tisdag 23 juni 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
    • Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage
    • Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Värmland
    2022-02-15 18:20

    Ett bra år för besöksnäringen i Värmland trots pandemin

    De preliminära siffrorna för kommersiella övernattningar under 2021 offentliggjordes av SCB vecka 6. Värmland följer samma mönster som övriga Sverige med bra sommarmånader och en mer stabil höst än första halvåret 2021.

    Siffrorna visar att jämfört med 2020 ökar Värmlands gästnätter med 14 procent, vilket totalt ger 1,8 miljoner kommersiella gästnätter.

    “Värmland lockar många besökare vilket tyder på att det finns mycket som attraherar. Vi ska fortsätta att bygga vidare och utveckla upplevelserna för att skapa ökad attraktions- och konkurrenskraft för en hållbar besöksnäring. Många företag och näringsidkare har bekräftat att man haft omsättningsrekord i sommar och att besökarna, även om de varit färre i antal, har spenderat mer under sitt besök.” Säger Mia Landin, VD för Visit Värmland.

    Tappet av utländska besökare i landskapet

    Värmland ökade med 6 procent på svenska gästnätter (totalt 1,5 miljoner gästnätter 2021). Gästnätter från utlandet har ökat från 180 000 under 2020 till 312 000 under 2021, men bör ses i relation till att landskapet under 2018 hade 860 000 utländska besökare.

    Tappet av utländska besökare i Värmland är stort. Frånvaron av norska besökare har varit kännbart, inte minst för gränshandeln. Största utländska marknad för Värmland sett till antalet övernattningar under 2021 är Tyskland. Följt av Norge som vanligtvis varit Värmlands största utlandsmarknad. Av 312 000 utländska gästnätter utgör Tyskland 30 procent.

    “Vi kan se att Värmland haft fler internationella besökare än under 2020 och att det skett under flera månader, främst under andra halvåret, och säsongen har glädjande förlängts in på senhösten. Vi ser en bra tillväxt från våra närmsta europeiska länder och även att de har kommit vid andra säsonger än sommar och vinter.” Fortsätter Mia Landin.

    Pågår ett stort jobb med att starta om näringen

    Under 2021 har branschen stått inför många utmaningar och det är fortfarande långt kvar till ett normalår. Men med borttagna restriktioner är förhoppningarna höga för framtiden.

    “Det pågår ett stort jobb med att starta om. Näringen återanställer och letar kompetent personal, många har hittat nya sätt att samverka för att skapa ett attraktivt utbud vilket ger utmärkta förutsättningar för att locka fler besökare till Värmland, både inhemska och utländska.” Avslutar Mia Landin.

    Visit Värmlands insatser som görs i samverkan med bland annat Värmlands kommuner och samverkanspartners för ökad attraktionskraft, utveckling och kunskapshöjning ska bidra till att stötta näringen och locka besökare.

    • Text: Visit Värmland
    • Foto: Visit Värmland
    Tweet
  • Bulan i debattartikel om turistavgift
    2026-06-22 20:57

    Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den

    I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas

  • Visit Halland - Varberg - besöksnäring
    2026-06-22 04:02

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026

    Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Sveriges Bussföretag meddelar att Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage. Ett förslag som de välkomnar.
    2026-06-21 21:47

    Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage

    Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.

  • Marcus Ståhl har varit i Finland och inspirerats till platsutveckling av bland annat deras bibliotek
    2026-06-21 21:24

    Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling

    Turismnytts bloggare Marcus Ståhl har varit i Finland och fascineras av hur deras platser och miljöer fungerar inbjudande och bidrar till platsutveckling

  • Tack vare frivilliga swishbidrag för Höga Kustens kartmagasin, så kan flera skolklasser i området få en utflykt till naturum och lära sig mer om världsarvet.
    2026-06-20 18:44

    Fler skolbarn får uppleva världsarvet Höga Kusten

    Under 2025 har destinationsbolaget tagit emot frivilliga swishbidrag som nu möjliggör skolutflykter till naturum Höga Kusten.

  • Järntorget i Göteborg. Destinationsbolaget har släppt maj månadens lägesbild om besöksnäringen.
    2026-06-20 17:59

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – maj 2026

    Månadsvis delar Göteborg en analys om besöksnäringen. Efterfrågan var stark under maj, även om nyckeltalen minskade något.

  • Sveriges Bussföretag - bussgrupper
    2026-06-20 00:39

    Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper

    Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål om de hade större kunskap om behoven så att de kunde träffa rätt från början

  • SkiStar fortsätter satsa på prisvärda SkiPass-alternativ och lanserar prissänkt resmålspass för Duved och Tegefjäll i Åre.
    2026-06-18 23:06

    SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ

    Efter fjolårets lansering av resmålspass fortsätter SkiStar satsa. Inför vintern lanseras ett prissänkt pass för Duved och Tegefjäll i Åre.

  • Destination Sigtuna utbildar i värdskap
    2026-06-17 23:22

    Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer

    Ett värdskap formas i varje möte. Destination Sigtuna arbetar för att stärka det genom nära samverkan med lokala näringslivet.

  • Ett elegant hotell i Stockholm. Visitas maj-statistik visar på en svag utveckling.
    2026-06-16 23:50

    Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj

    Maj var en ljummen hotellmånad för Sverige enligt statistik från Visita. Omvärldsläget skapar större osäkerhet i prognoser.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-14 22:08

      Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD

      Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida Verkställande Direktör. En ledare med marknad och sälj i foku...

    • 2026-06-15 04:29

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...

    • 2026-06-14 21:04

      Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare

      I sommar får Finnlines passagerare på rutten mellan Sverige och Finland sällskap av den nya mask...

    • 2026-06-16 23:50

      Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj

      I maj 2026 ökade antalet belagda hotellrum med knappt 1 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Genomsnittspr...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet