-
Dalabanan skall få turister att välja tåget
Dalabanan, som trafikerar Dalarna-Sala-Uppsala-Arlanda-Stockholm, ser en stor potential att turister till Dalarna nu skall välja tåget framför bilen. Folk tänker mer på hållbarhet nu än de gjorde tidigare.
I dagsläget är det främst affärsresenärer som åker med banan. Folk kan söka arbeten längre bort och då får företagen ett större utbud av kompetent arbetskraft att välja bland.
Fakta Dalabanan:
- Drivs av Dalabanans Intressenter – 14 kommuner.
- Syfte: stärka attraktions-/konkurrenskraft hos kommuner, näringsliv och regioner längs järnvägsstråket.
- Föreningen bildades 2003.
- Föreningen får stöd i form av pengar men behöver med för att uppnå max utveckling.
- En ny styrelse valdes under årsstämman 2015:
Ordförande: Abbe Ronsten, Kommunstyrelsens ordförande Säter
1:e vice ordförande: Annette Riesbeck, Kommunstyrelsens ordförande Rättvik
2:e vice ordförande Carola Gunnarsson, Kommunstyrelsens ordförande Sala
Ledamöter:
Avesta: Lars Isacsson
Borlänge: Ronny Beyer
Falun: Jonny Gahnshag
Gagnef: Irene Homman
Heby: Marie Wilén
Hedemora: Gun Drugge
Leksand: Anne-Lie Stenberg
Mora: Åke Knutz
Orsa: Bengt-Åke Svahn
- Text: Maria Lindqvist
-
Accessibility Business lanserar databas med tillgänglighetsinformation
Databasen från Accessibility Business täcker turistattraktionerna i de nordiska huvudstäderna. Med länkar till tillgänglighetsinformation.
-
Fånga framtiden 2024 med Kairos Future
Allt om vad som är på gång hos Kairos Future 2024 - flera spännande projekt, rapporter och föreläsningar
-
Knäckebröd från Skedvi Bröd i Dalarna får EU-märkning
Skedvi Bröd får en skyddad geografisk beteckning från EU. Deras knäckebröd kan sälla sig till produkter som Serranoskinka och Gruyèreost.
-
Stockholms nya kongresscenter blir granne med Arlanda
Arlandastad Group tar initiativ till ett kongresscenter. Den nya byggnaden kommer vara sammanlänkad med Scandinavian XPO.
-
Anna Österlund blir ny VD för Placebrander
Från den 1 januari 2024 blir Anna Österlund VD för Placebrander. Hon efterträder grundaren Helena Nordström.
-
Årets Guldpalmfinalister främjar besöksnäringen i Trelleborg
Visit Trelleborg delar varje år ut Guldpalmen till en besöksnäringsaktör som gör destinationen till en bättre plats.
-
Upplev sagolika och vintriga julmarknader runt om i Sverige
Att gå på julmarknader och handla när snöflingorna virvlar hör vintern till. Här har Turismnytt samlat en del av vad som erbjuds.
-
Annika Torstenson är Vrak – Museum of Wrecks marknadsutvecklare
Från den 20 november arbetar Annika Torstenson på Vrak – Museum of Wrecks. Hon har en bred erfarenhet från besöksnäringen.
-
Helsingborg delar andraplatsen när Dublin vinner European Capital of Smart Tourism 2024
Helsingborg var en av sex städer i final. Utmärkelsen ges till den stad som visar ett engagemang för att forma framtiden för hållbar turism.
-
Att lyssna lagom bidrog till framgångssagan för Äventyrsgruvan
Äventyrsgruvan är en guldgruva för Dalarna. Framgången är skapad av hårt jobb, lokala samarbeten, och att lyssna lagom på andra.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 47 -23
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan med mest under Destination, Boende, Eveneman...
-
Turistrådet Västsverige bjöd in till Turistrådsdagen 2023
Ett fantastiskt år för besöksnäringen i Västsverige Turistrådet Västsveriges VD Fredrik Lindén hälsade alla 400 a...
-
Värmlands Besöksnäringsdagar 2023 – 21 talare gav nya insikter
Årets tema för Värmlands Besöksnäringsdagar tog avstamp i den nya besöksnäringsstrategin från Visit Värml...
-
Byt Versailles mot Stockholm – Hotels.com lanserar reseguiden Dupes of Scandi
Till följd av extremväder i södra Europa, stigande kostnader och sociala medie trender, har Hotels.com sett nya r...
-
-
Gästbloggare
-