-
Air Leap byter ut Bromma mot Arlanda från Halmstad och Visby
Från och med den 29:e november kommer flygbolaget Air Leap byta från Bromma Stockholm Airport till Stockholm-Arlanda från Halmstad City Airport. Från och med den 28:e november kommer Air Leap, där varumärket Air Gotland ingår, även byta från Bromma Stockholm Airport till Stockholm-Arlanda från Visby Airport.
“Vi har gjort ett strategiskt val att flytta trafiken från Bromma Stockholm Airport till Stockholm-Arlanda, för att det idag finns en stor överkapacitet till Bromma. Men också för att det inte finns någon linje till Arlanda. Vi ser att det finns en efterfrågan att från Halmstad via Arlanda ansluta mot andra destinationer, dessutom passar det bättre mot vårt övriga linjenät på Arlanda.” Säger Johan Giæver Marvik, kommersiell chef på Air Leap.
Ser större synergi i att flyga till Arlanda
Air Leap har länge sett att det funnits en överkapacitet på flygstolar från flera destinationer till Bromma Stockholm Airport. Samtidigt har det funnits relativt få avgångar till stora Stockholm-Arlanda.
I och med ett planerat samarbete med SAS ser flygbolaget nu också betydligt större synergi i att flyga till Arlanda. Därmed erbjuds bättre möjligheter för alla resenärer att ansluta till andra flyg.
“Stockholm-Arlanda är den dominerande flygplatsen i stockholmsområdet och Sverige. Samt har den långsiktighet och utvecklingspotential som Air Leap eftersträvar. Vi ser därför en stor vinst i att byta från Bromma till Arlanda. För att kunna ge gotlänningarna möjlighet att inte bara ta sig till Stockholm utan också få tillgång till Arlandas omfattande utrikes- och inrikesnät.” Säger Jon Melkersson, VD för Air Leap.
Från Stockholm-Arlanda flyger Air leap från och med den 28:e och 29:e november till Visby Airport, Halmstad City Airport, Örnsköldsvik Airport, Mariehamns Flygplats, Åbo Flygplats och Oslo Airport.
- Text: Air Leap & Air Gotland
- Foto: Air Gotland
-
RNBT – nätverket är nu fulltaligt och täcker hela Sverige
Regionala Nätverket för besöksnäring och Turism (RNBT) meddelar med stor glädje att samtliga Sveriges regioner är nu representeras.
-
Ironman Kalmar 2025 är fullbokat – totalt 2 850 atleter
Nu är alla startplatser bokade till Ironman Kalmar 2025, som äger rum den 16 augusti. Antalet internationella deltagare är rekordhögt.
-
Visit Dalarna tilldelas internationellt guld för klusterarbete
Visit Dalarna har lyckats uppnå ESCA guld. Inom branschkod besöksnäring är destinationsbolaget den enda i världen med guldcertifiering.
-
Guideutbildning för snöskoter bidrar till tryggare skotersafari
Ett fokus inom BOHST har varit att höja kompetensen bland snöskoterguider via utbildning. Det skapar en säkrare skotersafari.
-
Hjortviken Country Club öppnar hotell utan TV på rummen
Nu öppnar ESS Group nya destination Hjortviken upp dörrarna till en värld utan TV-apparater på hotellrummen.
-
Visita – ökad efterfrågan på hotellrum i december
Efter månader där efterfrågan minskade på hotellrum i Sverige ökade den i december, trots fler klämdagar än normalt, enligt Visita.
-
Stockholm bland världens topp-destinationer 2025
Med erbjudande om både skärgård och stadspuls har Stockholm etablerat sig som en av världens mest eftertraktade resmål 2025.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2025
Mest om Boende, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Evenemang, Museer/utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Vårdskjortor får nytt liv som arbetskläder på Nationalmuseum
Nu byter personalen på Nationalmuseum sina jackor. I ett samarbete med Beskow von Post får kläder nytt liv genom ett cirkulärt koncept.
-
Vy Norge lanserar sommartåg mellan Oslo och Malmö
Vy tar ytterligare ett steg i sin satsning på internationell trafik och lanserar sommartåg mellan Oslo och Malmö i sommar.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan ganska jämnt fördelat på många kategorier så...
-
Mötesåret 2024 – stora möten och event trotsade konjunkturen
Mötesåret 2024 har varit präglat av minskad efterfrågan på konferenser, en direkt konsekvens av en utmanande ekon...
-
Thérèse Liljeqvist är ny VD för Artipelag
Artipelag har glädjen att presentera Thérèse Liljeqvist som ny verkställande direktör för Artipe...
-
Vrak – Museum of wrecks i samarbete med The museum of World War II i Gdansk
I samband med ett kundevent i Gdansk i maj 2024 hade Marknadsutvecklare Annika Torstenson från Vrak ̵...
-
-
Gästbloggare
-