-
Jämtland Härjedalen – BBI Travel säljer bilrundtur till Lofsdalen
Här kommer en rapport från Jämtland Härjedalen Turism om hur de har bistått en anläggning och en utländsk researrangör att skapa attraktiva paket för intresserade nederländska besökare.
BBI Travel erbjuder nu ett bilresepaket inklusive Lofsdalen
Inom projektet Välkommen åter har vi haft kontakt med nederländska BBI Travel. I och med att de erbjuder vintersportresor till Jämtland Härjedalen från vintern 2022/2023. Tyvärr minskade deras verksamhet på grund av minskade flygmöjligheter. Vi har sedan dess försökt bistå dem på olika sätt med att hitta nya vägar. Tack vare kontakter med oss och vår medlem Destination Lofsdalen erbjuder de nu ett bilresepaket inklusive Lofsdalen. De har också nya planer kring att erbjuda fler vinterresmål i vår region.
Paketet Autorondreis Actief Zweden inkluderar boende och färja mellan Kiel och Oslo. Det gör därmed att ett antal mil i egen bil blir kortare än om man påbörjar resan allra längst söderut i Sverige. Därefter är första målet på resan Lofsdalen med förslag om vandring, björnspaning, paddling och besök vid Myskoxcentrum på programmet. Resan går sedan vidare mot Sälen och Värmland, med återresa via Oslo.
Både Lofsdalen själva via ett eget exportprojekt och vi från Jämtland Härjedalen Turism har via det pågående projektet Välkommen informerat om möjligheter. Det känns superkul att nu få se ett färdigt paket på BBI Travels hemsida.
Lyckades inte hitta något ersättningsflyg för säsongerna
Vintersäsongen 2022/23 erbjöd nederländska BBI Travel paketresor till tre vinterdestinationer i Jämtland Härjedalen som visade mersmak.
Tyvärr kunde dock inte flygleverantören fortsätta inför påföljande säsong att landa först i Sälen och därefter på Åre Östersund Airport för vidare transfer. BBI Travel lyckades inte hitta något ersättningsflyg. Därmed såg de sig tvungna att endast erbjuda Åre som destination med Vaernes Airport i Norge och KLM som flygdistributör inför säsongerna 2023/2024 och 2024/2025.
Vill fortsätta erbjuda resor till Åre, Vemdalen och Östersund
I våras träffade vi från projektets sida en representant från BBI Travel vid Swedish Workshop i Södertälje. Vi påbörjade återigen en diskussion kring att kunna erbjuda samtliga tre destinationer i Jämtland Härjedalen. Vi försökte till och med sammanföra BBI Travel med ett privat flygbolag.
När vi åter träffade representanter från BBI Travel vid Vakantiebeurs i Utrecht för några veckor sedan kunde vi påminna dem om att vi gärna ser dem tillbaka som researrangör för nederländska gäster till regionen och kanske har vi hittat en lösning. Samtalen fortsätter inför kommande vintersäsong.
Här kan ni läsa mer om Jämtland Härjedalen på Turismnytt.
- Text: Anne Adsten, Jämtland Härjedalen Turism
- Foto: Emil Sergel
-
Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis
Gäller för resenärer på helgavgångarna mellan Stockholm och Oslo via Karlstad
-
Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Februari visade på en stabil och bred tillväxt för hotellmarknaden.
-
Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
Marie är i dag vice VD i bolaget och efterträder Fredrik Lindén, som går i pension efter 12 år
-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Vilken kunskap saknas för att möta efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platse...
-
-
Gästbloggare
-