måndag 27 juli 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026
    • SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna
    • Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro
    • Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
    • Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Caroline Cederblad, Maud Olofsson, Madeleine Brehmer. Systrarna vann Visitas årliga utmärkelse "Årets kvinna i besöksnäringen".
    2025-05-09 16:17

    Madeleine Brehmer och Caroline Cederblad är Årets kvinnor i besöksnäringen

    Visitas årliga utmärkelse ”Årets kvinna i besöksnäringen” tilldelas systrarna Madeleine Brehmer och Caroline Cederblad, ägare av familjeföretaget Sabis. De får utmärkelsen för att ha utvecklat och breddat Sabis destinationer och restauranger till en inspiration för hela näringslivet.

    Ett erkännande för sitt arbete

    Sabis grundades redan 1874. Madeleine Brehmer och Caroline Cederblad tog över det operativa ansvaret 2010, som VD respektive arbetande styrelseordförande. Företaget har 700 anställda och omfattar 20 restauranger, 10 cafeér och 3 hotell. Bland annat hotellen Smådalarö Gård och Krusenberg Herrgård, restaurang Gastropol och restaurangen på Kungl. Tennishallen.

    Som ett erkännande för sitt framgångsrika arbete i ständig utveckling med personligt engagemang och hållbarhet i fokus tog de på måndagen emot utmärkelsen av Visitas tidigare ordförande Maud Olofsson inför en stor publik av kollegor inom besöksnäringen på Visitadagen.

    Juryns motivering till vinsten:

    ”Genom att våga gå före och överbrygga traditionella branschgränser har pristagarna breddat och utvecklat sitt 150-åriga företag till att idag vara en inspiration för hela näringslivet.

    Med en långsiktighet och strävan att varje dag bli lite bättre har pristagarna skapat starka varumärken och unika destinationer som attraherar den moderna gästen. Pristagarna är stora föredömen för ett hållbart företagande baserat på ett modernt ledarskap där verksamheten vuxit på ett ekonomiskt sunt sätt. Samtidigt som medarbetarnas välmående alltid varit i fokus. Vilket flera topplaceringar som Sveriges bästa arbetsgivare visar.

    I snart två decennier har duon haft det yttersta ansvaret för det som började som Slagteriaktiebolaget i Stockholm. Numera är det ett väletablerat, framgångsrikt, mångsidigt och inspirerande familjeföretag. Ett arbete som bland annat gett en kunglig medalj.”

    Anser att familjen är viktigast

    Utmärkelsen Årets kvinna i besöksnäringen instiftades som en present till Visitas tidigare ordförande Maud Olofsson på hennes 60-årsdag. Det delas ut med medel från Maud Olofssons 60-årsfond. Förutom äran tilldelas pristagarna även 25 000 kronor.

    ”Det känns ärofyllt och överväldigande. Det här är ett lagpris – det är lika mycket till alla duktiga kvinnor som jobbar på vårt företag och möter gästerna i dörren. De är en inspiration för oss alla.” Säger Madeleine Brehmer och Caroline Cederblad. ”Vi har klarat generationsskiftena på Sabis i 150 år genom att vara en familj först och främst, och företagsledare i andra hand. Familjen är viktigast, och sen kommer Sabis. Med låga marginaler är det de små detaljerna och de ständiga förbättringarna som måste genomsyra alla delar av företaget – vi brukar säga att vi är i gnetsvängen.”

    Här kan ni läsa mer om Sabis på Turismnytt.

    • Text: Visita
    • Foto: Visita
    Tweet
  • Trappen upp till Margaretas blomstergata - besöksnäring
    2026-07-27 02:18

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026

    Nyhetsfattig vecka men mest är det om Destination, Boende, Evenemang samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • SHL-klubbarna bidrar till samhället på många sätt
    2026-07-26 21:18

    SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna

    Grant Thornton, har på uppdrag av SHL kartlagt vilket samhällsvärde ligan och elitklubbarna skapar och kommit fram till att det är så mycket som 3,8 miljarder

  • En lugn campingmorgon. Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro enligt en undersökning.
    2026-07-26 15:14

    Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro

    Mer än var tredje förälder vill att barnen minns sommarlovet för dess närvaro. Enligt en undersökning på uppdrag av First Camp.

  • Jan Wiborg, talare på Busstorget, med en elturistbuss. Turistbussar lyser än så länge med sin frånvaro gällande elektrifieringen. Vad beror det på?
    2026-07-26 14:37

    Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?

    Elbussar introduceras i stor skala i den upphandlade kollektivtrafiken. Men turistbussar lyser med sin frånvaro. Vad beror det på?

  • Finnlines deltog under både Almedalsveckan och finska motsvarigheten SuomiAreena för att bidra till diskussionen om sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.
    2026-07-24 22:35

    Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap

    Finnlines deltog i Almedalsveckan och SuomiAreena för att diskutera sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.

  • En person som badar i Riddarfjärden, Stockholm. Visit Sweden skriver att värmeböljan i Europa väcker frågor om coolcation-turism till Sverige.
    2026-07-23 22:16

    Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination

    Den extrema sommarvärmen i Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål enligt Visit Sweden.

  • Haparandas stationshus är en historisk symbol för stadens roll som gränsnod. Nu får den ny aktualitet när persontågen från Finland återvänder till Norrbotten.
    2026-07-21 22:05

    Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti

    Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.

  • En löpare springer längs en bana vid O-ringen, omgiven av åskådare och träd. Evenemanget återvänder till Göteborg den 19-25 juli.
    2026-07-21 17:10

    O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen

    Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.

  • Boende Skånes Djurpark - besöksnäring
    2026-07-20 03:06

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026

    Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • Vid Lule älv, där årstiderna sätter rytmen, har Arctic Bath arbetat med att förfina och utveckla sin SPA-upplevelse.
    2026-07-19 15:50

    Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus

    Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Augustifesten i Norrköping 13-15 augusti
      2026-08-13
      • Norrköping
      • visit.norrkoping.se/se-och-gora/evenemangskalender/evenemang-augusti-2026/augustifesten
    • Placebranders Day
      2026-09-03
      • Härnösand
      • placebrander.se/placebranders-day-2026/
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-07-21 17:10

      O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen

      Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största or...

    • 2026-07-20 03:06

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...

    • 2026-07-19 15:14

      Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen

      Den 1 september tar Cecilia Lind och Isabel Hamilton över verksamheten i fastigheten vid Åre torg som tidigare ha...

    • 2026-07-18 22:38

      Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni

      I juni 2026 ökade antalet belagda hotellrum med 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Logiintäkterna ökad...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet