-
Bra start för Östergötlands digitala värdskapsutbildning
Sommarsäsongen må vara över men arbetet med att bli bäst på värdskap i Östergötland fortsätter. Sedan lanseringen i juni har den digitala värdskapsutbildningen hittills bidragit till att hundra personer verksamma inom besöksnäringen i regionen lärt sig mer om värdskap och destinationen de bor i.
”Vi ser en bra spridning bland regionens ”traditionella aktörer” som hotellkedjor, besöksmål och aktivitetsföretag. Men saknar de man kanske i första hand inte förknippar med besöksnäring; t.ex. taxiförare, busschaufförer och anställda inom handeln. Dessa fyller en viktig funktion i att få gästerna att känna sig välkomna och är en jätteviktig del av besöksnäringen då de oftast är en första, och ibland enda kontakt, med regionens besökare.” Säger Hanna Nord, strateg på Visit Östergötland.
Arbetet fortsätter under hösten
Målet är att samtliga personer verksamma inom besöksnäringen ska genomföra utbildningen. Arbetet med att sprida informationen om den digitala värdskapsutbildningen fortsätter även under hösten.
”Under hösten går tempot för många aktörer inom besöksnäringen ner en aning och vi hoppas då att fler företagare uppmuntrar sina anställda att ta sig tiden och genomföra utbildningen. Efter att man klarat testet i slutet får man ett diplom som man kan skriva ut och sätta upp på sin arbetsplats, en form av kvitto på att man deltar i arbetet att göra Östergötland bäst på värdskap.” Säger Hanna Nord.
- Text: Visit Östergötland
- Foto: Visit Östergötland
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.
-
Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen
I september tar två välkända profiler över en verksamhet vid Åre torg. Åre Hostel har som målsättning att öppna i vinter.
-
Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni
I juni ökade belagda hotellrum med 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Intäkterna ökade samtidigt enligt Visita.
-
Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
Trillevallen, Södra Årefjällen söker nu efter sin framtida VD. En operativ ledare som ska ta destinationen till nästa nivå.
-
Vrak – Skeppsholmens dolda historia avslöjas i ny ljudvandring
Upptäck en ny sida av Skeppsholmen via Vrak. En gratis ljudvandring med marinarkeologen Jim Hansson tar en genom historia.
-
Ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik
En ny busslinje - Kiruna och Narvik gör det enklare att resa mellan Sverige och Norge. Det innebär en förbättrad tillgänglighet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En ökad internationell efterfrågan skapar goda förutsättningar.
-
Den största outnyttjade resursen i besöksnäringen finns redan på lönelistan
Företag i besöksnäringen kan lyfta fram outnyttjade resurser genom att ge personalen möjlighet att utbilda sig på arbetstid, det är en bra investering
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga
Som alltid när AI är med i sammanställningen av en artikel så blir det ganska generellt och sammanfattande men be...
-
Starkt bokningsläge på camping – bättre än rekordåret 2025
69 procent av medlemsföretagen i Svensk Camping har ett bättre eller lika bra bokningsläge som rekordåret...
-
Sjätte året i rad – Älvan i Stöten är Sveriges bästa pist!
Stöten i Sälen har återigen kammat hem en guldmedalj i Freerides omröst...
-
-
Gästbloggare
-