-
Museum bortskänkes
Föreningen Kretsloppet skänker bort sitt museum Nostalgicum till någon som vill driva det vidare.Museet bortskänkes i sin helhet.Nostalgicum visar hur man levde på 1950- och 1960-talet och ligger i Göteborg. Som besökare kan man se prylar och kläder men även lära sig hur man levde då. Om man blir fikasugen så finns det även ett café.Anledningen till att föreningen väljer att skänka bort museet är att de måste fokusera på sin grundverksamhet – att ta hand om och att hjälpa människor som är långt borta från arbetslivet till att långsamt hitta tillbaka.Kontaktperson är Gundel Hedlund.Läs också:Källa: Föreningen Kretsloppet- Text: Maria Lindqvist
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden lanserade i februari en tävling som ger vinnarna tillgång till fem små öar i Sverige. Nu har vinnarna korats.
-
Stockholms skärgård som inspelningsplats nominerad till Global Production Award
Stockholms skärgård genom Vi på Saltkråkan blev nominerad till ”Best Location - Natural” på Global Production Award.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex.
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka 6 som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026.
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Färna Herrgård - Del 3 i Biancas serie där hon lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarhet
-
Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland
Finnlines har tillsammans med Långnäs hamn invigt en kryssningsterminal på Åland. Det möjliggör att ta emot fler resenärer.
-
Regeringen – utredning föreslår handlingsplan för hållbara drivmedel
Regeringen har tagit emot en utredning om hur tillgången till hållbara drivmedel inom luftfarten och sjöfarten kan främjas.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. April visar tillväxt i gästnätter trots en osäker omvärld.
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Den 30 maj öppnar besöksmålet Fenomenmagasinet igen i Linköping. Syftet är att främja intresset för naturvetenskap.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Lördag den 30 maj öppnar Fenomenmagasinet igen. Nu i en ny specialbyggd fastighet vid Valla gård...
-
HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
Är du driven och vill vara med på HOUSE OF PEOPLE utvecklingsresa? Nu söker företaget efter en M...
-
-
Gästbloggare
-