-
Den tredje upplagan av Östersund Winter Eco Rally gick av stapeln
Motorklubben VMT JÄMTLAND har av Internationella Bilsportförbundet FIA än en gång arrangerat den första deltävlingen i Internationella bilsportförbundets Bridgestone FIA ECO Rally Cup 2025. Östersund Winter Eco Rally kördes under två dagar och starten var på Stortorget den 24 januari. Cupen körs i hela mellan- och sydeuropa med 14 deltävlingar.
Bilarna är standardelbilar – visar vilka som är bra i kyla
Rallyt gick på vanliga vägar där idealtid och energiförbrukning är sammanvägda parametrar för att stå som segrare. Ett särskilt pris delades ut till det ekipage som förbrukade minst energi.
Thomas Fuchs är ordförande i arrangörsklubben och han berättar:
“Bilarna som körs är vanliga standardelbilar vilket ger en fingervisning kring vilka elbilar som fungerar bra ur energisynpunkt i kallt klimat. Resultatlistorna blir intressanta för att se hur tillverkarna och förarna har utvecklat tekniken till helt nya nivåer jämfört med för 3–5 år sedan. Idag klarar alla deltagande bilar att köras riktigt långa sträckor i tufft vinterklimat.”
I Jämtland finns det hållbara lösningar för arrangemang
Fredagens sträcka gick mot Bräcke och lördagens mot Gåxsjö. Det blev en preliminär prisutdelning den 25 januari.“Östersunds mål är att vara fossilfritt år 2030. Samtidigt strävar vi efter att fortsatt vara en av Sveriges ledande evenemangsstäder, vilket kräver att vi tillsammans tänker nytt och innovativt. Östersund Winter Eco Rally är ett exempel som går helt i linje med denna ambition.” Säger Jessica Thylin, evenemangsansvarig på Destination Östersund. “Rallyt lyfter fram Östersund som en hållbar stad för både besökare och evenemang.”
I Jämtland finns det tillgång till 100 % förnyelsebar elenergi och ett stort kunnande i hållbara totallösningar för större arrangemang. Samtliga bilar som användes av såväl tävlande som funktionärer använde förnybar energi. Det gäller även transportbilarna.
Här kan ni läsa mer om Östersund på Turismnytt.
- Text: Destination Östersund
- Foto: Destination Östersund
-
SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
SkiStar ser att intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen fortsätter att växa. Flera event har lockat rekordmånga deltagare.
-
Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026
Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD från och med oktober 2026.
-
Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
Magnus Åbergsgymnasiet i Trollhättan söker en yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet
-
Gastronomiskt ledarskap – för dig som vill ta nästa steg i köket
Utbildningen för dig som redan arbetar i restaurangbranschen och vill utvecklas utan att behöva lämna jobbet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026
Denna nyhetsfattiga vecka är det mest om Boende, Flyg och Evenemang
-
Visita – Svensk hotellmarknad går mot rekordsommar
I juli 2026 ökade logiintäkterna med cirka 12 procent. Samtidigt ökade antalet belagda hotellrum med 4 procent jämfört med 2025
-
Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg
Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrott och profilresor och arrangerade träningsläger i Trelleborg som genererade över 1.000
-
Från nyckelkuvert till självbetjäning: så kopplade Branäs ihop bokning och nyckelhantering
Genom att koppla samman r360, Inlet och LivionKey har Branäs minskat det manuella arbetet och skapat ett säkrare mer skalbart ankomstflöde
-
Med platsen i centrum – så formas Sigtuna Möte sensommarmarknad tillsammans med lokala krafter
Sigtuna Möte är en uppskattad sensommarmarknad har sina rötter från 1912. Traditionen återupplivades 1972 och har sedan dess vuxit varje år
-
Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman
Det är dags för Sveriges största triathlonvecka, med tre fartfyllda lopp. Höjdpunkten är huvudloppet Ironman Kalmar, som går på lördagen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman
Den här veckan gästas Kalmar av tusentals triathleter från olika delar av världen. Det är dags för Sverig...
-
Från nyckelkuvert till självbetjäning: så kopplade Branäs ihop bokning och nyckelhantering
När de traditionella receptionsfunktionerna togs bort blev ankomsten smidigare för gästen. Bakom kulisser...
-
Med platsen i centrum – så formas Sigtuna Möte sensommarmarknad tillsammans med lokala krafter
Sigtuna Möte sensommarmarknad har sina rötter i det sista jordbruksmöte som hölls i Sigtuna stad 1912. Traditione...
-
Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg
Nytt rekord för gästnätter i Trelleborg Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrot...
-
-
Gästbloggare
-