-
Hotellen som byter hotelldirektörer med varandra
Hur stärker man hotellpersonalens kompetens?
På Clarion Collection Hotels pågår den 19-21 april ett projekt där man byter hotelldirektörer mellan hotellen. Syftet är att öka kompetensen både bland hotelldirektörer och övrig personal.
Projektet heter GM Swap (General Manager Swap).
”– Vi ser det här som en bra möjlighet att utvecklas i flera led. Personlig utveckling för våra hotelldirektörer, som får med sig nya erfarenheter till inspiration för all personal. Det kommer bli lärorika dagar med många olika reflektioner och erfarenheter för alla på hotellen”, säger John Kristian Stubban, kedjedirektör Clarion Collection Hotel.
Så förbereder sig personal på bytet
Det är inte lätt att hoppa in som ”vikarie” på ett jobb. För att underlätta arbetsbytet så ger hotelldirektörerna information om drift och effektivisering. De vikarierande hotelldirektörerna tilldelas tre områden som de skall fokusera på. När de kommer tillbaka till ”sina” hotell skall de ta med sig tre lärdomar som de skall implementera i sin verksamhet.Dessa hotell byter direktörer med varandra
Så här ser bytena ut för Clarion Collection Hotel i Sverige:
- Clarion Collection Hotel Fregatten (Varberg) -> Clarion Collection Hotel Kompaniet (Nyköping)
- Clarion Collection Hotel Tapto (Östermalm, Stockholm) -> Clarion Collection Hotel Uman (Umeå)
- Clarion Collection Hotel Victoria (Jönköping) -> Clarion Collection Hotel Post (Oskarshamn)
- Clarion Collection Hotel Bolinder – Munktell (Eskilstuna) -> Clarion Collection Hotel Grand (Sundsvall)
- Clarion Collection Hotel Temperance (Malmö) -> Clarion Collection Hotel Packhuset (Kalmar)
- Clarion Collection Hotel Borgen (Örebro) -> Clarion Collection Hotel Cardinal (Växjö)
- Clarion Collection Hotel Bilan (Karlstad) -> Clarion Collection Hotel Kung Oskar (Trollhättan)
- Clarion Collection Hotel Etage (Västerås) -> Clarion Collection Hotel Majoren (Skövde)
Möjligheter för all personal
”- Om projektet faller väl ut är det möjligt att vi gör liknande byten för andra positioner på hotellen. Att ständigt förbättras och att aldrig nöja sig är grunden till att vi gör den här satsningen”, avslutar John Kristian.Källa: Clarion Hotel
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Clarion Hotels
-
Över 570 000 resenärer kryssade med Birka Gotland under 2025
Birka Gotland har avslutat sitt första hela kalenderår i trafik, med drygt 570 000 resenärer. En ökning med 30 % jämfört med 2024.
-
Mörkrets möjligheter – Tänk om mörkret är besöksnäringens mest outnyttjade naturtillgång
Kan bli en ännu starkare reseanledning om vi utvecklar den
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Mest under Destination, Flyg, Museer och utställningar samt om helgernas oväder
-
Västerbottensföretag till resemässa i Nederländerna 8-11 januari
Rekordmånga företag från Västerbotten deltar på Vakantiebeurs i Utrecht
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen baserad på preliminär data från Benchmarking Alliance.
-
Transportföretagen: Inrikesflyget fortsatt långt under normala nivåer
Swedavias årsstatistik för 2025 visar på ökningar i flygtrafiken jämfört med 2024, men låt sig inte luras, faran är långtifrån över
-
Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum
Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig
-
Swedavias trafikstatistik för december och 2025: Stark efterfrågan
Flygets återhämtning fortsatte på Swedavias flygplatser under december. Året 2025 präglades av efterfrågan på utrikes- och inrikesresor.
-
Nu bildas Statens museer för maritim-, transport- och försvarshistoria – till lands, till sjöss och i luften
Statens maritima och transporthistoriska museer och Statens försvarshistoriska museer har slagits ihop
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 01 2026
Mest under Nöjesparker/Skidanläggningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 01 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Nöjesparker/Skidanläggning...
-
Nu bildas Statens museer för maritim-, transport- och försvarshistoria – till lands, till sjöss och i luften
Den 1 januari 2026 blev Statens maritima och transporthistoriska museer och Statens försvarshistoriska museer en ...
-
Swedavias trafikstatistik för december och 2025: Stark efterfrågan
Flygets återhämtning fortsatte på Swedavias tio flygplatser under december och antalet passagera...
-
Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum
Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig. I Postmuseums nya utställning Ett litet hörn av ...
-
-
Gästbloggare
-