-
JHT – fältdag i västra Jämtland för kartläggning av geologiska platser
I slutet på juni inledde Sveriges geologiska undersökning (SGU) de första fältbesöken för att dokumentera geologiskt intressanta platser i Jämtland Härjedalen. Det är den första av årets två perioder i fält inom projektet Geoturism i mitten. Där den sista kommer att äga rum i september. I början av juli fick Jämtland Härjedalen Turism (JHT) följa med SGU ut i fält under en dag och titta närmare på geologin i västra Jämtland.
Landskapet visar en lång och dramatisk historia
Tisdagen den 1 juli mötte JHT upp representanterna från SGU i centrala Åre. De är då inne på den nionde dagen av sin fältresa genom de södra delarna av Jämtland Härjedalen. Just denna dag stod Jämtlands västra delar på schemat. Dagen startades vid norska gränsen och därefter tillbaka mot Åre med flera intressanta stopp längs vägen. Bland annat besöktes följande platser:
◆ Brudslöjan
◆ Enafors
◆ Tännforsen
◆ HandölsforsenSamtliga platser visar tydligt spår av de geologiska processer (både ovanliga och vanliga) som under miljoner år format det svenska fjällandskapet. Fjällkedjan vittnar om en uråldrig kontinentkollision. Den bär spår av dramatiken efter istiden, som avsmältning av inlandsisen och bildandet av tillfälliga issjöar. Vars torrläggning skapat nya landskapsformer.

Vikten av den geologiska kunskapen
Det är framför allt Jämtland Härjedalens södra områden som varit i fokus under denna period och i september fortsätter man med områden i norr. Syftet med arbetet är att hitta platser vars geologi kan utgöra intressanta besöksmål. De lärdomar och kunskap denna typ av arbete medför ger förutsättningarna att på bästa möjliga vis jobba vidare med geologiska värden. Samt hur dessa kan berika besöksnäringen, både genom kompetensutveckling och geoturismupplevelser.
I projektet genomförs just nu även en enkätundersökning riktad mot företag. Den tar endast några minuter att svara på och finns här.
Projektet finansieras av Interreg Sverige-Norge, tillsammans med Region Jämtland Härjedalen och Tröndelag Fylkeskommune.
Här kan ni läsa mer om Jämtland Härjedalen Turism på Turismnytt.
- Text: Moa Eriksson, Jämtland Härjedalen Turism
- Foto: Moa Eriksson
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
En kombination av djup analys, modiga prioriteringar och uthålligt samarbete över tid
-
EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler
Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende, Evene...
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arkt...
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
-
Gästbloggare
-