-
Ny barchef, Clarion Hotel Stockholm
Ny barchef på Clarion Hotel Stockholm är Josephine Sondlo.
Josephine blir ansvarig för de två barerna på hotellet.
Hon har arbetat på i baren på Berns, Reisen Bar, Riche, Kåken, Svartengrens och Nytorget 6. Tillsammans med Madelene Rapp skrev hon boken ”Tequila & mezcal : mexikanskt brännvin” som gavs ut 2015.
”- Det känns ”skitfett” att sätta Eatery Social på kartan. Jag älskar Södermalm men känner att Skanstull länge har varit bortglömt. Att dessutom få göra det med tequila och mezcal gör det extra spännande. Jag vill skapa annorlunda upplevelser och göra Eatery Social till något utöver det vanliga”, säger Josephine.
”- Den lekfullhet, professionalism och anknytning till både Södermalm och Mexico som Josephine har gör henne till den ultimata barchefen för Eatery Social. Vi är extremt glada och nöjda med denna rekrytering. Josephine är inte bara en extremt duktig bartender och kreatör – hon besitter också en stor social kompetens och värdesätter mötet med varje gäst. Nu påbörjar Josephine arbetet med att sätta samman det barteam som ska bjuda på hög och avslappnad servicenivå och goda drinkar. Vi vill skapa en ny mötesplats i Skanstull”, säger Ida-Maja Tejle, Operations Manager på Clarion Hotel Stockholm.
Josephine började arbeta den 1 april.
- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Mest under Destination, Boende, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentret ETOUR visar att stadsliv, kultur och design lockar mest, inte naturen och vildmarken
-
Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping
Till sommaren byggs ”Utsikt”, en plats för vila och naturupplevelser
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sverige och Norge stärka sin marknadsposition
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.
-
Stort intresse för Greentime Inspirationsdag om hållbara evenemang
Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av de tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
För att fördjupa dialogen med användare och samarbetspartners bjuder r360 in till årlig kundträff i Stöten. I år är även teamet från r360 med
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Båda stärker de lokala och regionala destinationsbolagen i deras marknadsföring
-
SJ startar daglig trafik med snabbtåg till Åre/Duved
SJ har sedan december testat ett dagligt snabbtåg till Åre/Duved. Responsen från resenärer har varit god och tåget blir permanent.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 8 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Tåg, Museer s...
-
Nu lanseras Terra Skåne, Sveriges vinregion – blir värd för global final i stor vintävling
Ett gemensamt initiativ som sätter nordvästra Skåne på vinkartan Under 2025 inleddes ett unikt s...
-
Mikael på Invite svarar på frågor om den digitala gästresan
Vad gör dig till rätt person i din position? Min styrka är att jag förstår besöksnäringen från ...
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Tjuvholmen tävlas ut – en av fem öar i den internationella satsningen I Visit Swedens globala ka...
-
-
Gästbloggare
-