-
Best Western Princess Hotel i Norrköping säljs
Sleeping Fox Hotel Group har den 1 december 2015 sålt deras Norrköpingshotell Best Western Princess Hotel till Brandel Invest & Förvaltning AB.
Brandel Invest & Förvaltning AB äger Hotell Höglund i Nässjö och har ägt Hotell Opera och Hotell Ekoxen i Göteborg. Bolaget ägs av familjen Brandel.
”- Vi ser fram emot att ta över Best Western Princess Hotell”, säger Carl-Henrik Brandel och fortsätter, −Hotellet har haft ett väldigt positivt resultat den senaste tiden. Läget är fantastiskt, mitt inne i centrum. Det ska även bli spännande att ta del av Best Westerns starka varumärke.
”- Vi är väldigt nöjda med att sälja vårt fina hotell till familjen Brandel. Det var viktigt för oss att hotellet fortsätter under Best Westerns varumärke och detta kommer nu att ske. Vi har hela tiden strävat efter att utöka vår marknadsandel med nya hotell men i dagsläget vill vi satsa mer på Stockholm och vi väljer alltså att lämna Norrköping”, säger Lars-Jerker Molin, VD, Sleepingfox Hotel Group AB
Best Western Princess Hotel har under de senaste åren renoverats och gått från en 3-stjärnig till en 4-stjärnig hotellklassificering.
Källa: Sleeping Fox Hotel Group AB
- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.
-
Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café
-
Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.
-
STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend. En av höjdpunkterna är deltävlingen i SM i utomhusmatlagning.
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konkurrenskraftigt resmål.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Framtidens fjällturism: AI, personalisering och sömlösa gästresor
Sammanfattning av r360 Kundträff 2026 i Stöten Den 24–25 mars 2026 samlades representanter från ...
-
Utländska turister spenderade 121,7 miljarder i Sverige 2025
Sveriges turismexport (utländska besökares konsumtion i Sverige) är en ljuspunkt i svensk export 2025, med en ökn...
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konk...
-
-
Gästbloggare
-