-
Nordic Choice Hotels utökar möjligheterna till digitala mötesbokningar
Som första nordiska hotellkedja så lanserade Nordic Choice Hotels digitala bokningar av mötesrum i december förra året. Den nya funktionaliteten testades då på åtta stycken hotell i Stockholm.
Satsningen blev en succé och därför utökas nu antalet hotell till totalt sett 71 stycken i de nordiska länderna.
”Både nya och gamla kunder får nu större flexibilitet genom att små och stora möten äntligen kan bokas och betalas digitalt på fler av våra hotell i Norden. Några av fördelarna med att många hotell nu erbjuder detta digitalt är att våra kunder kan boka när som helst på dygnet. Och att de omedelbart får en automatisk bokningsbekräftelse”. Berättar Nordic Choice Hotels koncernchef, Torgeir Silseth.
Feedbacken har varit väldigt positiv
Feedbacken från det projekt som genomförts i Stockholm det senaste året där man på nio hotell kunnat boka mötesrum digitalt är väldigt positiv. Då mötesbokarna har kunnat genomföra sina bokningar när det passar dem. Och inte när fysisk personal är på plats och kan svara på förfrågningar.
”Många har nog tagit det för givet att mötesrum kan bokas digitalt på samma sätt som hotellrum. Men vi är faktiskt den första hotellkedjan i Norden som erbjuder våra kunder en sådan lösning. Online-mötesrumsbokning ger kunderna en bättre överblick över vad de beställer innan de beställer och dessutom slipper de vänta på den manuella hanteringen det krävt att få sin bokningsbekräftelse på mail.” Avslutar Silseth.
- Text: Nordic Choice Hotels
- Foto: Nordic Choice Hotels
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 -25
Mest om Destination, Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Rapporter
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 1
Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan 2025 samlar Turismnytt anteckningarna från de olika seminarierna
-
SkiStar och Kairos Future samlar branschen kring framtidens resande
Under Almedalsveckan samlade SkiStar och Kairos Future branschen i ett rundabordssamtal kring framtidens resande.
-
Jämtland Härjedalen – värdet av infrastrukturen i naturen
Vandringen i Jämtland Härjedalen är den största reseanledningen. Trots detta är finansieringen av skötsel av lederna sårbar.
-
Svenska Möten tillgänglighetsanpassar sin webbplats
Svenska Möten fortsätter sitt hållbarhetsarbete och stärker sin position som en drivande kraft för ökad inkludering inom mötesbranschen.
-
Swedavia – tre nya flygplatser når högsta klimatcertifieringen
Visby Airport, Åre Östersund Airport och Kiruna Airport har nått Airport Carbon Accreditations nivå 5. Sju av tio Swedavia-flygplatser är certifierade på den högsta nivån.
-
Västkusten fortsatt i topp som campingdestination
Ny statistik visar att 6 kommuner på Västkusten finns med på topp 10-listan gällande antalet gästnätter på Sveriges campingplatser.
-
Varför BirchStreet Systems inte bara är för jättarna
I dagens hotellbransch är effektivitet inte längre ett mål – det är en konkurrensfördel. Det kan BirchStreet Systems hjälpa dig med.
-
Tinnar och torn – ny utomhusguidning på Kalmar Slott
För sommaren har Kalmar Slott tagit fram en ny guidad tur utanför slottet. Det gör att den dessutom passar bra för hundägare.
-
SM-veckan i Norrköping certifieras som hållbart evenemang
Den 24 juni kom nyheten att SM-veckan i Norrköping uppfyller kriterierna för att bli ett Certifierat Hållbart Evenemang av Greentime.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Fjällcykling på fyra fjäll – ett resultat av samverkan
Fjällcykling på fyra fjäll är ett nytt paket framtaget av två destinationer, fyra anläggningar och sex företag. P...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Hållbarhet/Tillgängl...
-
Cykelleden Skåne får pris för tillgänglighet och nytänkande
Cykelleden Skåne har utsetts till vinnare av Cykelplaneringspriset 2025. Utmärkelsen delas ut årligen av förening...
-
Pontus Frithiof lanserar Matmanifest – ny milstolpe i Hållbarhet 360
Pontus Group, ledd av restaurangentreprenören Pontus Frithiof, tar ytterligare ett stort kliv i ...
-
-
Gästbloggare
-