-
Dyvelstens museum stängs
Beslut har tagits av Värmlands museum och Forshaga kommun att stängs Dyvelstens museum från och med nästa säsong och minst fram till år 2021.
Museet kräver stora investeringar
Anledningen till stängningen är att det krävs stora investeringar för att tillgodose krav på arbetsmiljö, säkerhet och tillgänglighet för både besökare och personal. I det trängda ekonomiska läge som både museet och kommunen befinner sig i, finns i dagsläget inget utrymme för de ökade kostnader det skulle innebära att driva verksamheten i Dyvelsten vidare.
En utvecklingsgrupp kommer att tillsättas med representanter från Värmlands Museum och Forshaga kommun för att med sikte på 2021 arbeta med frågan om finansiering och utveckling av Dyvelsten som besöksmål.
”- Skogens, Klarälvens och flottningens historia är en central och viktig del av Värmlands kulturhistoria som vi kommer att fortsätta att utforska och berätta om. Det finns ett stort intresse, inte minst väcker båtarna och tändkulemotorerna ett stort engagemang. Vi skulle gärna vilja hitta former för att kunna tillvarata det intresset”, säger länsmuseichef Åsa Hallén på Värmlands Museum.
Forshaga kommun äger fastigheten och har gett ett årligt driftsbidrag till verksamheten. Värmlands Museum har drivit verksamheten under sommarsäsong sedan 1997.
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Lars Sjöqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
Mest om Destination, Flyg, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 2
Som ni såg i del 1 blir det inte något analytiskt långt redaktionellt mästerverk med journalistisk höjd om årets Almedalsvecka utan en sammanställning av anteckningarna från de olika seminarierna. Lit...
-
Läckö-Kinnekulle söker Operativ Marknadskommunikatör och Vikarierande Destinationsutvecklare
Destination Läckö-Kinnekulle söker två nya kollegor. En operativ marknadskommunikatör och en vikarierande destinationsutvecklare.
-
Swedish Lapland – Norrbottniska smakvägar synliggör matdestinationer
Norrbottens livsmedelsstrategi; Nära Mat och Swedish Lapland Visitors Board krokar arm i ett projekt för att öka matproducenters synlighet.
-
Katrineholm syns i Stockholms tunnelbana igen
I sommar är Katrineholm återigen synlig på reklam i Stockholms tunnelbana – denna gång för att lyfta fram boendemöjligheter.
-
Nöjda besökare och goda effekter av Ishockey-VM i Stockholm
Stockholm får högt betyg som värdstad för Ishockey-VM. En ny rapport visar att den turismekonomiska effekten var 729,9 miljoner kronor.
-
Fem nya reseguider gör det enklare att hitta sitt Järvsö
Nu har det blivit enklare att hitta rätt i Järvsö. Med fem nya reseguider vill destinationen göra det roligare att planera sin vistelse.
-
The Crane Hotel – ett nytt hotellkoncept i Hudiksvall
Där den första hydrauliska kranen uppfanns i Hudiksvall växer The Crane Hotel fram. Ett hotell med fokus på gemenskap och återhämtning.
-
Yrkeshögskolan satsar på gårdsförsäljning – ny kurs får grönt ljus
Hållbar affärsutveckling inom gårdsförsäljning från YH Akademin har nu fått ett positivt beslut från Myndigheten för yrkeshögskolan.
-
Krönika: OS i Göteborg – Starten för framgångssagan om evenemangsstaden
Stefan Gadd, fram till nyligen presschef på Göteborg & Co, berättar minnen från destinationens resa till det den är idag
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 1
Vi gör det enkelt. Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan som aldrig blir klart eller bl...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende, Evenemang, H...
-
SkiStar och Kairos Future samlar branschen kring framtidens resande
Under Almedalsveckan samlade SkiStar och Kairos Future branschen i ett rundabor...
-
Turismforskare prisas för metod att mäta det icke mätbara
I denna artikel från Mittuniversitetet kan ni läsa mer om hur de gör. Forskare vid Etour Research Centre på M...
-
-
Gästbloggare
-