-
AMF investerar i Gröna Lund och Parks and Resorts fortsatta tillväxtresa
Den kommande utbyggnaden av Gröna Lund som inleds 2024 kommer att skapa ett utökat tivoliområde med spännande nya attraktioner och förbättrade offentliga miljöer. Genom detta projekt kommer besökare erbjudas en ännu mer storartad tivoliupplevelse. Som en del av finansieringen av denna utveckling och för att möjliggöra fortsatt tillväxt i samtliga av koncernens parker välkomnar vi nu AMF som delägare i Parks and Resorts. AMF kommer att vara investerade genom både stamaktier och preferensaktier, vilket ger dem en ägarandel på cirka 19 procent.
– Johan Tidstrand, Helena Tidstrand och jag är långsiktiga ägare med ett stort personligt engagemang. Visionen är att skapa världens bästa parker som vi kan lämna över till kommande generationer.Vår strävan är att erbjuda den bästa tänkbara parkupplevelsen och vi har en uttalad ambition att kontinuerligt bidra till den ständigt växande besöksnäringen för att skapa jobb och tillväxt för hela landet. Därför är vi glada över att AMF delar den ambitionen med oss, och vi ser fram emot vår gemensamma resa att fortsätta utveckla hela koncernen. Vi är övertygade om att AMF:s engagemang och resurser kommer att bidra till att förverkliga vår vision, säger Mattias Banker, styrelseordförande och en av ägarna till Parks and Resorts.
AMF är imponerade av bolagets ambition och tydliga potential
– Vi har följt Parks and Resorts och bidragit med finansiering sedan vår investering i preferensaktier i samband med utmaningarna kopplade till pandemin 2020. Vi har imponerats av bolagets ambition och tydliga potential att fortsätta växa och utvecklas. Parks and Resorts har en viktig position inom den svenska besöksnäringen och vi ser fram emot möjligheten att vara med på deras fortsatta tillväxtresa, säger Anders Oscarsson, Aktiechef och Ägaransvarig AMF.
Parks and Resorts är Nordens ledande aktör inom upplevelseindustrin. I gruppen ingår några av Sveriges mest populära resmål såsom Gröna Lund, Kolmården, Furuvik och Skara Sommarland. Bolaget omsätter runt 1.6 miljarder kronor per år och anläggningarna välkomnar nästan tre miljoner gäster årligen.
AMF:s investering görs genom en nyemission av stamaktier, som motsvarar en ägarandel om ca 19 procent. Återstående preferensaktier som AMF investerade i 2020 finns kvar.
Läs mer om Parks and Resorts på Turismnytt
- Text: Parks and Resorts
- Foto: Gröna Lund
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.
-
Stort intresse för Greentime Inspirationsdag om hållbara evenemang
Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av de tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
För att fördjupa dialogen med användare och samarbetspartners bjuder r360 in till årlig kundträff i Stöten. I år är även teamet från r360 med
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Båda stärker de lokala och regionala destinationsbolagen i deras marknadsföring
-
SJ startar daglig trafik med snabbtåg till Åre/Duved
SJ har sedan december testat ett dagligt snabbtåg till Åre/Duved. Responsen från resenärer har varit god och tåget blir permanent.
-
Nu lanseras Terra Skåne, Sveriges vinregion – blir värd för global final i stor vintävling
Ett gemensamt initiativ som sätter nordvästra Skåne på vinkartan - Rivstartar med final i vinernas Guide Michelin
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 8 2026
Mest under Destination, Tåg, Museer samt Konstateranden, beslut och rapporter
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i januari
I januari ökade antalet belagda hotellrum med knappt 3 % jämfört med motsvarande månad 2025 enligt statistik från Visita.
-
Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
Vill du vara med och stärka kunskapen om Norrbottens besöksnäring? Nu söker Arctic Sweden Visitors Board en organisationskommunikatör.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Ny rättspraxis skapar reklamutmaningar för hotell och restauranger
Den svenska dryckes- och besöksnäringen står inför en betydande utmaning efter ett nytt domslut i Patent- och mar...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 8 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Tåg, Museer s...
-
Rekordnotering för tredje året i rad – Stena Line lockar de danska skidresenärerna till Sverige
Intresset för skidresor till Sverige fortsätter att öka kraftigt, och för tredje året i rad når Stena Lin...
-
Skidåkning för alla: gratis bi-ski i Hammarbybacken
Nu erbjuder Stockholms Skid- och Snowboardskola, som är en del av Friluftsfrämjandet, personer som inte kan åka v...
-
-
Gästbloggare
-