-
Den svenska målgruppen – ny och unik rapport från Visit Sweden
Nu har Sveriges marknadsföringsbolag Visit Sweden lanserat sin första rapport. Den svenska målgruppen, om svenska turister i Sverige nu och framåt.
Rapporten visar bland annat att svenskar nu är väldigt ressugna och googlar resmål flera gånger i veckan och att paketerade upplevelser som inkluderar boende, mat och aktiviteter är något som tilltalar allt fler.
Viktigt att kunna kommunicera säkerhet
3,7 miljoner svenskar förväntas semestra i Sverige under året. Men så många som drygt åtta av tio kan tänka sig att utforska Sverige nästa sommar.
De starkaste drivkrafterna för svenskar att resa på semester i Sverige är att ha roligt och uppleva nya saker tillsammans, koppla av och slippa rutiner samt känna sig fria. Även att njuta av god mat och dryck och uppleva naturen lockar.
I rapporten framgår det även att de turistaktörer i Sverige som utöver sitt unika utbud lyckas kommunicera en trygg och säker upplevelse med flexibla avbokningsmöjligheter, har större möjligheter att lyckas locka till sig de turister som finns.
Förhoppningen är att öka synligheten
Rapporten ”Den svenska målgruppen” vänder sig främst till svenskt näringsliv med intresse av turism och belyser utöver de senaste trenderna hur just svenskar tänker kring semestrande i Sverige; drivkrafter, hur man inspireras, planerar och bokar sina resor.
“Läget i besöksnäring är ytterst allvarligt och varje insats som stödjer näringen behövs. Med insikter om den svenska målgruppen är förhoppningen att vi gemensamt kan öka synligheten och kännedom om Sveriges rika turistiska utbud och få alla oss svenska resenärerna att upptäcka Sverige på nytt, eller på nytt sätt.” Säger Angelica Månsson-Gerde, Head of New Business, Visit Sweden
Rapporten finns för fri nedladdning här.
- Text: Visit Sweden
- Foto: Visit Sweden
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
Mest om Destination, Flyg, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 2
Som ni såg i del 1 blir det inte något analytiskt långt redaktionellt mästerverk med journalistisk höjd om årets Almedalsvecka utan en sammanställning av anteckningarna från de olika seminarierna. Lit...
-
Läckö-Kinnekulle söker Operativ Marknadskommunikatör och Vikarierande Destinationsutvecklare
Destination Läckö-Kinnekulle söker två nya kollegor. En operativ marknadskommunikatör och en vikarierande destinationsutvecklare.
-
Swedish Lapland – Norrbottniska smakvägar synliggör matdestinationer
Norrbottens livsmedelsstrategi; Nära Mat och Swedish Lapland Visitors Board krokar arm i ett projekt för att öka matproducenters synlighet.
-
Katrineholm syns i Stockholms tunnelbana igen
I sommar är Katrineholm återigen synlig på reklam i Stockholms tunnelbana – denna gång för att lyfta fram boendemöjligheter.
-
Nöjda besökare och goda effekter av Ishockey-VM i Stockholm
Stockholm får högt betyg som värdstad för Ishockey-VM. En ny rapport visar att den turismekonomiska effekten var 729,9 miljoner kronor.
-
Fem nya reseguider gör det enklare att hitta sitt Järvsö
Nu har det blivit enklare att hitta rätt i Järvsö. Med fem nya reseguider vill destinationen göra det roligare att planera sin vistelse.
-
The Crane Hotel – ett nytt hotellkoncept i Hudiksvall
Där den första hydrauliska kranen uppfanns i Hudiksvall växer The Crane Hotel fram. Ett hotell med fokus på gemenskap och återhämtning.
-
Yrkeshögskolan satsar på gårdsförsäljning – ny kurs får grönt ljus
Hållbar affärsutveckling inom gårdsförsäljning från YH Akademin har nu fått ett positivt beslut från Myndigheten för yrkeshögskolan.
-
Krönika: OS i Göteborg – Starten för framgångssagan om evenemangsstaden
Stefan Gadd, fram till nyligen presschef på Göteborg & Co, berättar minnen från destinationens resa till det den är idag
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 1
Vi gör det enkelt. Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan som aldrig blir klart eller bl...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende, Evenemang, H...
-
SkiStar och Kairos Future samlar branschen kring framtidens resande
Under Almedalsveckan samlade SkiStar och Kairos Future branschen i ett rundabor...
-
Turismforskare prisas för metod att mäta det icke mätbara
I denna artikel från Mittuniversitetet kan ni läsa mer om hur de gör. Forskare vid Etour Research Centre på M...
-
-
Gästbloggare
-