onsdag 4 november 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 44 2026
    • Visita – Fortsatt tillväxt på svenska hotell
    • Marcus Eldh – Så namnger du dina aktiviteter och paket
    • First Camp växer till 97 destinationer med förvärv vid Skånes kust
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
    • Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
    • Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • 2016-06-01 11:01

    Anders Steene

    Anders Steene, Dr. Docent / Bitr. Professor Turismvetenskap

    Hej Anders, vem är du och vad arbetar du med?

    Är från början sociolog med intresse för turism och fritid. Vilket kom till ett tydligt uttryck då jag var med och startade Högskolan i Kalmar 1977, numera Linnéuniversitetet.

    Efter etableringen av högskolan fick jag uppdraget av dåvarande rektor att skapa en ny och unik utbildning för högskolan i Sverige, vilket då blev Turismprogrammet i Kalmar, 1978. Utbildningen var från början på tre terminer med en möjlighet att bygga på med en fjärde termin, vilket de flesta studenter gjorde.

    Jag blev Sveriges första docent i Turismvetenskap 2006 och Biträdande Professor vid Strömstads akademi, Nordiskt institut för avancerade studier 2010.

    I dag hjälper jag Turismprogrammet vid Södertörns högskola med olika föreläsningar och utvecklingsarbete vilket jag har gjort på deltid sedan 1999. Jag arbetar också med att utveckla Turismvetenskapens internationella relationer. Därutöver är jag ansvarig för Magisterprogrammet Storstadsturism, som ges ungefär vartannat år.

     

    Vad gör en professor inom turismvetenskap?

    En professor kan göra många olika saker, allt beror på vad uppdragsgivaren önskar att man ska göra. Men huvudsakligen bedriver man forskning och utveckling, FoU, i det ämne där man är professor, Turismvetenskap i mitt fall.

    Har bedrivit FoU-arbete inom många delar inom turismindustrin, exempelvis marknadsstudier, destinationsutveckling, organisation och HR, framtidsstudier kring resandet på 2000-talet, risk och säkerhetsfrågor inom turismindustrin. Numera är det senare ett av mina huvudområden.

    I övrigt skriver jag vetenskapliga artiklar för publicering i internationella vetenskapliga tidskrifter och läroböcker.

     

    Hur tycker du att kunskaperna om turismvetenskap är generellt i branschen?

    Generellt tycker jag att kunskapen om turismvetenskap är tämligen låg till medelgod, framför allt i de mindre och medelstora företagen. Detta beror troligen på att man har fullt upp med att klara av den dagliga driften och därmed inte får så mycket tid över för att skaffa sig en god överblick av kunskapsläget. I de branschorganisationer som finns, exempelvis Visita och Svensk Turism, är kunskapsläget avseende Turismvetenskap gott tycker jag. Då vi talar om de större företagen är kunskapsläget också betydligt bättre, jämfört med de mindre företagen och organisationerna.

     

    Vilka är det som studerar turismvetenskap hos er?

    Majoriteten av våra studenter är kvinnor, cirka 65 procent, resten är män. De flesta kommer direkt från gymnasieskolan, en del har dock några års yrkeserfarenhet innan de söker till utbildningen.

     

    Hur är övergången från examen till att få jobb? Hur många får jobb? Var och hos vem får de arbete?

    Studenter som har kontakter och arbetslivserfarenhet har relativt goda möjligheter att få ett relevant jobb efter examen, men för de som inte har det tar det dock en liten tid. Genom att erbjuda studenterna praktik, arbetsmarknadsdagar, arbetskontakter och alumnverksamhet hjälper vi studenterna i sitt arbetssökande. Efter en tids praktik, korttidsarbeten, delbranschinriktade kurser m.m. efter examen finns dock goda chanser för alla studenter att få ett intressant arbete inom turismsektorn.

    Inom följande delbranscher jobbar våra turismalumner (TurismAlumnGruppen) med procentsatser inom parentes. Exempel på typiska företag de arbetar hos står under varje delbransch:

    • Hospitality management (25 %): Scandic hotels och Elite hotels
    • Hållbar destination (18 %): Stockholm Visitors Board och Fritidsresor
    • Upplevelseturism (11 %): Strömma och Vasa museet
    • Turisminformation (18 %): Nynäshamns turistbyrå och Vaxholms turistbyrå
    • Mötesindustri (11 %): Stockholmsmässan och MCI
    • Persontransporter (7 %): Swedavia och Eckerölinjen
    • Forskning & utbildning & utredning (10 %): SCB och Visita

    Hur vet man vilka kunskaper branschen behöver?

    Vi har etablerat ett Branschråd med representanter från olika företag och organisationer som

    Visita, transportföretag, researrangörer, mässföretag, kommuner, konsultföretag och hotell.

    Branschrådet sammanträder en till två gånger per termin och huvudsyftet är att berätta vad som händer inom respektive verksamhet samt försöka beskriva en framtida utveckling med ett eventuellt personalbehov.

    Vid Södertörns högskola fokuserar ni på huvudtemat storstadsturism med följande delteman: turistföretag, upplevelseturism, destinationsutveckling, turismkommunikation och mötesindustri. Varför just dessa teman?

    Dels har vi identifierat typisk kunskap som behövs för turismanställda och beslutsfattare i storstaden, dels är vi den enda turismakademin (finns ett tiotal turismakademier i Sverige) i Sverige, som är lokaliserade till en storstad och dels har våra studenter visat sig få jobb inom dessa ämnestematiska områden.

    Sedan Turismprogrammet etablerades 1999 och det akademiska examensämnet bildades 2004 har vi genom ett antal forskningsprojekt, genomförda turismkurser och branschrådsmöten skapat en viktig och tillämpningsbar kunskap inom storstadsturism.

     

     

     

     

    • Text: Maria Lindqvist
    Tweet
  • Swedavia Arlanda 2026 - besöksnäring
    2026-11-02 04:52

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 44 2026

    Mest om Boende, Evenemang samt Konstateranden/Rapporter och Insatser/Utmärkelser/Initiativ

  • Visita logga.
    2026-11-01 21:59

    Visita – Fortsatt tillväxt på svenska hotell

    Antalet belagda hotellrum ökade med 3% på den svenska hotellmarknaden i september, vilket gav 8% högre intäkter jämfört med samma period 2025

  • Marcus-Eldh - namnge paket
    2026-11-01 19:33

    Marcus Eldh – Så namnger du dina aktiviteter och paket

    Marcus Eldh bloggar om hur man namnger en aktivitet eller paket så att den blir mer attraktiv – med bra och dåliga exempel från hela Europa

  • Falsterbo Camping är en av First Camp förvärv i Skåne.
    2026-11-01 18:45

    First Camp växer till 97 destinationer med förvärv vid Skånes kust

    First Camp Group förvärvar verksamheterna Falsterbo Resort, Lomma Camping, Trelleborg Strand och Trelleborg Ställplats i Skåne.

  • Syftet med ändringen från Swedavia är att stärka trafikutvecklingen på Arlanda.
    2026-11-01 18:07

    Swedavia gör historisk satsning på Arlanda – nya villkor ska stärka Sveriges flyg

    Från januari 2027 inför Swedavia en ny modell för flygbolagens avgifter. Det ska stärka inrikestrafiken och Arlandas utveckling.

  • Deltagare i Packrafting x Rewilding lägger ut grus i Hjuksån i Umeåregionen för att återställa livsmiljöer för vattenlevande arter.
    2026-11-01 17:36

    Ny naturupplevelse inom regenerativ turism lanseras i Umeåregionen

    En ny upplevelse i Umeåregionen från WildSweden och Rewilding Sweden ger besökare möjlighet att upptäcka naturen och vårda den.

  • Gothenburg Horse Show blir testarena för den digitala upplevelsen AccessCity i samband med evenemangets 50-årsjubileum 2027.
    2026-10-31 18:23

    Digital lösning för mer inkluderande besöksupplevelser testas under Gothenburg Horse Show 2027

    EU-projektet European Citiverses Uniting for Inclusiveness har valt Gothenburg Horse Show som testarena för digitala AccessCity.

  • Stöten i Sälen erbjuder mer än skidåkning.
    2026-10-31 17:21

    Stöten i Sälen – den kompletta skidanläggningen

    Med stora investeringar och flera nyheter fortsätter Stöten i Sälen att utvecklas som en destination för skidåkare i alla åldrar.

  • Upptäck smaker från västra Sörmland i Söderhallarna. Under popupen samlas mathantverk från Katrineholm, Flen och Vingåker.
    2026-10-27 18:46

    Västra Sörmlands smaker tar plats i Söderhallarna

    Mellan 23 oktober och 8 november samlas matproducenter från Katrineholm, Flen och Vingåker i en popup på Söderhallarna i Stockholm.

  • Höstlov 2026 - besöksnäring
    2026-10-26 05:46

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026

    Mest om Boende, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Jobba på Visit Sweden: Content Coordinator

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Värmlands Besöksnäringsdagar 2026 – 5-6 november
      2026-11-05
      • Sunne
      • visit-varmland.ungapped.io/Events/
    • Turistrådsdagen (Turistrådet Västsverige)
      2026-11-12
      • Göteborg
      • app.bwz.se/vastsverige/b/v?event=233&ucrc=3C4CC47CAD
    • Roslagssamarbetet – Destinationsdagen 2026
      2026-11-19
      • Norrtälje
      • roslagen.se/destinationsdag-2026-anmalan/
    • Stora Turismpriset 2026 – Prisutdelning och mingel – Tillväxtverket
      2026-12-01
      • Stockholm
      • tillvaxtverket.se/tillvaxtverket/seminarierochnatverk/evenemang/storaturismprisetprisutdelningochmingel2026.12940.html
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Regional kunskapsdag för turism- och besöksnäring i Örebro län
      2027-01-27
      • Örebro
      • orta.regionorebrolan.se/sv/tillsammans-skapar-vi-fler-besoksanledningar/regional-kunskapsdag-2027/
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-11-01 18:45

      First Camp växer till 97 destinationer med förvärv vid Skånes kust

      First Camp Group förvärvar Falsterbo Resort, Lomma Camping, Trelleborg Strand och Trelleborg Ställplats. När affä...

    • 2026-10-26 05:46

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Boende, Event samt Stöd/Insat...

    • 2026-10-31 17:21

      Stöten i Sälen – den kompletta skidanläggningen

      Sälens bästa skidåkning blir ännu bättre! Med stora investeringar och flera spännande nyheter fortsätter ...

    • 2026-10-27 18:46

      Västra Sörmlands smaker tar plats i Söderhallarna

      Mellan 23 oktober och 8 november samlas matproducenter från Katrineholm, Flen och Vingåker i en gastronom...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Sedan slutet av augusti kan svenska företag annonsera direkt i ChatGPT. På Fjällbyrån har vi under den första tiden testat den nya a...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de goda exempel jag återkommit ti...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet