-
Clarion Hotel Stockholm välkomnar Pride House
Snart är det dags för Nordic Choice Hotels att välkomna Pride House på Clarion Hotel Stockholm! Den viktiga och händelserika veckan är fylld med workshops, stödgrupper, föreläsningar och spännande seminarier.
Nordic Choice Hotels har länge varit en av huvudsponsorerna för Pride
Petter A. Stordalen har alltid sett fördelarna med en inkluderande kultur och därför har Nordic Choice Hotels länge varit en av huvudsponsorerna för Pride. Genom att stödja Pride, stöds människors rätt till jämställdhet, tolerans och jämlikhet.
Clarion Hotel Stockholm kommer under prideveckan (1-7 augusti) verka som en samlingsplats för privatpersoner, föreningar, företag, och politiska partier som vill fördjupa sig i HBTQ-ämnen, delta i samtal samtal och träffa likasinnade.
Helena-Irmeli Pekkala, Programkoordinator och Daniel Gamvik, biträdande festivalchef organiserar Pride House tillsammans med andra aktörer, föreningar och myndigheter. Över 200 ämnen inom kultur och politik kommer tas upp i workshops, författarsamtal, debatter och filmvisningar.
Läs mer i Stockholms Prides Program här.
Allt från årets Pride Anthem till partypinglan Linda Bengtzing
Måndag den första augusti kickas också prideveckan igång med den officiella Pride-invigningen där Clarions mexikanska restaurang Eatery Social kommer vara eventets mittpunkt mellan 18:00-01:00.
Under kvällen kommer det bjudas på det mesta av det bästa, allt från årets Pride Anthem till den fantastiska partypinglan Linda Bengtzing. Det kommer delas ut 200 goodiebags från sponsor Happy Pride till de första gästerna. Eventet är kostnadsfritt och öppet för alla.
Legendariska Pride-ikoner, dansgolv och MingelMartin
Bakom innehållet för detta succé event står Nordic Choice Hotels egna Martin Edlund även känd som MingelMartin.
Under kvällen kommer de legendariska Pride-ikonerna Dj Leo B och QX Ronny stå för musiken till ett överhettat dansgolv. Drag Queen “Miss Tobi” kommer vara på plats och bjuda på flärd, glitter och glamour. Hon har uppträtt på många hörn och kanter i Sverige och internationellt. Känd för vinnare av ”Drag Factor 2022” och medverkande i Jonas Gardells shower “Mitt enda liv” och ”Queen Of Fucking Everything”.
”Detta event har kallats för The Pride-Survival-Guide! Om man vill ha stenkoll på allt som händer under veckan, får man helt enkelt inte missa detta event! Scenen kommer vara fylld med fantastiska artister, tips från mig och annan och en och annan överraskning.” Säger Martin Edlund, Sales Manager Clarion Arlanda.
- Text: Clarion Hotel
- Foto: Clarion Hotel
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
Mest under Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk
Alla intresserade av skånsk matkultur samlas i september när VM i äggkaka går av stapeln på skördemarknaden i Smygehuk.
-
Elite Stora Hotellet Jönköping lanserar exklusiv middagsserie
I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir den gastronomiska satsningen 4 Hands Dinner Episodes.
-
Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
Sammanställning av den 3e dagen av Almedalsveckan 2026 - Jakob Norrbys och Turismnytts perspektiv med hjälp av AI
-
Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med användning av AI i verksamheten.
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En slänggunga, som kommer att heta Tromb.
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor med husbil längs Hallands och Skånes kust och på Österlen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Mest är det om Destination, Hållbarhet/Tillgänglighet, Marknadsföring samt Konstateranden/Rapporter
-
Världspremiär på Kalmar Slott 2027: Ny utställning av Kirsty Mitchell
Kirsty Mitchells utställning Wonderland kommer till Kalmar slott 2027. Dessutom har hennes nya projekt Quiescence världspremiär.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan var ovanligt nyhetsfattig men vi har fått ih...
-
Järvsö lanserar unikt Skogsbadsrum – en plats för återhämtning
Järvsö stärker sin position som en destination för återhämtning, naturupplevelser och välbefinnande när S...
-
Världspremiär på Kalmar Slott 2027: Ny utställning av Kirsty Mitchell
Den brittiska konstfotografen Kirsty Mitchell utställning Wonderland har berört människor globalt. Våren 2027 pre...
-
-
Gästbloggare
-