-
Kungliga Djurgårdens Intressenter tar sikte på 2030
På Djurgården har kultur, natur och människor mötts i generationer. Nu tar Kungliga Djurgårdens Intressenter ett nytt gemensamt kliv framåt i sitt långsiktiga utvecklingsarbete. Nya hållbarhetsmål har enhälligt antagits och sätter riktningen mot 2030 – med samverkan som utgångspunkt, fakta som grund och ansvar som ledstjärna.
Tydliga delmål och ett stadgeenligt åtagande
På Kungliga Djurgården har ansvarstagande varit en självklar del av kulturen långt innan hållbarhet blev ett ord på allas läppar. Ett sextiotal av Sveriges mest älskade museer, restauranger, nöjesfält, trädgårdar och musikscener arbetar sida vid sida med ett gemensamt mål: att utveckla denna unika plats på ett långsiktigt klokt sätt.
Samverkan mellan Djurgårdens aktörer samordnas och drivs av föreningen Kungliga Djurgårdens Intressenter. År 2022 togs samarbetet till nästa nivå – då enades 62 aktörer om gemensamma hållbarhetsmål. Dessa mål har sedan dess fungerat som en gemensam färdplan. Med tydliga delmål och ett stadgeenligt åtagande: att alla ska bidra, eftersom vi når längst tillsammans.
Hur en plats väljer att agera spelar roll
De uppdaterade målen har tagits fram i bred samverkan och bygger på kunskap inhämtad genom återkommande hållbarhetsinventeringar. En systematisk kartläggning av både positiv och negativ påverkan. Resultatet har gett insikter i var Djurgården redan gör skillnad och var förändring krävs. Målen utgår från fyra övergripande fokusområden: Fossilfritt och trafiksmart Djurgården, Hållbar matkultur, Öppet och tillgängligt Djurgården för alla samt visionen om en Världsutställning för hållbar utveckling.
”I en tid som präglas av osäkerhet och snabba förändringar har besöksnäringen en viktig roll att spela. Vi behöver mod att hålla fast vid en hållbar riktning och uppvisa ledarskap och ett genuint ansvarstagande. Besöksnäringen är inte bara värd för upplevelser, utan kan också vara bärare av det äkta, det meningsfulla och det framtidsinriktade. På Djurgården möter vi över 15 miljoner gäster varje år – hur vi väljer att agera spelar roll. Det är något vi tar på största allvar.” Säger Camilla Zedendahl, VD för Kungliga Djurgårdens Intressenter.
Ett ansvar som bärs bäst tillsammans
Målen antogs enhälligt vid Kungliga Djurgårdens Intressenters årsstämma den 16 april 2025. Det är därmed inte bara en gemensam vision – utan också ett gemensamt åtagande.
”Djurgården är en del av vårt gemensamma kulturarv – men också en plats i ständig rörelse. Det är unikt att så många aktörer, med så olika verksamheter, valt att lägga konkurrensen åt sidan för att enas kring långsiktiga mål. Det skapar stabilitet, tydlighet – och ett ansvar som bärs bäst tillsammans.” Säger Peter Skogh, styrelseordförande i Kungliga Djurgårdens Intressenter och museichef på Tekniska museet.
Ett växande internationellt erkännande
Att det gemensamma arbetet ger resultat märks också internationellt.
◆ Djurgården har två gånger tilldelats Green Destination Platinum Award – som en av endast två storstadsdestinationer i världen. Utmärkelsen är ett kvitto på att Djurgården arbetar systematiskt och i linje med FN:s globala mål för hållbar utveckling.
◆ 2023 belönades Djurgården med Top 100 Story Awards för sitt hållbara ledarskap.
◆ 2024 stod området värd för Global Sustainable Tourism Councils världskongress, med deltagare från 57 länder.
◆ 2025 kom ännu ett erkännande: Place Brand Impact Story Awards. Det ges till platser som inte bara representerar ett varumärke – utan också formar framtiden.
Nya kort- och långsiktiga hållbarhetsmål
I samband med årsmötet för Kungliga Djurgårdens Intressenter den 16 april 2025 antogs nya kort- och långsiktiga hållbarhetsmål. Styrelsen återvaldes också.
Läs mer om Djurgården på Turismnytt här.
- Text: Kungliga Djurgårdens Intressenter
- Foto: Johan Danielson/KDI
-
Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center
En lantbruksverksamhet fått ännu ett ben att stå på och blivit en destination när den internationellt kända fotokonstnären Erik Johansson öppnat permanent utställningshall, café och butik
-
Naturkartan gör det enklare att uppleva Götene och Lidköping
Nu flyttar vandrings- och cykelleder, motionsspår och rastplatser i Götene och Lidköpings kommuner in i plattformen Naturkartan.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – mars 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en analys om besöksnäringen. Det var en stark utveckling i mars för destinationen.
-
Arlandaregionen – kommuner tar steg mot fossilfritt flyg
Arlandaregionen har avtalat om att klimatreducera flygresor 100 %. Flyget är enligt dem en självklar del av svensk transportinfrastruktur.
-
Hertz sänker tröskeln till Five Star – gör lojalitetsstatus mer tillgänglig
Hertz tar steg i en annan riktning än övriga resebranschen genom att göra det enklare för kunder att växa i sitt lojalitetsprogram.
-
Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping
Destination Jönköping ska genomföra en studieresa till Österlen. Med syfte att stärka utvecklingen av måltidsturism.
-
Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
Visita uppmanar alla kommuner i Sverige att öppna upp för utökade serveringstider under sommarens fotbolls-VM.
-
Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025
Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan enligt Tillväxtverket. Svensk Turism kommenterar.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analyse...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Den här veckan är det mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insat...
-
STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
Anslagen för friluftsliv och friluftsmiljön har halverats under de fyra senaste åren. Alla 21 län har påverkats k...
-
Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken. Det är ett initiati...
-
-
Gästbloggare
-