-
Hotellkedjan som tar marknad i Södertälje
First Hotels växer med två hotell i Södertälje.
First Hotel Vindeus
First Hotel Vindeus går in i hotellkedjan från och med den 1 mars 2017.Hotellet ligger några få minuter från Södertälje centrum.
First Hotel Almnäs Park
Under våren 2017 öppnar First Hotel Almnäs Park. Målet är att hotellet ska bli en naturlig mötespunkt för Stockholm Syd Almnäs.Storstockholm växer och det är något som märks i städerna runt huvudstaden. Ett av områdena som genomgår en betydande utveckling i dessa dagar är Almnäs i Södertälje, eller ”Stockholm Syd Almnäs” som området nu blir mer och mer känt som.
”- Det skapas många arbetsplatser här och efterfrågan på övernattning och mötesfaciliteter ökar”, säger Mouris Eliya, styrelseordförande i Profossen som äger First Hotel Vindeus och First Hotel Almnäs Park.
Varumärket avgörande vid valet
”- Det var flera aktörer på banan då vi bestämde oss för att hotellen skulle bli en del av en större hotellkedja. Valet hamnade till slut på First Hotels, bland annat på grund av deras väletablerade varumärke, stora kundmassa och solida distributions- och säljkanaler”, säger Mouris Eliya.”- Under längre tid har vi jobbat för att hitta en bra partner i Södertälje. Det hittade vi i Mouris Eliya och Profossen. Både staden och hotellmarknaden är i en spännande utvecklingsfas och jag är säker på att vårt samarbete kommer bli fruktbart för båda parter”, säger Daniel Atteroth.
Södertälje – under tillväxt
Befolkningsutvecklingen i Södertälje har varit positiv under flera år, och tal från 2016 visar att mer än 94 000 människor bor i kommunen. Det tar bara 40 minuter till Stockholm med bil, buss eller tåg och det förväntas ytterligare befolkningstillväxt de kommande åren.På bilden överst: First Hotel Almnäs Park
Källa: First Hotels
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: First Hotels
-
Publikrekord gav många övernattande besökare till Halmstad
Det blev publiksuccé i helgen när handbollslagen gjorde upp om guldet under ATG Svenska cupen i Halmstad.
-
AI som operatör – skapa mer utrymme för värdskap
De flesta hotell använder idag flera olika system. Med AI kan samordningslagret mellan systemen hanteras och utrymme frigörs för mer värdskap
-
Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
Brinner du för att kommunicera en plats? Ta chansen att bli vikarierande kommunikatör hos Upplev Norrköping.
-
Ny trendspaning från Visit Sweden visar ett förändrat resebeteende
Den alltmer osäkra bilden av världen förändrar människors syn på resande. Det visar Visit Sweden trendspaning för 2026.
-
Ny strategi: Kryssningar som verktyg för att utveckla Kalmar
Kryssningar ger inte bara intäkter till regionens besöksnäring. De kan också vara ett verktyg för att utveckla platsen enligt Kalmar.
-
Ett misslyckat bröllop får revansch med drömbröllop i Katrineholm
Nu ger Katrineholm ett par vars stora dag inte blev riktigt som planerat chansen att göra om sitt bröllop.
-
Matmomsen sänks men komplexiteten ökar – en uppdatering
Så navigerar ni rätt från dag ett - Vi har tagit hjälp av vår samarbetspartner Grant Thornton för att ge er lite vägledning
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 13 2026
Mest under Destination, Möten/Event samt Utmärkelser och Initiativ
-
Till salu: Fjällhotell i attraktivt läge – Tärnaby
Nu finns möjlighet att förvärva ett charmigt och välkänt fjällhotell i hjärtat av Tärnaby, Tärnaby Fjällhotell, med närhet till skidbacke och storslagen fjällnatur
-
SkiStar – Påsken samlar familjeaktiviteter, tävlingar och afterski
På SkiStar destinationer i Sverige väntar ett brett påskprogram med vårskidåkning, familjeaktiviteter, tävlingar och livescener.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sveriges destinations-, evenemangs- och möteskompetens samlas i en gemensam förening
Vid årsmötet den 19 mars 2026 bildades Svenska Destinationsföreningen genom en sammanslagning av Svenska Destinat...
-
Vad gör egentligen en liten ort eller by attraktiv att bo och leva på?
Det är en fråga vi på Fjällbyrån ofta återkommer till i vårt arbete med platsutveckling och besöksnäring. Inte mi...
-
Östersund lanserar ny strategi för framtidens platsutveckling
Östersund lanserar nu en strategi för upplevelse- och platsutveckling. Strategin, Hjärta och puls Östersu...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 13 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Möten/Event s...
-
-
Gästbloggare
-

