-
Goda förutsättningar för företagande inom svensk fisketurism
Den stora efterfrågan på svenska fiskeupplevelser skapar goda förutsättningar för företagande inom fisketurism. En nationell konferens om hållbar fisketurism tidigare i år tog bland annat upp frågan om fritidsfiskets möjligheter att locka turister och att skapa ökade intäkter. Inte minst på den svenska landsbygden.
Konferensen blev välbesökt
Nu finns en rapport färdigställd från den nationella konferensen om hållbar fisketurism som hölls i Stockholm den 31 januari 2018. Konferensen anordnades i samverkan med Landsbygdsnätverket och Sveriges Fisketurismföretagare. Syftet var att diskutera näringens utmaningar och att skapa förutsättningar för samverkan mellan olika nyckelaktörer som påverkar utvecklingen av den hållbara svenska fisketurismen. Exempelvis fiskevattenägare, förvaltande myndigheter, forskare och företrädare för fisketurismnäringen var på plats.
”Jordbruksverkets främjandeuppdrag på fritidsfiskets och fisketurismens område handlar till stor del om att sprida kunskap och förståelse om näringens betydelse och potential, men även om vilka förutsättningar och utmaningar den verkar under. Det är därför mycket glädjande att konferensen blev så välbesökt. Jag vill uppmana alla som är intresserade av fisketurism att läsa konferensrapporten. Rapporten innehåller även länkar till videoklipp på de presentationer som hölls.” Säger Daniel Melin, fritidsfiskesamordnare på Jordbruksverket.
Läs hela konferensrapporten här
- Text: Jordbruksverket
- Foto: Adam Johansson
-
Fler hittar till Marinmuseum året runt – så gick det 2024
Trots en besöksminskning jämfört med 2023, fortsätter Marinmuseum att vara en av södra Sveriges största besöksdestinationer.
-
Göta Kanal – nya kryssningsupplevelser lockar
Allt fler resenärer söker autentiska upplevelser. Göta kanal erbjuder en unik chans att upptäcka Sveriges historia och natur från vattnet.
-
Vasamuseet och Vrak i nytt poddsamarbete med Anders Lundin
Tillsammans med experter från Vasamuseet och Vrak berättar Anders Lundin om skepp som förlist i den nya podden Folkets historia.
-
Sveriges beredskap börjar lokalt, därför behöver vi besöksnäringen
Besöksnäringen har gång på gång visat sig vara en avgörande resurs i tider av kris
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – december 2024
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Det blev ett bra slut på året med positiva utsikter för framtiden.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2025
Ganska jämnt fördelat på många kategorier som Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ Destination, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Evenemang samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.
-
EU-kommissionen ger klartecken för gårdsförsäljning i Sverige
EU-kommissionen har inte lämnat invändningar. Därmed kan regeringens beslut att tillåta gårdsförsäljning börja gälla i sommar.
-
Visit Sweden – historiskt när den svenska röda stugan flyger till månen
Den 15 januari sker en historisk rymduppskjutning. Då flyger den svenska röda stugan till månen. Skapad av konstnären Mikael Genberg.
-
Visit Hornborgasjön förbereder sig för framtidens turismutmaningar
Platsutveckling genom turism – Visit Hornborgasjön hoppas kunna inspirera andra destinationer att ta steget mot en mer hållbar framtid.
-
Hertz Sverige når historisk milstolpe: 1,5 miljarder i omsättning
Hertz Sverige meddelar stolt att de, som första biluthyrningsföretag i Sverige, har nått över 1,5 miljarder kronor i omsättning.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Nyårshelg på flygplatshotell anpassad för hundägare blev succé
När vi på Turismnytt lade ut artikeln på sociala medier om att tre Swedaviaflygplatser erbjuder gratis parkering ...
-
Visit Sweden – historiskt när den svenska röda stugan flyger till månen
Exakt kl. 07.11 (CET) den 15 januari sker en historisk rymduppskjutning (Uppdatering 15 januari 10.20 – här...
-
Visit Hornborgasjön förbereder sig för framtidens turismutmaningar
Platsutveckling genom turism – Exemplet Visit Hornborgasjön Nya trender och klimatföränd...
-
Jul- och nyårsrekord för SkiStar – 99 procent boendebeläggning
Under jul- och nyår nådde fjällbolaget SkiStar en boendebeläggning på 99 procent. Högst beläggni...
-
-
Gästbloggare
-