-
Gröna Gotland – nu lanseras hållbar mikromobilitet på ön
Genom projektet ”Gröna Gotland” vill Europcar erbjuda kunder hållbar mobilitet på Gotland. Kunder som reser till Visby med flyg kommer ha möjligheten att hyra både elmotorcykel, elsparkcykel och elcykel för att fortsätta sin resa.
Som en del i projektet kommer Europcar även öka antalet el-bilar i sin flotta på Gotland.
“Vi gör nu en satsning på att erbjuda flera hållbara alternativ för de som vill ta sig till och från flygplatsen. Men också för de resenärer som vill upptäcka hela Gotland. Alla som reser till Gotland passerar Visby vilket innebär att alla kommer ha möjlighet att ta del av vår gröna satsning. Jag tror det här initiativet kommer uppskattas för att vi utmanar de traditionella sätten att ta sig runt Gotland på.” Säger Adam Rudelius, stationschef på Europcar i Visby.
Europcar vill erbjuda mikromobilitet
Projektet ”Gröna Gotland” innebär att mer än varannan av Europcars bilar på Gotland kommer vara laddbar. I anslutning till Visby Flygplats kommer det även erbjudas uthyrning av elmotorcykel, elsparkcykel och elcykel. Eldrivna motorcykeln SEAT MÓ har en räckvidd på 137 km och är ett smidigt sätt att ta sig fram på.
Med uthyrning av både elsparkcyklar och elcyklar vill Europcar erbjuda mikromobilitet som ett komplement till vanliga bilhyror för att underlätta för kunder att ta sig runt på Gotland.
“”Gröna Gotland” är ytterligare ett projekt som ligger helt i linje med vår 2025-strategi. Vi vet vart vi ska och vi fortsätter att jobba mot att skapa en hållbar delad mobilitet för alla. Oavsett om det är i storstad, på landsbygd eller på Gotland.” Säger Pernilla Andersson, HR-Chef och en del av Europcars ledningsgrupp.
Allting kan hyras på Visby flygplats
Inom de närmaste veckorna kommer det att gå att ta del av Europcars gröna mikromobilitet på Gotland. Elmotorcykeln, elsparkcykeln och elcykeln hyrs och hämtas ut på Visby flygplats och återlämnas antingen på flygplatsen eller på Europcars kontor inne hos Bilcity Volkswagen på Färjeleden 7.
Laddbara bilar finns att hyra både på Visby flygplats och på kontoret på Färjeleden 7.
- Text: Europcar
- Foto: Europcar
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala flygplatserna påverkas
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i april
I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 7 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer
Folkfesten Göteborgskalaset växer. Festivalen, som äger rum den 27–30 augusti 2026, tar nu mer plats i stadskärnan.
-
BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD
För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden har nu publicerat vinnarna av de fem öar som bokstavligen mer än halva världen tävl...
-
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Sv...
-
-
Gästbloggare
-