-
Hotellet som använder sig av en ny försäljningskanal
Hotellet Nordic C Hotel har skaffat sig en en ny försäljnings- och distributionskanal – Worldhotels. Därmed får Worldhotels ett nytt medlemshotell från och med den 1 januari 2017.
Nordic C Hotel ligger invid centralstationen i Stockholm och har 367 hotellrum, en restaurang och en ICEBAR.
”- Ett av våra viktigaste fokus just nu är att sprida ordet till den internationella marknaden, att vi är det självklara valet när det kommer till att få den perfekta plattformen för sitt Stockholmsbesök. Vi kan vår stad och gör allt för att våra gäster skall få uppleva vår unika stad utifrån sina egna intressen och preferenser. Samarbetet med Worldhotels gör att vi nu får en stark partner på den internationella marknaden som når ut till de prioriterade marknader vi fokuserar på. Det glädjer mig enormt att få ta armkrok på en sådan professionell organisation för att tillsammans utveckla varandra och låta fler gäster upptäcka Nordic C Hotel & Stockholm”, säger Per Keller, VD Nordic C Hotel.
”- Vi är väldigt glada att inleda ett samarbete med Nordic C Hotel och att representera en spännande hotellprodukt som erbjuder stora möjligheter till ett brett spektrum av internationella kunder. Hotellet är ett väldigt bra komplement till vår växande portfölj i Norden och vi ser fram emot att marknadsföra hotellet på den internationella scenen och tell the world their story”, säger Geoff Andrews COO Worldhotels.Worldhotels säljer hotellrum internationellt åt 12 hotell i Norden och har ett Account Management team placerade i Sverige. Nu vill bolaget ha in fler hotell i Stockholm, Malmö och Västerås.
Källa: Nordic C Hotel- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Nordic C Hotel
-
Boule-VM 2027 kommer till Göteborg och Scandinavium
Boule-VM kommer att avgöras i Göteborg den 2–5 september 2027. På Scandinavium kommer atleterna att tävla om världsmästartitlarna.
-
Pontus Frithiof at Bro Hof har öppnat – ny gastronomisk destination
Den nya restaurangen Pontus Frithiof at Bro Hof erbjuder en unik matupplevelse. Förstärkt med en ny destination för event.
-
Daftö Resort – sommarjobbande unga kompletteras av pensionärer
För att komplettera ungdomarnas insatser under sommaren söker Daftö Resort pigga seniorer. De vill skapa en inkluderande arbetsplats.
-
Skaraborg som konstdestination – 5 stora nyheter i sommar
I sommar blomstrar Skaraborg med fem nyskapande konstupplevelser. I form av tre nya besöksmål, en designikon och ett jubileum.
-
Utländska turister spenderar mer i Sverige än exportvärdet för järn och stål
Jämförs Sveriges exportsiffror för 2024 syns det att exportvärdet för Resor överstiger export av exempelvis järn eller malm.
-
Sporterna under SM-veckan 2025 i Norrköping – dag för dag
Nu släpps idrotternas tävlingsdagar och arenor till SM-veckan den 24–29 juni i Norrköping. Alla är välkomna till folkfesten.
-
Visita – Kent vände hotellmarknaden i mars
Antalet sålda hotellrum i Sverige ökade i mars med drygt 3 procent jämfört med samma månad förra året, enligt data från Visita.
-
SkiStar utvecklar ett nytt skidområde i Vemdalen
SkiStar meddelar att utbyggnaden av ett nytt skidområde, Hovde Syd i Vemdalen, har startat. Totalt skapas 11 hektar ny pistyta.
-
Årets höjdpunkt för fjälldestinationer – r360 kundträff på Idre fjäll
r360 Resort Systems AB är leverantör av bokningssystemet r360 för resorts och destinationer i nordiska fjällen
-
Smaka på Västsverige – Lantbruket i Centrum utökar med område
Den 15–16 maj samlas lantbruksbranschen i Lidköping för Lantbruket i Centrum 2025. Årets mässa utökas med ett nytt område.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Gårdsförsäljning – Stärk synligheten digitalt som dryckesproducent
Så stärker du din synlighet i digitala kanaler som småskalig dryckesproducent – med gårdsförsäljningen so...
-
SkiStar – nytt avtal med easyJet skapar fortsatt internationell tillväxt
Lågprisflygbolaget easyJet stärker sin närvaro i Skandinavien och lanserar två nya direktlinjer från Storbritanni...
-
Visit Sweden – hit vill utländska turister helst resa i Sverige
Statligt ägda marknadsföringsbolaget Visit Swedens senaste, stora målgruppsanalys av potentiella Sverigebesökare ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Möten och Event, Mus...
-
-
Gästbloggare
-