-
Anna Strömwall ny flygplatsdirektör för Göteborg Landvetter Airport
Swedavia utser Anna Strömwall till ny flygplatsdirektör för Göteborg Landvetter Airport och ny medlem av Swedavias koncernledning. Efter Transportstyrelsens godkännande tillträder hon tjänsten under början av februari månad.
Mångårig erfarenhet
Anna Strömwall arbetar idag som chef för Swedavia Konsult och har en mångårig erfarenhet från chefsroller inom transport- och logistikbranschen, bland annat som Planning Manager för Skandinaviens största containerhamn APM Terminals samt chef för säkerhetskontrollen på Arlanda.
“Jag är väldigt glad över att Anna Strömvall nu tillträder som ny flygplatsdirektör för Göteborg Landvetter Airport. Hennes gedigna branscherfarenhet och ledarskap blir ett tillskott i utvecklingen av Göteborg Landvetter Airport som västra Sveriges internationella flygplats och som en av världens mest klimatsmarta flygplatser.” Säger Jonas Abrahamsson, VD och koncernchef för Swedavia.
Ser fram emot att fortsätta utveckla
Anna Strömwall efterträder Charlotte Ljunggren, som har varit Landvetters flygplatsdirektör sedan 2012. Charlotte Ljunggren tillträder nu en ny tjänst som direktör för marknad och kommersiell utveckling för Swedavias tio flygplatser och kvarstår som medlem i Swedavias koncernledning.
“Det känns otroligt roligt och spännande att få möjlighet att tillsammans med alla kompetenta och engagerade medarbetare på flygplatsen fortsätta utveckla Göteborg Landvetter Airport i samma positiva riktning som vi är inne i idag.” Säger Anna Strömwall, tillträdande flygplatsdirektör för Göteborg Landvetter Airport.
- Text: Swedavia
- Foto: Maria Moustakakis
-
Säfsen satsar på sommaren – nya aktiviteter och samarbeten
Säfsen i Dalarna satsar på sommaren. Med ett utökat aktivitetsutbud, nya samarbetspartners och en omfattande byggnation av Hyttan.
-
Familjefest i Kungsträdgården under Ishockey-VM
I samband med Ishockey-VM i Stockholm öppnas en ny festzon i Kungsträdgården som bjuder på gratis aktiviteter för barn och vuxna.
-
Världens bästa sandskulptörer gästar Kalmar i juli
Den 14–18 juli hålls Kalmar International Sandsculpture Festival. Nu är det klart vilka konstnärer som kommer att delta.
-
Junibacken satsar på en vuxenpublik i sommar
I samarbete med Live Nation arrangeras två exklusiva konsertkvällar i augusti på Junibacken med Sabina Ddumba och Jung.
-
Ketty Engrund är ny VD för Lofsdalsfjällens Turistnäring
Lokal styrka och samverkan är nyckeln till Lofsdalens långsiktiga framgång enligt Ketty Engrund, ny VD för Lofsdalsfjällens Turistnäring.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2025
Hur går det för besöksnäringen? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild. Det var en stark påskhelg för hotellen.
-
Snälltåget – stort intresse att ta tåget till Jämtland i sommar
Intresset för att resa med Snälltåget till Jämtland i sommar är stort. Jämfört med 2024 har antalet bokningar ökat med över sextio procent.
-
Skidindustrin går samman i historisk allians – Global Sustainability Ski Alliance
Den 7 maj lanserades Global Sustainability Ski Alliance. SkiStar och sju andra skidaktörer från Europa och Nya Zeeland är medlemmar.
-
Vy flygbussarna lanserar Sveriges första kommersiella elbusslinje till Arlanda
Som första kommersiella aktör i Sverige har Vy flygbussarna lanserat en elbusslinje mellan Cityterminalen och Arlanda flygplats.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 -25
Mest under Destination, Boende samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sjuhäradsrundan har invigts – ny regional cykelled i Västsverige
Den 9 maj invigdes Sjuhäradsrundan, en ny regional cykelled som bjuder på fina upplevelser genom...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende samt Stöd/Ins...
-
Destination Jönköping satsar på ett stärkt värdskap
Nu nylanserar Destination Jönköping sin turistwebb, utbildar fler InfoPoints och tar fram inspir...
-
Med hotell- och resortsystemet Moder får du allt i ett – Läs hur!
I en bransch som traditionellt präglas av fragmenterade system och avdelningssilos framstår Moder som en banbryta...
-
-
Gästbloggare
-