-
Tekniska museet förnyar sig
En av Tekniska museets äldsta utställningar har varit populär bland besökare i många år – nu storsatsar man på att utveckla denna utställning än mer.
Man vill skapa nya spännande upplevelser i de gamla gruvgångarna och en ny utställningsdel där man visar upp moderna maskiner och gruvmiljöer.
Så går arbetet till
Bakom en utbyggnad och/eller nybyggnation av en utställning ligger många timmar av planeringsarbete.I detta fall kommer man att byta ut ytskikten, skapa realistiska gruvarbetare och installera en belysning.
Nya upplevelser väntar besökarna
Gruvan bjuder besökaren på en resa genom trånga, mörka gruvgångar där man får uppleva hur arbetet i underjorden gått till genom tiderna.”- Det är något med underjorden – det mörka, trånga och lite läskiga – som fascinerat alla generationer av besökare. Gruvan har alltid varit på topplistan när vi frågar våra besökare om deras favoriter på museet”,säger Lars Paulsson, projektledare Tekniska museet.
I den nya delen av Gruvan fortsätter berättelsen till nutid, och man får se hur de en gång farliga arbetsplatserna numera liknar kontorsmiljöer och fikarum på vilken arbetsplats som helst. Man får också träffa dagens gruvarbetare, avfyra sprängladdningar, åka buss långt ner i underjorden och prova att köra en borr- och lastningssimulator.
För att skapa en så autentisk gruvmiljö som möjligt samarbetar Tekniska museet med Svemin – branschorganisationen för gruvor, mineral- och metallproducenter i Sverige.
”- Vi är mycket glada att vara med på den här resan, Tekniska museet är en fantastisk skatt för nyfikna i alla åldrar”, säger Per Ahl, vd Svemin. Han fortsätter ”- Tillsammans med våra medlemsföretag ger vi nu en ny generation besökare möjlighet att uppleva den moderna svenska gruv- och mineralnäringen – även de som bor långt från våra verksamheter”.
Läs också artiklarna:
Museet som vann prestigefullt pris
Museet som stängs på grund av miljöproblem
Källa: Tekniska museet
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Tekniska museet
-
Tekniska museet är Årets museum 2025
Tekniska museet har utsetts till Årets museum 2025 av Sveriges Museer och ICOM. De förnyar bilden av vad ett museum kan vara.
-
Västflyg – nyetablering av flyglinje mellan Växjö Småland Airport och Bromma Stockholm Airport
Från och med juni kommer Västflyg att utöka sin verksamhet med en ny flyglinje som utgår från Växjö till Bromma i Stockholm.
-
Arknat bygger vindskydd i Nyköping – arkitektur och natur i harmoni
Arknat skapar platsunika och arkitektritade vindskydd längs Sörmlandsleden i sommar för allmänheten att nyttja.
-
Nobis Hospitality Group öppnar nytt hotell – Hagastrand
Vid Hagaparken tar ett hotell form, Hagastrand. Det är Nobis Hospitality Groups prestigeprojekt, en social wellness-destination.
-
Nästan 17 miljoner gästnätter på campingplatser 2024
Ny statistik visar att gästnätter på Sveriges campingplatser ökade till 16,7 miljoner 2024. Dessutom är det valet för europeiska turister.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
Mest under Destination, Evenemang samt Konstateranden, beslut och rapporter.
-
Boule-VM 2027 kommer till Göteborg och Scandinavium
Boule-VM kommer att avgöras i Göteborg den 2–5 september 2027. På Scandinavium kommer atleterna att tävla om världsmästartitlarna.
-
Pontus Frithiof at Bro Hof har öppnat – ny gastronomisk destination
Den nya restaurangen Pontus Frithiof at Bro Hof erbjuder en unik matupplevelse. Förstärkt med en ny destination för event.
-
Daftö Resort – sommarjobbande unga kompletteras av pensionärer
För att komplettera ungdomarnas insatser under sommaren söker Daftö Resort pigga seniorer. De vill skapa en inkluderande arbetsplats.
-
Skaraborg som konstdestination – 5 stora nyheter i sommar
I sommar blomstrar Skaraborg med fem nyskapande konstupplevelser. I form av tre nya besöksmål, en designikon och ett jubileum.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Utländska turister spenderar mer i Sverige än exportvärdet för järn och stål
Jämförs Sveriges exportsiffror för 2024 som presenteras av Statistiska Centralbyrån, SCB, och Ekonomifakta.se, sy...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Evenemang samt Konst...
-
Skaraborg som konstdestination – 5 stora nyheter i sommar
I sommar blomstrar Skaraborg i Västsverige med fem nyskapande konstupplevelser i form av tre nya...
-
Sporterna under SM-veckan 2025 i Norrköping – dag för dag
Nu släpps idrotternas tävlingsdagar och arenor till SM-veckan 24–29 juni i Norrköping! Dags att ...
-
-
Gästbloggare
-