-
Göteborg och Stockholm ansöker om EM i fotboll för damer 2025
Den 12 oktober lämnade Sverige tillsammans med Danmark, Finland och Norge, med stöd av Färöarna och Island, in den officiella ansökan till UEFA om att få arrangera EM i fotboll för damer 2025.
I Sverige är Göteborg och Stockholm de ansökande spelorterna. Målsättningen med den nordiska ansökan är klar: att arrangera det största Europamästerskapet på damsidan någonsin.
En självklarhet att vara med och kandideraNu har Nordens officiella ansökan skickats in till UEFA om att få arrangera EM i fotboll för damer 2025. Destinationerna Göteborg och Stockholm i Sverige vill locka hit fler stora internationella evenemang och mästerskap.
“För Göteborg är det en självklarhet att vara med och kandidera om fotbolls-EM som kommer bli en riktig folkfest. Det är ett evenemang som bidrar till att befästa och utveckla Göteborgs position som svenska damlandslagets hemmaort. Men också för att Göteborg ska bli en ledande värdstad inom damidrotten.” Säger Magnus Hallberg, evenemangschef och vice VD på Göteborg & Co.
“Stockholm är väl rustat för att stå värdstad för Europamästerskapet i fotboll 2025 tillsammans med Solna stad, våra samarbetsstäder i Norden och de nordiska fotbollsförbunden. Det ligger helt i linje med stadens stora satsning på internationella evenemang. Mästerskapet bidrar till upplevelsen av Stockholm och stärker det viktiga arbetet med att skapa bra förutsättningar för flickor och kvinnor att utöva idrott.” Säger Caroline Strand, VD för Visit Stockholm.
Vill driva på damfotbollens positiva utveckling
De nordiska länderna vill fortsatt vara pådrivare kring damfotbollens utveckling, och tillsammans med värdstäderna arbeta vidare för jämställda möjligheter inom fotbollen.
“Vi har alla stora ambitioner för den fortsatta utvecklingen av damfotbollen och EM 2025 skulle ge oss möjligheten att visa det. Med mästerskapet vill vi utveckla supporterskapet kring damfotbollen ytterligare. Som bland annat Sverige på ett fantastiskt sätt visade upp i somras. Tillsammans vill vi nordiska förbund arrangera det största och mest välbesökta Europamästerskapet på damsidan någonsin.” Säger SvFF:s ordförande, Karl-Erik Nilsson.
Med noga utvalda spelorter och arenor ser de nordiska fotbollsförbunden möjligheten att utöka publikkapaciteten ytterligare jämfört med de senaste Europamästerskapen. Tillsammans vill man arbeta för ännu bättre matchupplevelser. Målsättningen är att skapa folkfester som inte bara skapar engagemang utan också nya arbetstillfällen.
“Att stå värd för Europamästerskapet i fotboll för damer är precis det som Tele2 Arena och Friends Arena ska göra. Med den nordiska ansökan så är det upplagt för en publikfest och krossade publikrekord.” Säger Andreas Sand, VD för Stockholm Live.
Gamla Ullevi, Tele2 Arena och Friends Arena
I den ansökan som skickas in till UEFA är Stockholm och Göteborg de två svenska spelorterna. Matcherna i Göteborg spelas på damlandslagets nationalarena Gamla Ullevi. Matcherna i Stockholm spelas på Tele2 Arena. Mästerskapets tilltänkta finalarena är Friends Arena, den största arenan i Norden.
UEFA:s exekutiva kommitté beslutar 25 januari 2023 vilka som tilldelas mästerskapet.
De åtta värdstäderna i den nordiska gemensam ansökan är:
Sverige: Stockholm och Göteborg.
Danmark: Köpenhamn och Odense.
Norge: Oslo och Trondheim.
Finland: Helsingfors och Tammerfors.Övriga kandidater för EM i fotboll för damer 2025 är Frankrike, Polen och Schweiz.
- Text: Göteborg & Co, Visit Stockholm & Isa Mörk
- Foto: Dick Gillberg
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala flygplatserna påverkas
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i april
I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 7 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer
Folkfesten Göteborgskalaset växer. Festivalen, som äger rum den 27–30 augusti 2026, tar nu mer plats i stadskärnan.
-
BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD
För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden har nu publicerat vinnarna av de fem öar som bokstavligen mer än halva världen tävl...
-
-
Gästbloggare
-