-
Fortsatt låg moms för naturguider och forsränning prövas i domstol
Runt årsskiftet diskuterades momsen för landets naturguider intensivt. Moderaterna ville tillsammans med Kristdemokraterna återställa momsen till 25 procent.
När den rödgröna regeringen, efter förhandlingar med Centern och Liberalerna, nyligen presenterade sin vårändringsbudget blev det dock klart att den låga momsen på sex procent för naturguidning inte förändras. Ett besked som mottogs med glädje av tusentals mindre guide- och upplevelseföretag runt om i Sverige.
Oklart vilken momssats som gäller
Däremot är det oklart vilken momssats som gäller när natur förevisas med hjälp av forsränning, turridning och hundspann. Skatteverket hävdar att det är högsta momsen på 25 procent som gäller. Myndigheten fick rätt när frågan om forsränning behandlades av Skatterättsnämnden i slutet av förra året.
Nämndens förhandsbesked fattades dock med minst möjliga majoritet och därför valde forsränningsföretaget Jope Fors & Fjäll att överklaga till Högsta förvaltningsdomstolen. Efter regeringens besked om fortsatt låg moms på så kallad förevisning av naturområde blev det klart att Högsta förvaltningsdomstolen avgör frågan om moms på forsränning inom de närmaste månaderna.
Skatterättsnämndens knappa majoritet menade att forsränningens äventyrlighet får som konsekvens att högsta momssatsen ska tillämpas.
Avfärdar att sänkningen strider mot EU-praxis
Det resonemanget avvisar Jope Fors & Fjäll och pekar på att varje tur genomförs utifrån ett särskilt guidemanus med hjälp av välutbildade guider med stor lokalkännedom. Dessutom menar företaget att naturområdet knappast kan förevisas på något annat sätt än med forsränning. Samt att frågan om god säkerhet talar för att den lägsta momsen på sex procent ska användas.
I överklagan avfärdar även Jope Fors & Fjäll argumenten om att den svenska sänkningen av momsen, som trädde i kraft i januari 2018, strider mot gällande EU-praxis. Detta eftersom de domslut som myndigheter och politiska partier har hänvisat till handlar om vägtullar, sjukvårdsutrustning och förevisning av erotisk film. Verksamheter med ringa eller ingen koppling till naturguidning.
Länkar för vidare läsning:
Forsränning i förvaltningsdomstolen
Debatt – Höjd moms för naturguidningar i budgeten
- Text: Per Jiborn, Naturlig reslust
- Foto: Staffan Widstrand
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026
Nyhetsfattig vecka men mest är det om Destination, Boende, Evenemang samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna
Grant Thornton, har på uppdrag av SHL kartlagt vilket samhällsvärde ligan och elitklubbarna skapar och kommit fram till att det är så mycket som 3,8 miljarder
-
Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro
Mer än var tredje förälder vill att barnen minns sommarlovet för dess närvaro. Enligt en undersökning på uppdrag av First Camp.
-
Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?
Elbussar introduceras i stor skala i den upphandlade kollektivtrafiken. Men turistbussar lyser med sin frånvaro. Vad beror det på?
-
Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap
Finnlines deltog i Almedalsveckan och SuomiAreena för att diskutera sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.
-
Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination
Den extrema sommarvärmen i Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål enligt Visit Sweden.
-
Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti
Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största or...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen
Den 1 september tar Cecilia Lind och Isabel Hamilton över verksamheten i fastigheten vid Åre torg som tidigare ha...
-
Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni
I juni 2026 ökade antalet belagda hotellrum med 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Logiintäkterna ökad...
-
-
Gästbloggare
-