-
Grüne Woche – ett stort intresse för de svenska utställarna
Nyligen avslutades Grüne Woche, den stora mat- och jordbruksmässan, i Berlin där Sverige återigen fanns på plats med en representationsmonter i Jordbruksverkets regi.
De svenska smakerna fick uppmärksamhet
Under den 10 dagar långa mässan fick de 19 svenska livsmedels- och måltidsturismföretagen besök inte bara av 310 000 nyfikna tyska besökare. Utan även av statsminister Ulf Kristersson och landsbygdsminister Peter Kullgren. Liksom tidigare år fick de svenska smakerna uppmärksamhet i både traditionella och sociala medier.
Ett fyrverkeri av intryck och en uppsjö av smakupplevelser lockade i år 13 procent fler besökare. Som trots tuffare ekonomiskt läge spenderade i snitt 160 euro på sin kulinariska vandring genom mässhallarna.
Hampaglass, blå näringar och älgkorv
Årets svenska utställare spände brett över olika livsmedel och drycker med både typiska svenska smaker och nytänk genom innovativt användande av råvaror. Till exempel Mossagården vars glass bygger på det näringsrika hampafröet. Ängabackens Björksoda på ren björksav. Samt OmiOpi som producerar produkter på rosenkvitten vilket är ett smakrikt och hållbart alternativ till citrusfrukter.
Blå näringar lockade till extra intresse. Möja Fisk, en fiskrestaurang i Stockholms skärgård som visar upp sin destination ihop med ett innovativt havsknäcke med alger som en av huvudingredienserna, bjöds in att hålla föredrag på mässans scen. Prinsens Sill och Sallader deltog under Grüne Woche med produkter som kommer från hållbara fiskbestånd i Nordsjön.
Petersborgs Gård medverkade på mässan tillsammans med Österlens Kött & Vilt Brösarp. Tillsammans erbjöd de älgkorv med senap. Gemensamt representerar de två företagen även Matrundan Österlen som arrangeras varje vår.
Tunnbrödchips från Jämtland
En producent som är väl etablerad i Sverige och ser sig om efter nya marknader att växa på är jämtländska Goda AB med sitt varumärke Mörsjö deli.
”För oss är det värdefullt att kunna testa våra smaker och få direkt feedback från konsumenter på vår produkt. Vi har jobbat systematiskt under hösten, bland annat med stöd från EEN (Enterprise Europe Network), och använder Grüne Woche som en språngbräda som vi kan bygga vidare vårt exportarbete på.” Säger Anna Godevärn, VD och delägare på Goda AB.
Under höstens förarbete knöts kontakt med en tysk distributör och under pågående mässa lanserades Mörsjö delis tunnbrödchips och dipmix i deras webshop. Produkterna finns direkt efter mässan även att köpa i fysisk butik hos en nordtysk delikatessbutikkedja.
Sverige som en kulinarisk destination
För den matintresserade turisten har Sverige mycket som lockar. Kända för traditioner, hållbarhet och innovation erbjuder svenska livsmedelsproducenter och destinationer lokalproducerade och nytänkande matupplevelser.
Visit Trollhättan Vänersborg har medverkat på Grüne Woche vid upprepade tillfällen. De märker tydliga effekter med fler tyska turister i regionen.
”För destination Trollhättan/Vänersborg är Grüne Woche ett riktigt bra tillfälle att visa upp alla våra unika styrkor. Där vi får möjlighet till personliga möten och samtal med framtida turister. Vår destination attraherar många tyska turister idag men potentialen är mycket större. Här får vi en möjlighet att utveckla den ihop med våra lokala aktörer inom besöksnäringen.” Säger Peter Eriksson, kommunstyrelsens ordförande i Trollhättan.
På årets mässa hade man med en hel uppstoppad älg, en riktig publikmagnet i montern. Drygt 15 000 personer hann under de tio dagarna fotografera sig med älgen.
Win-win situation för Sverige
Målet med Jordbruksverkets monter på Grüne Woche är att främja en långsiktig efterfrågan på svenska produkter och måltidsupplevelser. Vilket kan bidra till utveckling av landsbygden och en ökad livsmedelsproduktion i Sverige.
”Det är en win-win-situation där de deltagande företagen får draghjälp i form av den gemensamma svenska plattformen för att visa upp sina erbjudanden för en köpstark och matintresserad publik. Samtidigt stärks Sveriges varumärke som måltidsdestination när vi fysiskt kan visa upp vårt budskap om tradition och innovation genom de utvalda livsmedelsproducenternas medverkan. Att både statsministern och landsbygdsministern besöker montern är en uppskattad markering till de småskaliga producenterna om den viktiga roll de spelar i Sveriges livsmedelsförsörjning.” Säger Camilla Bender Larson, uppdragsledare på Jordbruksverket.
Effekterna från Grüne Woche märks
Exempel på företag som jobbar med både produktion och besöksverksamhet är flera av hantverksbryggarna som medverkade. Förutom värdefulla inspel från en ölkunnig och nyfiken publik om vilka smaker som fungerar bra i Tyskland, märks effekterna från Grüne Woche även i form av ökat antal tyska besök på ölprovningar och i restaurangverksamheterna hemma i Sverige.
Göteborgs Nya bryggeri, Smögenbryggar’n, The Pine Ridge Brewery, Bustad Brewing Co, Kvarnagårdens Bryggeri och Fjällbryggarna deltog på Grüne Woche 2025. Dessutom var Lanthandeln Sonarp på plats under varumärket Ängabackens Björksoda.
Läs mer om mässan Grüne Woche på Turismnytt här.
- Text: Jordbruksverket
- Foto: Bernhard Ludewig/Jordbruksverket
-
Marcus Ståhl: Vad skapar en attraktiv plats att bo på och besöka?
Ett nytt blogginlägg från Turismnytts flitigaste bloggare Marcus Ståhl
-
Nya kontakter mellan studenter och besöksnäring under Möteslänken
Den 30 januari genomförde JHT och Handelskammaren Mittsverige Möteslänken. Ett tillfälle för studenter att möta aktörer från besöksnäringen.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – januari 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys om besöksnäringen i regionen baserad på preliminär data.
-
Järvsö Sustainable Tourism Summit 2025 – framtidens turism möts här
Järvsö Sustainable Tourism Summit är tillbaka! Mellan den 27 och 29 augusti samlas besöksnäringen i hjärtat av Hälsingland.
-
SAS har lanserat flyglinjer till Kalmar och Halmstad
SAS tar ännu ett steg i sin expansion av inrikestrafiken. Den 27 januari började de att trafikera Arlanda – Kalmar och Arlanda – Halmstad.
-
Bothnian Coastal Route inleder samarbete med Best of Scandinavia
Bothnian Coastal Route presenterar stolt sitt senaste samarbete med Umeå-baserade företaget Best of Scandinavia.
-
Cityindex – mat och hotell lyfter Östersund till nya höjder
Nyligen presenterades Cityindex rapporten för Östersund. Omsättningen för stadskärnan ökade med 4 procent under 2023.
-
Allt för sjön 2025: Innovation och hållbar tillväxt i fokus
I en tid då båtbranschen står inför utmaningar visar Allt för Sjön en stark tro på mässmediet som en ovärderlig plattform.
-
Hemligheten till att få saker gjorda: Sätt ett datum
Många turismföretagare jag träffar har många bra idéer. De vill utveckla nya aktiviteter, testa en specialtur eller skapa ett grymt event, men de kommer aldrig till skott. Sätt ett datum!
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 5 2025
Mest under Destination och Mat/Dryck, men även Flyg, Konstateranden/Beslut/Rapporter och Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Naturturismföretagen – uppdaterade branschriktlinjer för utomhusmatlagning
Nu finns det en uppdaterad version av branschriktlinjer för utomhusmatlagning från Naturturismföretagen...
-
Grand Travel Award – Ekoturismpriset samt pris till hotell och transportörer
Den 13 februari 2025 arrangeras Grand Travel Award för 33 gången. Reseindustrins egen Oscarsgala går som vanligt ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 5 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination och Mat/Dryck, men äv...
-
Sylvia Nylin lämnar Destination Kalmar för nytt uppdrag i Sigtuna
I september 2022 började Sylvia Nylin som VD för Destination Kalmar med uppdraget att ta fram en...
-
-
Gästbloggare
-