fredag 24 juli 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination
    • Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti
    • O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
    • Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • På bild: Åsberget i Örnsköldsvik. VM i orientering arrangeras där 2029.
    2024-05-07 17:08

    Höga Kusten arrangerar VM i orientering 2029

    VM i orientering arrangeras i Örnsköldsvik, Höga Kusten 2029. Det står klart efter att Internationella orienteringsförbundet nu tagit sitt beslut.

    ”Otroligt kul, det här betyder så mycket för vår sport.” Säger Svensk Orienterings förbundschef, Susanne Maarup. ”Det här är ett oerhört glädjande besked för hela orienteringssverige. Vi kan utlova en härlig tävlingsfest med världens bästa löpare på plats och ett svenskt landslag som med all sannolikhet kommer vara en av favoriterna till guldet. Det blir inte större än så.”

    Svensk orientering ska växa, bli fler och mer

    1968 i Linköping, 1989 i Skövde, 2004 i Västerås och 2016 i Strömstad. Det är senaste gångerna VM i orienteringslöpning arrangerats på hemmaplan. 2029 är det dags igen, denna gång i Örnsköldsvik.

    Svensk Orientering har i sin Kompassriktning 2030 satt målen högt, orienteringen ska växa, bli fler och mer, och ha världens bästa landslag. Internationella tävlingar, likt VM, blir en viktig pusselbit på resan.

    ”Svensk Orientering är på stark frammarsch. Våra föreningar runtom i landet arrangerar flertalet aktiviteter och tävlingar varje vecka och som sport utvecklas vi hela tiden. Att få arrangera ett hemma-VM är stort och vi hoppas att det kommer bidra att ännu fler hittar till orienteringen.” Säger Anders Sahlén, ordförande för Svenska Orienteringsförbundet.

    Natur med fysiska utmaningar och vackra vyer

    Terrängen i Höga Kusten är välkänd och på många sätt unik där världsarvets natur bjuder på både fysiska och höga tekniska utmaningar.

    2018 stod Örnsköldsvik som värd för O-Ringen med ett högt betyg från löparna som hyllade arrangemanget och terrängen. Nu ser Örnsköldsvik fram emot att kunna ta emot världens bästa orienterare 2029.

    ”Äntligen! Som vi har jobbat med detta event, att få visa upp Örnsköldsvik, Höga Kusten. Vår fantastiska miljö och alla möjligheter som platsen erbjuder. Vi är glada och stolta över förtroendet att få välkomna alla medverkande och ser fram emot att, tillsammans med de lokala klubbarna, bjuda in till en gigantisk orienteringsfest 2029.” Hälsar Magnus Haglund, kommundirektör och Marlene Jonasson Bolstad, evenemangsansvarig Örnsköldsviks kommun.

    Erfarenhet av stora arrangemang

    Marcus Hane, ordförande för OK Nolaskogsarna, en av de lokala föreningarna som kommer vara med och arrangera mästerskapet, ser redan fram emot VM 2029.

    ”Enligt min mening är VM det mest prestigefyllda arrangemanget i orienteringsvärlden och att vi har fått äran att arrangera det tillsammans med övriga klubbar i området är otroligt kul. Vi har allesammans god erfarenhet av att arrangera stora arrangemang, främsta bland dessa är O-Ringen 2018 och SM 2023. Dessa klarade vi av med bravur och vi fick väldigt positiva utvärderingar från löparna som var här då. Det sporrar oss och vi ser väldigt mycket fram emot utmaningarna och äventyren detta stora arrangemang medför, både för vår klubb men också för orienteringssporten i stort i Ångermanland.”

    Gynnar hela destinationen med fler besökare

    Från Höga Kusten Destinationsutvecklings sida gläds man åt beskedet.

    ”Fantastiskt roligt för Örnsköldsvik och hela Höga Kusten! Vi ser fram emot att bjuda publik och tävlande på upplevelser och värdskap i internationell toppklass.” Säger Mattias Peterson, VD Höga Kusten Destinationsutveckling. ”Tillsammans med näringen kommer vi även att paketera och erbjuda aktiviteter utanför orienteringsarenan. Evenemang av detta slag gynnar hela destinationen med fler besökare både innan och efter evenemanget, förhoppningsvis känner också många att detta är en plats man gärna vill besöka igen.”

    Nedan kan ni se en trailer till VM i orientering 2029.

    Här kan ni läsa mer om Höga Kusten på Turismnytt.

    • Text: Höga Kusten Destinationsutveckling
    • Foto: P-O Sedin, Örnsköldsviks kommun
    Tweet
  • En person som badar i Riddarfjärden, Stockholm. Visit Sweden skriver att värmeböljan i Europa väcker frågor om coolcation-turism till Sverige.
    2026-07-23 22:16

    Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination

    Den extrema sommarvärmen i Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål enligt Visit Sweden.

  • Haparandas stationshus är en historisk symbol för stadens roll som gränsnod. Nu får den ny aktualitet när persontågen från Finland återvänder till Norrbotten.
    2026-07-21 22:05

    Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti

    Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.

  • En löpare springer längs en bana vid O-ringen, omgiven av åskådare och träd. Evenemanget återvänder till Göteborg den 19-25 juli.
    2026-07-21 17:10

    O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen

    Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.

  • Boende Skånes Djurpark - besöksnäring
    2026-07-20 03:06

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026

    Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • Vid Lule älv, där årstiderna sätter rytmen, har Arctic Bath arbetat med att förfina och utveckla sin SPA-upplevelse.
    2026-07-19 15:50

    Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus

    Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.

  • Åre Hostel öppnar vid Åre torg med Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen.
    2026-07-19 15:14

    Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen

    I september tar två välkända profiler över en verksamhet vid Åre torg. Åre Hostel har som målsättning att öppna i vinter.

  • Hotell i Stockholm. Junistatistiken från Visita är i hög grad positiv.
    2026-07-18 22:38

    Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni

    I juni ökade belagda hotellrum med 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Intäkterna ökade samtidigt enligt Visita.

  • Trillevallen, Södra Årefjällen letar nu efter sin nya VD.
    2026-07-17 21:28

    Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD

    Trillevallen, Södra Årefjällen söker nu efter sin framtida VD. En operativ ledare som ska ta destinationen till nästa nivå.

  • Museet Vraks marinarkeolog Jim Hansson, framför skeppet Af Chapman på Skeppsholmen. Han berättar om öns historia i en ny ljudvandring.
    2026-07-16 22:52

    Vrak – Skeppsholmens dolda historia avslöjas i ny ljudvandring

    Upptäck en ny sida av Skeppsholmen via Vrak. En gratis ljudvandring med marinarkeologen Jim Hansson tar en genom historia.

  • En ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik.
    2026-07-15 22:44

    Ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik

    En ny busslinje - Kiruna och Narvik gör det enklare att resa mellan Sverige och Norge. Det innebär en förbättrad tillgänglighet.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Augustifesten i Norrköping 13-15 augusti
      2026-08-13
      • Norrköping
      • visit.norrkoping.se/se-och-gora/evenemangskalender/evenemang-augusti-2026/augustifesten
    • Placebranders Day
      2026-09-03
      • Härnösand
      • placebrander.se/placebranders-day-2026/
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-07-21 17:10

      O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen

      Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största or...

    • 2026-07-20 03:06

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...

    • 2026-07-15 22:04

      Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2026

      Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...

    • 2026-07-15 22:44

      Ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik

      En ny bussförbindelse mellan Kiruna och Narvik gör det enklare för besökare att resa över gränsen mellan Sverige ...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet