-
Grüne Woche – ett stort intresse för de svenska utställarna
Nyligen avslutades Grüne Woche, den stora mat- och jordbruksmässan, i Berlin där Sverige återigen fanns på plats med en representationsmonter i Jordbruksverkets regi.
De svenska smakerna fick uppmärksamhet
Under den 10 dagar långa mässan fick de 19 svenska livsmedels- och måltidsturismföretagen besök inte bara av 310 000 nyfikna tyska besökare. Utan även av statsminister Ulf Kristersson och landsbygdsminister Peter Kullgren. Liksom tidigare år fick de svenska smakerna uppmärksamhet i både traditionella och sociala medier.
Ett fyrverkeri av intryck och en uppsjö av smakupplevelser lockade i år 13 procent fler besökare. Som trots tuffare ekonomiskt läge spenderade i snitt 160 euro på sin kulinariska vandring genom mässhallarna.
Hampaglass, blå näringar och älgkorv
Årets svenska utställare spände brett över olika livsmedel och drycker med både typiska svenska smaker och nytänk genom innovativt användande av råvaror. Till exempel Mossagården vars glass bygger på det näringsrika hampafröet. Ängabackens Björksoda på ren björksav. Samt OmiOpi som producerar produkter på rosenkvitten vilket är ett smakrikt och hållbart alternativ till citrusfrukter.
Blå näringar lockade till extra intresse. Möja Fisk, en fiskrestaurang i Stockholms skärgård som visar upp sin destination ihop med ett innovativt havsknäcke med alger som en av huvudingredienserna, bjöds in att hålla föredrag på mässans scen. Prinsens Sill och Sallader deltog under Grüne Woche med produkter som kommer från hållbara fiskbestånd i Nordsjön.
Petersborgs Gård medverkade på mässan tillsammans med Österlens Kött & Vilt Brösarp. Tillsammans erbjöd de älgkorv med senap. Gemensamt representerar de två företagen även Matrundan Österlen som arrangeras varje vår.
Tunnbrödchips från Jämtland
En producent som är väl etablerad i Sverige och ser sig om efter nya marknader att växa på är jämtländska Goda AB med sitt varumärke Mörsjö deli.
”För oss är det värdefullt att kunna testa våra smaker och få direkt feedback från konsumenter på vår produkt. Vi har jobbat systematiskt under hösten, bland annat med stöd från EEN (Enterprise Europe Network), och använder Grüne Woche som en språngbräda som vi kan bygga vidare vårt exportarbete på.” Säger Anna Godevärn, VD och delägare på Goda AB.
Under höstens förarbete knöts kontakt med en tysk distributör och under pågående mässa lanserades Mörsjö delis tunnbrödchips och dipmix i deras webshop. Produkterna finns direkt efter mässan även att köpa i fysisk butik hos en nordtysk delikatessbutikkedja.

Sverige som en kulinarisk destination
För den matintresserade turisten har Sverige mycket som lockar. Kända för traditioner, hållbarhet och innovation erbjuder svenska livsmedelsproducenter och destinationer lokalproducerade och nytänkande matupplevelser.
Visit Trollhättan Vänersborg har medverkat på Grüne Woche vid upprepade tillfällen. De märker tydliga effekter med fler tyska turister i regionen.
”För destination Trollhättan/Vänersborg är Grüne Woche ett riktigt bra tillfälle att visa upp alla våra unika styrkor. Där vi får möjlighet till personliga möten och samtal med framtida turister. Vår destination attraherar många tyska turister idag men potentialen är mycket större. Här får vi en möjlighet att utveckla den ihop med våra lokala aktörer inom besöksnäringen.” Säger Peter Eriksson, kommunstyrelsens ordförande i Trollhättan.
På årets mässa hade man med en hel uppstoppad älg, en riktig publikmagnet i montern. Drygt 15 000 personer hann under de tio dagarna fotografera sig med älgen.
Win-win situation för Sverige
Målet med Jordbruksverkets monter på Grüne Woche är att främja en långsiktig efterfrågan på svenska produkter och måltidsupplevelser. Vilket kan bidra till utveckling av landsbygden och en ökad livsmedelsproduktion i Sverige.
”Det är en win-win-situation där de deltagande företagen får draghjälp i form av den gemensamma svenska plattformen för att visa upp sina erbjudanden för en köpstark och matintresserad publik. Samtidigt stärks Sveriges varumärke som måltidsdestination när vi fysiskt kan visa upp vårt budskap om tradition och innovation genom de utvalda livsmedelsproducenternas medverkan. Att både statsministern och landsbygdsministern besöker montern är en uppskattad markering till de småskaliga producenterna om den viktiga roll de spelar i Sveriges livsmedelsförsörjning.” Säger Camilla Bender Larson, uppdragsledare på Jordbruksverket.
Effekterna från Grüne Woche märks
Exempel på företag som jobbar med både produktion och besöksverksamhet är flera av hantverksbryggarna som medverkade. Förutom värdefulla inspel från en ölkunnig och nyfiken publik om vilka smaker som fungerar bra i Tyskland, märks effekterna från Grüne Woche även i form av ökat antal tyska besök på ölprovningar och i restaurangverksamheterna hemma i Sverige.
Göteborgs Nya bryggeri, Smögenbryggar’n, The Pine Ridge Brewery, Bustad Brewing Co, Kvarnagårdens Bryggeri och Fjällbryggarna deltog på Grüne Woche 2025. Dessutom var Lanthandeln Sonarp på plats under varumärket Ängabackens Björksoda.
Läs mer om mässan Grüne Woche på Turismnytt här.

- Text: Jordbruksverket
- Foto: Bernhard Ludewig/Jordbruksverket
-
Vrak – Museum of Wrecks är Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks har tilldelats utmärkelsen Årets museum 2026 av Sveriges Museer och Svenska ICOM.
-
Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka
För åttonde året i rad livesänds SVT:s Den stora älgvandringen. Ett naturfenomen som engagerar tittare världen över.
-
Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring
Beslutet att halvera nattågstrafik påverkar tillgänglighet och utveckling skriver Arctic Sweden Visitors Board i ett öppet brev.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
Mest om Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center
En lantbruksverksamhet fått ännu ett ben att stå på och blivit en destination när den internationellt kända fotokonstnären Erik Johansson öppnat permanent utställningshall, café och butik
-
Naturkartan gör det enklare att uppleva Götene och Lidköping
Nu flyttar vandrings- och cykelleder, motionsspår och rastplatser i Götene och Lidköpings kommuner in i plattformen Naturkartan.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – mars 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en analys om besöksnäringen. Det var en stark utveckling i mars för destinationen.
-
Arlandaregionen – kommuner tar steg mot fossilfritt flyg
Arlandaregionen har avtalat om att klimatreducera flygresor 100 %. Flyget är enligt dem en självklar del av svensk transportinfrastruktur.
-
Hertz sänker tröskeln till Five Star – gör lojalitetsstatus mer tillgänglig
Hertz tar steg i en annan riktning än övriga resebranschen genom att göra det enklare för kunder att växa i sitt lojalitetsprogram.
-
Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping
Destination Jönköping ska genomföra en studieresa till Österlen. Med syfte att stärka utvecklingen av måltidsturism.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025
Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan. Det visar Tillväxtverket...
-
Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
Det är kommunerna själva som har de juridiska verktyg som krävs för att tillfälligt utöka serveringstillstånden f...
-
Hållbarhet är inte längre ett tillval i besöksnäringen – det är en förutsättning
Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger m...
-
Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping
Destination Jönköping fortsätter sitt arbete med att utveckla kommunen som en attraktiv destinat...
-
-
Gästbloggare
-