-
Kungliga Djurgårdens Intressenter tar sikte på 2030
På Djurgården har kultur, natur och människor mötts i generationer. Nu tar Kungliga Djurgårdens Intressenter ett nytt gemensamt kliv framåt i sitt långsiktiga utvecklingsarbete. Nya hållbarhetsmål har enhälligt antagits och sätter riktningen mot 2030 – med samverkan som utgångspunkt, fakta som grund och ansvar som ledstjärna.
Tydliga delmål och ett stadgeenligt åtagande
På Kungliga Djurgården har ansvarstagande varit en självklar del av kulturen långt innan hållbarhet blev ett ord på allas läppar. Ett sextiotal av Sveriges mest älskade museer, restauranger, nöjesfält, trädgårdar och musikscener arbetar sida vid sida med ett gemensamt mål: att utveckla denna unika plats på ett långsiktigt klokt sätt.
Samverkan mellan Djurgårdens aktörer samordnas och drivs av föreningen Kungliga Djurgårdens Intressenter. År 2022 togs samarbetet till nästa nivå – då enades 62 aktörer om gemensamma hållbarhetsmål. Dessa mål har sedan dess fungerat som en gemensam färdplan. Med tydliga delmål och ett stadgeenligt åtagande: att alla ska bidra, eftersom vi når längst tillsammans.
Hur en plats väljer att agera spelar roll
De uppdaterade målen har tagits fram i bred samverkan och bygger på kunskap inhämtad genom återkommande hållbarhetsinventeringar. En systematisk kartläggning av både positiv och negativ påverkan. Resultatet har gett insikter i var Djurgården redan gör skillnad och var förändring krävs. Målen utgår från fyra övergripande fokusområden: Fossilfritt och trafiksmart Djurgården, Hållbar matkultur, Öppet och tillgängligt Djurgården för alla samt visionen om en Världsutställning för hållbar utveckling.
”I en tid som präglas av osäkerhet och snabba förändringar har besöksnäringen en viktig roll att spela. Vi behöver mod att hålla fast vid en hållbar riktning och uppvisa ledarskap och ett genuint ansvarstagande. Besöksnäringen är inte bara värd för upplevelser, utan kan också vara bärare av det äkta, det meningsfulla och det framtidsinriktade. På Djurgården möter vi över 15 miljoner gäster varje år – hur vi väljer att agera spelar roll. Det är något vi tar på största allvar.” Säger Camilla Zedendahl, VD för Kungliga Djurgårdens Intressenter.
Ett ansvar som bärs bäst tillsammans
Målen antogs enhälligt vid Kungliga Djurgårdens Intressenters årsstämma den 16 april 2025. Det är därmed inte bara en gemensam vision – utan också ett gemensamt åtagande.
”Djurgården är en del av vårt gemensamma kulturarv – men också en plats i ständig rörelse. Det är unikt att så många aktörer, med så olika verksamheter, valt att lägga konkurrensen åt sidan för att enas kring långsiktiga mål. Det skapar stabilitet, tydlighet – och ett ansvar som bärs bäst tillsammans.” Säger Peter Skogh, styrelseordförande i Kungliga Djurgårdens Intressenter och museichef på Tekniska museet.
Ett växande internationellt erkännande
Att det gemensamma arbetet ger resultat märks också internationellt.
◆ Djurgården har två gånger tilldelats Green Destination Platinum Award – som en av endast två storstadsdestinationer i världen. Utmärkelsen är ett kvitto på att Djurgården arbetar systematiskt och i linje med FN:s globala mål för hållbar utveckling.
◆ 2023 belönades Djurgården med Top 100 Story Awards för sitt hållbara ledarskap.
◆ 2024 stod området värd för Global Sustainable Tourism Councils världskongress, med deltagare från 57 länder.
◆ 2025 kom ännu ett erkännande: Place Brand Impact Story Awards. Det ges till platser som inte bara representerar ett varumärke – utan också formar framtiden.
Nya kort- och långsiktiga hållbarhetsmål
I samband med årsmötet för Kungliga Djurgårdens Intressenter den 16 april 2025 antogs nya kort- och långsiktiga hållbarhetsmål. Styrelsen återvaldes också.
Läs mer om Djurgården på Turismnytt här.
- Text: Kungliga Djurgårdens Intressenter
- Foto: Johan Danielson/KDI
-
Upplev farao Tutankhamon i Norrköping i sommar
Till sommaren kan besökare i Norrköping uppleva Tutankhamon – The Immersive Exhibition. En utställning där historia möter modern teknik.
-
Familjeresan i Skaraborg växer – 17 verksamheter deltar
För fjärde året genomförs Familjeresan i Skaraborg. Ett marknadssamarbete mellan verksamheter inom besöksnäringen.
-
Debatt: SJ och flyget – måste det vara ett motsatsförhållande?
Fredrik Kämpfe Transportföretagen Flyg förespråkar samverkan mellan transportslagen
-
Helsingborg välkomnar gårdsförsäljning – redo att stötta näringen
Den 1 juni blir gårdsförsäljning av alkohol lagligt i Sverige. Helsingborg vill göra det enkelt att komma igång för de lokala producenterna.
-
Stockholm – Pippi intar Kungsträdgården mitt i hockeyfesten
Hockeyfesten i Kungsträdgården invigs med att fira att Pippi Långstrump fyller 80 år. Stockholm står värd med aktiviteter.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 -25
Mest under Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering, Flyg och Evenemang.
-
Säfsen satsar på sommaren – nya aktiviteter och samarbeten
Säfsen i Dalarna satsar på sommaren. Med ett utökat aktivitetsutbud, nya samarbetspartners och en omfattande byggnation av Hyttan.
-
Familjefest i Kungsträdgården under Ishockey-VM
I samband med Ishockey-VM i Stockholm öppnas en ny festzon i Kungsträdgården som bjuder på gratis aktiviteter för barn och vuxna.
-
Världens bästa sandskulptörer gästar Kalmar i juli
Den 14–18 juli hålls Kalmar International Sandsculpture Festival. Nu är det klart vilka konstnärer som kommer att delta.
-
Junibacken satsar på en vuxenpublik i sommar
I samarbete med Live Nation arrangeras två exklusiva konsertkvällar i augusti på Junibacken med Sabina Ddumba och Jung.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende samt Stöd/Ins...
-
Säfsen satsar på sommaren – nya aktiviteter och samarbeten
Säfsen, en av Dalarnas ledande destinationer för friluftsaktiviteter, tar ett stort kliv framåt med en nysatsning...
-
Skidindustrin går samman i historisk allians – Global Sustainability Ski Alliance
På Interalpin i Innsbruck, Österrike, den 7 maj 2025 lanserades officiellt den nya alliansen Global Sustainabilit...
-
Familjefest i Kungsträdgården under Ishockey-VM
I samband med slutspelet i Ishockey-VM i Stockholm öppnas en ny hockeyfestzon i Kungsträdgården. Hockeyfestzonen ...
-
-
Gästbloggare
-