långvarig och även på om zonen utökas.

    Drabbade företagare fick möjlighet att prata med branschen

    11 september bjöd Naturturismföretagen in naturturismföretagare verksamma i och i anslutning till den avspärrade zonen till ett dialogmöte. Ett drygt tjugotal företagare deltog samt ett antal representanter från destinationer, visitorganisationer samt näringslivsansvariga på kommunnivå.

    Syftet var att samlas så att drabbade företagare fick möjlighet att prata med varandra och med Naturturismföretagen som branschförening, och dels att ta upp det mest huvudsakliga – hur restriktionerna slår mot enskilda företag.

    Företagen i aktuellt område är sedan tidigare i sommar hårt drabbade av först torka och sedan översvämningar. Samtidigt är många fortfarande i omstart efter Coronapandemin. Situationen är därför ansträngd i grunden och många småföretagare i branschen är rätt slitna.

    Naturturismföretag – påverkas på flera sätt

    Företag som bedriver naturturism, där eko- och kulturturism ingår, har bred spännvidd i verksamheterna. De erbjuder guidningar, med olika inriktningar, olika slags äventyrsupplevelser och kursverksamhet, driver boenden, småskalig livsmedelsproduktion, många har också restaurang- och kaféverksamhet där lokala produkter är basen.

    Branschen kännetecknas dessutom av att verksamheter bedrivs i nära samarbete med andra lokala entreprenörer och leverantörer. Därför påverkas de av svinpesten på flera olika sätt. Många arbetar mot en internationell marknad och ligger minst i ett år före, till och med två år, i planering och bokningar.

    Finns en oro för att gemene man inte förstår allvaret

    Generellt finns en oro för att gemene man inte förstår det allvarliga i läget och ändå visats i det förbjudna, sprider smittan vidare så att ett större område blir påverkat.

    Det finns också en oro för hur andra branscher som är aktiva i området agerar. Det avspärrade området är ”fullt med bärplockare” som flera av företagen på mötet upplever det, samt att de inte vet vem som tar ansvaret. ”Ska jag som företagare ringa 112, eftersom det är polismyndigheten som har ansvaret för att det inte görs avträdelser från sådana här förbud?”, undrar en av deltagarna.

    Det är uppenbart att flera företag som levererar svamp och bär till matindustrin verkar i området och att nå dessa med information snarast måste ses som en högt prioriterad uppgift för Jordbruksverket och Livsmedelsverket.

    Kommer naturturismföretag få möjlighet till eventuellt stöd?

    Naturturism är en näring. Men företagen upplever inte att det talas om dem när det kommer till information och kommunikation om svinpesten. Det är jord-, skogsbruk och jakt som är fokus i dialogen kring den pågående smittosituationen.

    Oron är stor att naturturismföretag inte kommer att få möjlighet till eventuellt stöd eftersom de inte innefattas i nuvarande dialog. Här behövs snabbt besked eftersom näringen är under tillväxt från den förödande pandemin.

    ”Det är viktigt att komma ihåg att natur ofta är reseanledningen och att turismen är en nätverksekonomi. Om den småskaliga naturturismen slås sönder på grund av uteblivna ersättningar kommer det att få förödande konsekvenser för svensk landsbygd. Detta gäller också basservicen i ett område av denna karaktär. Stöd måste också riktas till service som livsmedelsaffärer, tankställen, småskaliga livsmedelsproducenter och företag som kör personlogistik.” Säger Camilla Jönsson, generalsekreterare i Naturturismföretagen.

    Den direkta påverkan flera av företagarna redan märker är avbokningar, oro bland gäster som planerar att komma och många gäster som har frågor och är rädda. Där är det enskilda företaget inom naturturism en styrka att räkna med – får de konkret och tydlig information kan de också hjälpa till att sprida den till besökare.

    Många tänker på framtida planeringar och investeringar

    Företag inom naturturism har naturligt en mycket god lokalkännedom. Kommuner, länsstyrelsen och Jordbruksverket skulle enkelt kunna nå ut med skyltar och information på plats genom att använda sig av den lokala kompetensen. Företagaren är också van att kommunicera på olika språk. Så en snabbt upprättad roll som tillsynsman i det berörda området kan enkelt minimera risken att utländska besökare som inte läser på Jordbruksverkets webbsida hamnar på fel ställen.

    ”Naturturistiska företag är en outnyttjad resurs i svensk förvaltning av naturområden generellt. Det blir extra tydligt i en situation som denna, då det enkelt skulle kunna mobiliseras flera kompetenta tlllsynspersoner som kan möta de turister som inte läser på Jordbruksverkets hemsida utan kör till den där vackra ställplatsen som lyfts fram på webben precis som vanligt. Naturturism ”syns” väldigt lite i Sverige generellt. Så det är lätt att missa att väldigt många besökare rör sig i skogarna i september, särskilt i Västmanland/Dalarna och andra områden som har stor dragningskraft på den internationella marknaden. Det kan vara avgörande att nå just dessa besökare för att säkerställa att smittan inte sprids utanför det stängda området.” Fortsätter Camilla.

    Många tänker också på sin framtida planering och planerade investeringar i verksamheterna, ”ska man dra i handbromsen redan nu”, är en fråga som en av deltagarna ställer sig. En deltagare, som fått projektpengar för att utveckla besöksmiljöer, oroas över vad som händer om de inte kommer kunna genomföra projektet i den tid som krävs på grund av restriktionerna.

    Många naturturismföretag ser också en oro på tillgången till att lokalt producerade livsmedelsprodukter, som de använder i din verksamhet. ”Det kan bli stor brist nästa år”.

    Identifierade behov på riktigt kort sikt:

    ◆ Gemensamt skyltmaterial på olika språk som sätts upp både i anslutning till det avspärrade området och inom området. ”Hjälp människor att göra rätt!”.
    ◆ Säkerställ att primärproducenter inom bär och svamp inte rör sig i området.
    ◆ Klargör situationen kring ersättning för naturturismföretag. Avbokade gäster måste ersättas. Det gäller även företag som finns utanför zonen men som har aktiviteter inom det stängda området.

    Identifierade behov på kort sikt:

    ◆ Definitionsarbete pågår och det blir hela tiden mer tydligt. Men vi ser att det är viktigt att tänka på tillgänglighet utifrån ett gästperspektiv och målpunkter som exempelvis ett utsiktstorn, en brygga, en sjö.
    ◆ Klargör redan nu vad som gäller under vintersäsongen. Är långfärdsskridsko och andra isaktiviteter möjliga?
    ◆ Går det i en kommande fas att ta fram undantag för att vistas i området? Det vill säga att med guidade turer som leds av en expert ändå tillåta att ta med gäster ut i området.
    ◆ Flera som erbjuder boende har besök av människor med hundar som deltar i olika slags hundkurser eller tävlingar. Är det möjligt att stängsla in ett område och då kunna genomföra
    hundverksamheten där?
    ◆ Avsaknad här och nu hur den långsiktiga strategin ut för hanteringen av svinpesten ser ut. Inklusive en konkret handlingsplan.

    I ett större perspektiv – använd föreningen och företagen

    Naturturismföretagen och de företag som var med i dialogmötet ser att naturturismföretagares kunskaper bör tas till vara. På det sättet kan man redan nu mota Olle i grind, och begränsa den långsiktiga påverkan på branschen och turismnäringen i området.

    ◆ Använd naturturismföretag i arbetet mot svinpesten. De har extremt god lokalkännedom, är vana att möta gäster och är måna om att hjälpa till att säkerställa att smittan begränsas så snabbt som möjligt – och företag i området har just nu näringsförbud så de har tid. Skapa roller som tillsynsmän, säkerställ att skyltar kommer upp extremt fort.

    ◆ Låt arrangerade guidningar, av dem som kan och vet vad som gäller, göra att besökare kan komma in i området ändå. De får lära sig hur man ska bete sig i en avstängd zon. ”Västmanland har inte stängt”, sa en av dialogmötesdeltagarna. För det finns en oro för att det är så som avstängningen av området kan uppfattas.

    ◆ Visit Sweden behöver avsätta resurser för en större kampanj när läget klarnar. Det är lätt att varumärket Sverige kommer att förknippas med svinpest och spärr.

    ”På lite längre sikt är det oerhört betydelsefullt om vi kan hitta en form för arbete i drabbade områden där gäster kan lotsas ut av kompetenta och kanske specialutbildade företagare. På så sätt skapar vi både en kunnig massa av besökare och en hållbar tillväxt av naturturism vilket gynnar svensk besöksnäring och svensk landsbygd.” Avslutar Camilla Jönsson.

    Läs mer om Naturturismföretagen på Turismnytt här.

    Håll dig uppdaterad om svinpesten

    Jordbruksverket har en sida om utbrottet av Afrikansk svinpest på sin hemsida. Den uppdateras kontinuerligt och det är möjligt att prenumerera på uppdateringar.

    • Text: Camilla Jönsson/Naturturismföretagen
    • Foto: Jordbruksverket
    Tweet
  • Stockholms bästa kanelbulle utsedd - besöksnäring
    2026-09-21 06:13

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026

    Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering

  • Melodifestivalen 2027
    2026-09-20 23:27

    Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem

    Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm

  • Biosfärleden. Skaraborg och regionens många företag är mer redo än någonsin att möta en internationell efterfrågan.
    2026-09-20 17:19

    Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden

    Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.

  • Till Rönneberga har statsministrar, fredspristagare och helt vanligt folk kommit sedan 1969 för att dela tankar och idéer. Hotellet letar nu efter en Säljansvarig.
    2026-09-20 16:40

    Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här

    En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.

  • PM & Vänner - Monica
    2026-09-19 23:36

    PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”

    Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen

  • Destination Östersund arbetar med hållbarhet och signerar ett globalt klimatåtagande för besöksnäringen.
    2026-09-19 15:45

    Östersund signerar globalt klimatåtagande för evenemangs- och besöksnäringen

    Genom att ansluta sig till Glasgow Declaration on Climate Action in Tourism tar Östersund steg i arbetet för en mer hållbar destination.

  • Pilane äng var en plats som internationella researrangörer besökte i Västsverige under en visningsresa.
    2026-09-19 15:12

    Kultur och lokala upplevelser ska locka fler internationella besökare till Västsverige

    Den 6–10 september genomförde Turistrådet Västsverige en visningsresa för internationella researrangörer på temat kultur.

  • Allt fler internationella resenärer kommer till Stockholm med Viking Line.
    2026-09-18 15:13

    Coolcation-trenden gav fler internationella resenärer till Viking Line

    Under sommaren reste 10 % fler internationella gäster med Viking Line jämfört med 2025. Det speglar efterfrågan på svalare resor.

  • Evenemanget Göteborgskalaset lockade många under augusti. Månaden gick bra för besöksnäringen i Göteborg.
    2026-09-18 14:44

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En händelserik augusti drev efterfrågan och tillväxt.

  • Captains Cruise där viktiga frågor för nordisk turism diskuterades
    2026-09-18 10:03

    Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism

    Under årets Captains Cruise med Nordic Tourism Collective diskuterades viktiga frågor för nordisk turism med skärgården som inramning

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 24 sept 09:00-10:00

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Transportföretagen – Flyg för tillväxt – men på vilka villkor?
      2026-09-23
      • Stockholm
      • www.transportforetagen.se/utbildningar-och-event/flyg-for-tillvaxt--men-pa-vilka-villkor/
    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 2026 – Är marknadsföring av ett resmål en kostnad eller en investering?
      2026-09-24
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/visitswedensinspirationswebbinarium2026
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Kulturarvsdagarna 5-6 oktober 2026
      2026-10-05
      • Stockholm
      • www.svensktkulturarv.se/foer-medlemsmuseer/kurs-konferens/
    • Hotell & Fastigheter 2026 (Fastighetsvärlden)
      2026-10-14
      • Stockholm
      • www.fastighetsvarlden.se/seminarier/hotell-fastigheter-2026/
    • Travel News Studio – Flygseminarium – Vem lyfter – och vem blir kvar på marken?
      2026-10-21
      • Stockholm
      • www.travelnews.se/event/travel-news-studio-flygseminarium/398061
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-09-14 06:13

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...

    • 2026-09-13 21:21

      Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen

      Grönländaren Lodge är en fristad för familjer och företag som längtar efter att utforska Funäsfj...

    • 2026-09-13 17:26

      Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret

      Sveriges globala musikframgångar har i decennier präglat musikscenen världen över och sommaren 2027 får b...

    • 2026-09-13 21:42

      Spritmuseum och Backstage Hotel stärker Djurgården som mötesdestination

      Spritmuseum och Backstage Hotel Stockholm inleder ett nytt B2B-samarbete med målet att göra Djurgården mer attrak...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

        Foto: Gustaf Björlin. Blåmussla aromatiskdressing, Hängmörad öring, sikrom, wasabi, Venusmussla, sockertång, räka. Framtide...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet