-
Årets Kock 2018 är utsedd – David Lundqvist
Nu är det avgjort – David Lundqvist är Årets Kock 2018 och ny svensk mästare i professionell matlagning.
Tävlingen har pågått länge, med 32 tävlande från början som lyckades charma juryn med sina unika maträtter. Under finalen var det enbart 8 kvar och finalisterna gick igenom 10 delmoment under 2 dagar. Teoriprov, råvarukännedom och olika utmaningar fick finalisterna kämpa sig igenom för att försöka nå den attraktiva vinnarpallen. De fick bland annat arbeta från hemliga råvarukorgar, öppna pilgrimsmusslor oförberett, slå majonnäs, stycka lamm och laga utsökt hummer.
Hårt jobb under lång tid lönar sig
När alla delmoment var färdiga och juryn hade sagt sitt, stod David Lundqvist som vinnare av Årets Kock 2018. Han kommer från Orust och är verksam på Grand Hotel i Saltsjöbaden, dessutom har han varit finalist i tävlingen förut.
”Det känns som ett fantastiskt resultat och ett kvitto på att hårt jobb under lång tid lönar sig. Underbart att stå högst på pallen med tanke på konkurrensen.” Sa David Lundqvist om hur det kändes att vinna Årets Kock 2018.
Under prisceremonin på Kungl. Tennishallen fick David ta emot en prischeck på 250 000 kronor och Gastronomiska Akademiens mejerimedalj i guld av H.K.H. Prins Carl Philip som även medverkade i juryn.
Här kan du läsa mer om tävlingen, vinnaren och finalisterna.
Årets Fjällkock 2018
En annan matentusiast som imponerat stort är Magnus Åkerström, han vann nämligen Årets Fjällkock 2018.
Fjäll, skog och sjö stod givetvis i fokus i finalen av Årets Fjällkock som gick av stapeln i Åre 25 september. Efter en hård final vann Magnus Åkerström och blir därmed Årets Fjällkock 2018.
- Text: Isa Mörk
- Foto: Gustaf Månsson
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Mest under Destination, Boende, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentret ETOUR visar att stadsliv, kultur och design lockar mest, inte naturen och vildmarken
-
Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping
Till sommaren byggs ”Utsikt”, en plats för vila och naturupplevelser
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sverige och Norge stärka sin marknadsposition
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.
-
Stort intresse för Greentimes Inspirationsdag om hållbara evenemang
Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av de tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
För att fördjupa dialogen med användare och samarbetspartners bjuder r360 in till årlig kundträff i Stöten. I år är även teamet från r360 med
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Båda stärker de lokala och regionala destinationsbolagen i deras marknadsföring
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Mikael på Invite svarar på frågor om den digitala gästresan
Vad gör dig till rätt person i din position? Min styrka är att jag förstår besöksnäringen från ...
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
När sportlovsveckorna nu är i full gång på de svenska fjälldestinationerna ställs logistik och gästupplev...
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Tjuvholmen tävlas ut – en av fem öar i den internationella satsningen I Visit Swedens globala ka...
-
SJ startar daglig trafik med snabbtåg till Åre/Duved
SJ har sedan december 2025 kört ett dagligt snabbtåg till Åre/Duved på försök. Responsen från re...
-
-
Gästbloggare
-