söndag 20 juli 2025
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • SM-veckan vinter återvänder till Skövde 2027
    • Stockholm får en ny sommarpärla: ”Badholmen Sju Veckor”
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
    • Svenska Taxiförbundet – konkurrensbegränsning gynnar inte Kalmar
  • Platsannonser:
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
    • Läckö-Kinnekulle söker Operativ Marknadskommunikatör och Vikarierande Destinationsutvecklare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 -25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 -25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 -25
    • Camping Västkust rekryterar 1000 personer till sommaren
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 7 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 6 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Projektledare Jonas presenterar under Forumet Ektesne JHT:s förutsättningar för att arbeta långsiktigt och bygga kapacitet.
    2025-03-08 23:27

    JHT – året som gått och riktningen framåt för besöksnäringsprojekt

    Lite drygt ett år har gått i projektet Samverkan för besöksnäringen i Jämtland Härjedalen. Nu är det dags att göra ett nedslag i hur det ligger till i förhållande till mål och aktiviteter. Detta för att JHT kan synliggöra vad projektet uppnått och att staka ut en väg framåt för den resterande projekttiden.

    Smart specialisering och projektmålen

    Projektet Samverkan för besöksnäringen i Jämtland Härjedalen rör sig inom ramen för Region Jämtland Härjedalens smarta specialiseringsområde Upplevelser. Smart specialisering är en metod för att arbeta med regional utveckling genom att bland annat lyfta fram och samla en regions styrkor.<

    Utifrån projektets mål arbetas det med tre spår som i flera avseenden överlappar varandra för att gemensamt bidra till det övergripande målet om att besöksnäringen i Jämtland Härjedalen ska bidra till regionens hållbara utveckling och tillväxt.

    Projektet pågår från 1 januari 2024 till 31 december 2026.

    Aktiviteter

    Spår 1: Etablera Jämtlandsmodellen lokalt och regionalt

    I projektet arbetar JHT vidare med att utveckla och etablera Jämtlandsmodellen. Något som togs fram i det tidigare projektet Besöksnäringens roll för regional utveckling 2.0. Med modellen vill de på ett samlat sätt visa på turismens betydelse för länets utveckling. Exempelvis genom att besöksnäringen bidrar till att stärka regionens attraktionskraft. Något som i sin tur skapar förutsättningar för att locka kompetens dit.

    Spår 2: Matchning mellan besöksnäring och akademi

    Arbetspaketet innehåller aktiviteter för att skapa mötesplatser mellan utbildningar, studenter, företag och det offentliga. För att bättre nyttja den styrka som finns i länets turismutbildningar på både gymnasial och eftergymnasial nivå. Att få ut kompetent arbetskraft i besöksnäringen, till länets offentliga aktörer och övriga näringsliv är en viktig pusselbit i att bygga kapacitet för innovation och entreprenörskap. Vilket kan bidra till samhällsomställningen i Jämtland Härjedalen.

    Spår 3: Gränsöverskridande samverkan för utveckling av S3-området Upplevelser

    För att ge förutsättningar för en inkluderande och hållbar utveckling och innovation i länet och inom besöksnäringen riktas aktiviteter mot att samverka med och involvera en bredd av aktörer. Projektet är med och både skapar och deltar i forum, workshops och arbetsgrupper för att utveckla styrkeområdet Upplevelser. Till exempel genom att bygga relationer, genomföra behovsanalyser och att identifiera utvecklingsinsatser.

    Under första året har ett stort antal insatser genomförts inom projektet. Nya kontakter har skapats och redan befintliga har stärkts. Samt att en tydlig nulägesbild inom alla tre spår har växt fram.

    JHT - året som gått och riktningen framåt för besöksnäringsprojekt
    Foto: Sandra Norin

    Ett år in i projektet – Spår 1

    Inom Spår 1 har JHT fört samtal med flera olika aktörer i länet för att både bättre lyfta turismens roll och betydelse. Samt för att skapa ett gemensamt sätt att prata om besöksnäringen i Jämtland Härjedalen.

    Samtalen har gett dem flera intressanta lärdomar. Bland annat bekräftelse på att det finns ett tydligt behov av ett samlat sätt att kommunicera kring besöksnäringens betydelse. Men att synsättet som modellen står för är lättare att ta till sig för många aktörer än vad själva modellen är. Det kommer bolaget nu arbeta vidare med för att staka ut vad nästa steg blir kring att vidareutveckla Jämtlandsmodellen.

    Ett år in i projektet – Spår 2

    Inom Spår 2 genomförde JHT under våren 2024 en nulägesanalys för att kartlägga länets turismutbildningar och deras behov och utmaningar. Tack vare analysen fick de en bra bild över nuläget och kunde samla utbildningarna för att bygga vidare på mer samverkan dem emellan.

    Flera insatser har även riktats mot Mittuniversitetet och turism- och destinationsutvecklingsprogrammet. Där bolaget haft möjlighet att göra både inspel och inhopp i kurser och arrangerat studieresor. Under året som gått har de också kunnat testa olika sätt att skapa mötesplatser mellan utbildningarna och besöksnäringen. Det har varit väldigt uppskattat från både studenter och aktörer.

    Några exempel är JHT:s medverkan på Mötesplats Campus och mingeleventet Möteslänken, som varit viktiga och konkreta steg för att skapa tydligare kontakter mellan studenter och företagen. Här har deras samverkan med Handelskammaren Mittsverige varit avgörande.

    Ett år in i projektet – Spår 3

    Projektets tredje spår är det mest mötesintensiva. Fokus har under året legat mycket på att skaffa sig en bra nulägesbild över vad som är på gång inom smart specialisering inom regionen. Samt vilka aktörer och projekt som bolaget vill ha kontakt och samverkan med.

    Tack vare en nära dialog med Region Jämtland Härjedalen har JHT kunnat delta på en studieresa till Rovaniemi i Finland, deltagit i workshops med en policyexpert från Bryssel och samlat en grupp med regionala aktörer, där bland andra Gaaltije, Torsta och Peak Innovation ingår, där alla tillsammans arbetar för att bena ut vägen framåt för arbetet med smart specialisering i Jämtland Härjedalen.

    Organisationen har också fått igång utbyten med andra regioner i Sverige som precis som JHT:s projekt just börjat arbeta mer aktivt med smart specialisering – eller som gjort det en längre tid – för att dela erfarenheter och lärdomar med varandra.

    JHT - året som gått och riktningen framåt för besöksnäringsprojekt
    Foto: Anette Andersson

    Måluppfyllelse – så ligger projektet till

    Efter projektets första år ligger det bra i fas mot att nå de uppsatta målen. De tydligaste resultaten man kan se så här långt är när det gäller att matcha besöksnäringen med akademin. Samt att skapa förutsättningar för en gränsöverskridande samverkan i både den egna regionen och med andra regioner i landet.

    JHT har fått igång en bra dialog tillsammans med Region Jämtland Härjedalen och flera andra viktiga aktörer, däribland Mittuniversitetet och de som nämns ovan, för att staka ut en väg framåt både vad gäller kompetensförsörjningen inom besöksnäringen och hur destinationen bäst samlar sig för att arbeta med smart specialisering och innovation. Framför allt inom det senare, smart specialisering och innovation, krävs det att man gör en gemensam insats som inkluderar flera olika perspektiv från såväl länet som från andra regioner.

    Att identifiera tydliga spetsar inom besöksnäringen som är så bred och med så många fåpersonersföretag och dessutom flyter samman med andra näringar är en utmaning. Där gäller det att identifiera andra vägar för innovation. Samt även att lyfta fram hur destinationens näring kopplar och bidrar till de andra styrkeområdena i den regionala smart specialiseringsstrategin.

    Utlysningen för det politiska målet 1.4 pekar särskilt ut insatser som skapar mötesplatser som samlar aktörer för att utveckla nya samarbeten, hitta utvecklingsmöjligheter och bygga kapacitet för att arbeta med smart specialisering kopplat till både innovation och kompetensförsörjning som viktiga. Här kan JHT redan nu se att projektets genomförda aktiviteter matchar bra mot de utpekade målen.

    Vikten av en fungerande kompetensförsörjning inom besöksnäringen och att se nyttan med högre utbildning inom densamma är avgörande för att bygga kapacitet för arbetet med smart specialisering och innovationskraft i länet. Då besöksnäringen är en viktig basnäring i Jämtland och Härjedalen.

    Inriktning för det kommande året

    Tillsammans med andra aktörer och andra projekt inom samma utlysning i länet har JHT krokat arm för att tydliggöra roller och ansvar i arbetet med smart specialisering. Den typen av samarbeten såg bolaget vikten av tidigt i projektet. För att både inkludera alla viktiga perspektiv och för att på ett samlat sätt hitta vägar framåt med dessa nyckelaktörer. För att i den mån det går undvika stuprör.

    Under projektets andra år kommer därför ännu mer fokus läggas på det gemensamma arbetet med att bygga upp kapaciteten för smart specialisering tillsammans med nyckelaktörerna i länet. Samt genom att lära av andra regioners framgångar och lärdomar.

    Här kan ni läsa mer om Jämtland Härjedalen på Turismnytt.

    • Text: Jonas Herjeby, Jämtland Härjedalen Turism
    • Foto: Anna Omberg
    Tweet
  • Vintern 2027 kommer SM-veckan åter att arrangeras i Skövde.
    2025-07-18 01:27

    SM-veckan vinter återvänder till Skövde 2027

    Efter att Riksidrottsförbundet och SVT har utvärderat städer är det nu klart att Skövde kommer stå värd för SM-veckan vinter 2027.

  • Under sju veckor förvandlas Badholmen i Stockholm till en levande beach club där musik, mat och människor möts.
    2025-07-18 01:21

    Stockholm får en ny sommarpärla: ”Badholmen Sju Veckor”

    I sommar får Stockholms skärgård nytt liv. Under sju veckor förvandlas Badholmen till en beach club där musik, mat och människor möts.

  • Nöjesparkerna Gröna Lund, Kolmården och Furuvik söker nu efter medarbetare till höstens spännande Halloween.
    2025-07-18 01:16

    Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween

    När höstmörkret sänker sig förvandlas Gröna Lund, Kolmården och Furuvik till halloweenvärldar. Nu öppnar nöjesparkerna sina rekryteringar.

  • Lennart Kalderén, ordförande för Svenska Taxiförbundet.
    2025-07-18 01:11

    Svenska Taxiförbundet – konkurrensbegränsning gynnar inte Kalmar

    Svenska Taxiförbundet ser en konkurrensbegränsning i Kalmars upphandling av skolskjuts. Mindre taxiföretag riskeras att slås ut.

  • Sommartorget i Härnösand.
    2025-07-18 01:04

    En rekordökning av gästnätter i Härnösand under året

    Turismen i Härnösand visar stark tillväxt. Under årets fem första månader har gästnätter ökat med 49,4 procent jämfört med i fjol.

  • Öppningsceremonin vid Word Choir Games 2024 i Auckland på Nya Zeeland.
    2025-07-18 01:00

    Helsingborg blir värdstad för World Choir Games 2026

    Sommaren 2026 står Helsingborg i centrum för världens största internationella körfestival - World Choir Games.

  • Camping 2025 - besöksnäring
    2025-07-14 04:55

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 -25

    Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/beslut/rapporter

  • Almedalen 2025 - Norwegian och St1
    2025-07-14 00:56

    Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 3

    Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan 2025 samlar Turismnytt anteckningarna från de olika seminarierna, här del 3

  • Logga för Regeringen.
    2025-07-13 22:23

    Regeringen föreslår ett förbättrat resegarantisystem

    Ökad trygghet för resenärer och förenkling för branschens aktörer. Regeringen föreslår en reform av dagens resegarantisystem.

  • EVS38, en global konferens om eldrivna fordon, lockade 3900 deltagare i Göteborg under juni.
    2025-07-13 22:18

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2025

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen i destinationen. Juni var en händelserik månad.

  • Veckans profil

    Madelaine Pettersson, Spritmuseum

    Madelaine Pettersson

    Spritmuseums kommersiella chef

    Om produktutveckling och att skapa ett levande museum

  • Nyheter från Tillväxtverket

    • Tillväxtverket

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet, 26 juni

    • Film att använda: Så bidrar globala gäster till din affär

    • Vill du locka fler svenska gäster i sommar? 5 konkreta tips!

    • Digitala föreläsningar om den globala resenären

  • Händelser i branschen

    • Järvsö Sustainable Tourism Summit 27-29 augusti
      2025-08-27
      • Järvsö
      • jarvsosummit.com/
    • Svensk mountainbikekonferens – Platsutveckling med cykling som medel 1-2 september
      2025-09-01
      • Järvsö
      • cykelframjandet.se/svensk-mountainbike-konferens/
    • Kulturarvsdagen, 12–14 september
      2025-09-12
      • Hela Sverige
      • kulturarvsdagen-2025-kulturarv-och-bebyggelse-en-hyllning-till-vart-byggda-arv-56602
    • Besöksnäringsforum – Region Västerbotten Turism 1-2 oktober
      2025-10-01
      • Lycksele
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring 6-7 oktober (save the date)
      2025-10-06
      • Skaraborg
    • Turismdag – JHT (save the date)
      2025-10-16
      • Jämtland
    • Stockholm Beer & Whisky Festival, 24-25 oktober
      2025-10-24
      • Stockholm (Nacka Strand)
      • stockholmbeer.se/om-massan/
    • Visit Smålandsdagen – Save the date
      2025-11-06
      • Växjö
    • Besöksnäringen på agendan (SKR) – Save the date
      2025-12-03
      • Stockholm
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2025-07-13 22:23

      Regeringen föreslår ett förbättrat resegarantisystem

      Ökad trygghet för resenärer och förenkling för resebranschens aktörer. Regeringen har beslutat o...

    • 2025-07-11 01:47

      Swedish Lapland – upphandling av nattågen och nya vagnar

      Vid aktuell upphandling av tågbolag som ska köra nattågen mellan Stockholm och Narvik från december 2026 fick Tra...

    • 2025-07-14 04:55

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 -25

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende, Evenemang oc...

    • 2025-07-11 01:28

      Färgglada Sala-cyklar blir rullande turistbyråer

      Platsvarumärkesgruppen i Sala kommun – där näringslivsenheten och kommunikationsenheten samarbet...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har funderat mycket på vad det är som gör att vissa paket blir succé och andra blir liggande på en undangömd del av hemsidan....

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Så stärker du din synlighet i digitala kanaler som småskalig dryckesproducent – med gårdsförsäljningen som språngbräda ...

    • Andrea Hartmann Jovell bloggar om svensk besöksnäring

      Andrea Hartmann Jovell

      Bloggar om utmaningar och framgångsfaktorer för svensk besöksnäring

      Besöksnäringen lyfts ofta fram som tillväxtmotor. Många är de kommuner och regioner som stångas med att formulera tillväxtstrategier för jus...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, trender och hållbara måltidskoncept

      Trenderna 2025 visar på en stark efterfrågan på autenticitet, hållbarhet och innovation. Genom att satsa på hyperlokala smaker, förstklassig...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2025 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet