-
Mattila natur- & kulturförening vinnare av Värmlands Turismpris 2022
Nu har vinnaren av Värmlands Turismpris 2022 röstats fram via sociala kanaler. Det blev Mattila natur- & kulturförening som tog hem vinsten. De blir även Värmlands bidrag till Stora Turismpriset 2022.
Turismnytt skrev om finalisterna till priset i en tidigare artikel här.
“Även i år har allmänheten kunnat rösta på sin favoritfinalist i våra sociala kanaler. Nu kan vi äntligen presentera vinnaren. Mattila natur- & kulturförening är en engagerad och värdig vinnare som bidrar till besöksnäringen genom att föra kulturarvet vidare och stärka platsens identitet och attraktionskraft via digitala upplevelser och ett nytänkande som samspelar med naturen, kulturen och historien.” Säger Mia Landin, VD på Visit Värmland.
Intresset för natur-och kulturarvet är drivkraften
Inom föreningen sker innovativa utvecklingsarbeten av finnbygdens traditioner. Det övergripande målet är att aktivt bidra till att fler besökare hittar och besöker området, upplever och kan konsumera ett bra utbud utifrån bo, äta och göra.
Bland annat har två nya teman för upplevelser lanserats under 2022; ”Skogens olika rum” och ”Smaker av Finnskogen”. Utöver dessa teman erbjuds också fler evenemang och kurser utifrån vad naturen ger och skogsfinska traditioner.
“Vi är oerhört stolta och glada. Föreningens arbete skapar gemenskap, trygghet och identitet för platsen. Intresset för natur-och kulturarvet är drivkraften i engagemanget för Mattila och Finnskogen. Här möts generations- och nationsgränser för att bejaka kreativitet, småskalighet och mångfald.” Säger Bengt Fjellstedt, talesperson, drivkraft och fd ordförande i Mattila natur- & kulturförening.
“Vi gläds åt engagemanget som gjort det möjligt att lyfta ledsystemet och utveckla upplevelser av olika slag. Vi ser gärna att ännu fler väljer att gå med i föreningen och bidrar till att stärka områdets attraktionskraft ytterligare. Med så starka finalister vågade vi inte tro på seger så det kom lite överraskande. Tusen tack till alla er som röstade på oss.” Säger Göran Nilsson, ordförande i Mattila natur- & kulturförening.
Tillgängliggör platsen och dess värden
Föreningen verkar för en hållbar och levande Finnskog och ett hållbart samhälle genom att förena det förgångna med nutiden. Naturen och kulturen är tillgänglig för besökare.
För att på ett enkelt och tidsenligt sätt sprida information om kulturella och naturmässiga värden (personer, platser, händelser, skogstyper, mm) längs vandringsleder, cykelvägar och allmänt inom Mattilaområdet, har det tagits fram en app (Vägvisare Mattila) med ca 100 intressepunkter där besökarna får en guidning i mobiltelefonen på plats.
Appen består i grunden av en karta över Mattila med omnejd där leder och intressanta platser finns utmarkerade. Alla platser har en kort förklaring men på flera platser kan man ta del av fördjupade berättelser. Exempelvis om livet på Finnskogen förr eller spännande historiska eller nutida fakta. Vissa av berättelserna är ”låsta” och kan enbart konsumeras på plats i naturen. På många platser utmanas också besökaren att reflektera över olika frågeställningar. Ett exempel är, i berättelsen om Finnskogens sista vandringsman Nittaho-Jussi som avslutas med hans ord: ”Detta är mina skogar men jag äger dem inte.” Vad betyder detta för dig?
Klar som Värmlands kandidat till Stora Turismpriset 2022
Priset blir en värdecheck på 10 000 kronor från Visit Värmland för att kunna utveckla verksamheten ytterligare och delas ut den 17 november på Värmlands besöksnäringsdagar 2022.
Mattila natur- & kulturförening står nu också klar som Värmlands kandidat till Stora Turismpriset 2022.
Kandidaterna har nominerats av respektive län och priset delas ut den 30 november i samband med konferensen Besöksnäringen på agendan som delas ut av Stiftelsen för kunskapsfrämjande inom turism.
- Text: Visit Värmland
- Foto: Visit Värmland
-
Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med användning av AI i verksamheten.
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En slänggunga, som kommer att heta Tromb.
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor med husbil längs Hallands och Skånes kust och på Österlen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Mest är det om Destination, Hållbarhet/Tillgänglighet, Marknadsföring samt Konstateranden/Rapporter
-
Världspremiär på Kalmar Slott 2027: Ny utställning av Kirsty Mitchell
Kirsty Mitchells utställning Wonderland kommer till Kalmar slott 2027. Dessutom har hennes nya projekt Quiescence världspremiär.
-
Järvsö lanserar unikt Skogsbadsrum – en plats för återhämtning
I Järvsö finns det gott om rörelse och äventyr. Med nya Skogsbadsrum lägger destinationen till avkoppling som reseanledning.
-
Mathias Dahlgren – Del 5 i serien ”Goda hållbara exempel”
Mathias Dahlgren är en gigant i svensk gastronomi som varit före sin tid, men kanske inte alltid fått cred för det han faktiskt har bidragit med långt innan hållbarhet blev ett ord som alla ville äga
-
Visit Sweden – rekordstark juni för turism i Sverige
Turismstatistik visar att juni 2026 blev den starkaste junimånaden i Sverige någonsin. Det beror på flera faktorer enligt Visit Sweden.
-
Karta med 206 besöksmål ska locka fler att upptäcka Sveriges kulturarv
Statens fastighetsverk har i sommar släppt en karta som pekar ut 206 besöksmål i Sverige som på olika sätt berättar historia.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden – rekordstark juni för turism i Sverige
Den svenska turismstatistiken för juni 2026 har nu publicerats av Tillväxtverket. Den visar att juni 2026 blev de...
-
Karta med 206 besöksmål ska locka fler att upptäcka Sveriges kulturarv
Statens fastighetsverk har under sommaren släppt en ny besöksmålskarta “Välkommen till din histo...
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor...
-
Mathias Dahlgren – Del 5 i serien ”Goda hållbara exempel”
Foto: Gustaf Björlin. Blåmussla aromatiskdressing, Hängmörad öring, sikrom, wasabi, Venusmussla, sock...
-
-
Gästbloggare
-