fredag 13 mars 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
    • Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
    • Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
    • Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
  • Platsannonser:
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • North Sweden
    2022-05-10 17:50

    North Sweden Green Deal delprojekt Attraktion – EU-chef besökte regionen

    Projektet North Sweden Green Deal ska bidra till att bygga hållbara samhällen i samband med de stora investeringarna för en grön omställning som nu sker. Swedish Lapland Visitors Board medverkar genom att leda delprojektet ”Attraktion”.

    En region full av möjligheter, det är intrycket EU:s högsta chef för näringsliv och tillväxtfrågor har efter ett studiebesök i området.

    Norra Sveriges befolkning behöver öka

    Norra Sverige befinner sig i Sveriges och världens centrum genom de stora investeringar som nu genomförs för att bygga verksamheter som stödjer en hållbar utveckling inom olika sektorer.

    Det handlar om mycket stora investeringar i infrastruktur, bostäder, utbildning och kultur som ska genomföras på kort tid med långtgående konsekvenser för framtiden och kommande generationer.

    För att lösa utmaningen med omställningen behöver vi bli fler, det beräknas att norra Sveriges befolkning behöver öka med 50 000 till 100 000 nya invånare. För att nå dit behöver det vara en attraktiv plats att bo och leva på, och vi behöver synas.

    Samverkan mellan många aktörer

    Omställningen kräver avancerad samverkan på en helt ny nivå. Stora och små, enkla och svåra insatser behöver genomföras på en mängd områden av en mängd olika aktörer med olika uppdrag och roller.

    Under våren 2022 kommer därför EU-projektet North Sweden Green Deal att starta och pågå till och med oktober 2023. Projektet ska bidra till att bygga hållbara samhällen på regional och lokal nivå, förverkligat genom målen i Agenda 2030.

    Projektet genomförs i samverkan mellan Region Norrbotten och Region Västerbotten. Samverkanspartner är Norrbottens Kommuner, Luleå tekniska universitet, Länsstyrelsen Norrbotten, Swedish Lapland Visitors Board, samtliga kommuner i Norrbotten och deras näringsliv samt Skellefteå kommun i Västerbotten.

    Projektet finansieras av Europeiska regionala utvecklingsfonden via Regionalfonden för Övre Norrland samt Region Norrbotten, Region Västerbotten och Skellefteå kommun.

    Fyra olika delområden

    Projektet delas upp i fyra områden: attraktion, kompetens, fysisk planering och energi. Swedish Lapland Visitors Board är med som samverkanspart och leder delprojektet ”Attraktion”, på uppdrag av Region Norrbotten.

    Arbetspaketet handlar om marknadsföring och mottagarkapacitet hos Norrbottens 14 kommuner och näringslivet.

    Inom delprojektet ”Attraktion” ska Swedish Lapland Visitors Board arbeta med:

    ♦ Inventering av plattformar och kanaler.
    ♦ Digital distribution.
    ♦ Identitetsskapande marknadsföring.
    ♦ Kompetensutveckling av platsens styrka.
    ♦ Mottagarkapacitet, organisering och resurser för inflyttade och för att vara en attraktiv plats att stanna kvar på.

    Läs mer om projektet North Sweden Green Deal i en tidigare artikel här.

    North Sweden Green Deal delprojekt Attraktion - EU-chef besökte regionen
    Annika Fredriksson, VD för Swedish Lapland Visitors Board, Niklas Johansson, Senior Adviser North Sweden European Office, Janus Brandin, regional utvecklingsdirektör Region Norrbotten, Malin Franck, VD för Icehotel, Annika Wäppling Korzinek, chef för avdelningen för politisk och ekonomisk rapportering EU-kommissionens representation i Sverige och Kerstin Jorna, generaldirektör för EU:s generaldirektorat för näringsliv och tillväxtfrågor, DG GROW.

    EU-chef för näringsliv besökte regionen

    EU:s högsta chef för näringsliv och tillväxtfrågor, Kerstin Jorna, anser att regionen är full av möjligheter. Swedish Lapland Visitors board var tillsammans med Icehotel värd för en del av delegationens besök.

    “Jag åker ofta till platser i Europa med väldigt stora utmaningar. Men här finns det så stora möjligheter.” Säger Kerstin Jorna, generaldirektör för EU:s generaldirektorat för näringsliv och tillväxtfrågor, DG GROW.

    Kerstin Jorna var på plats för att ta del av information runt den stora gröna industriomställningen. Förutom besöket på Icehotel och samtal med Swedish Lapland Visitors Board träffade hon också representanter från den traditionella basindustrin och fick bland annat höra om satsningen på fossilfritt stål.

    Erbjuder genuina upplevelser

    Besöket samordnades av North Sweden European Office. Värdskapet stod Janus Brandin, regional utvecklingsdirektör på Region Norrbotten.

    “Den samhällsomställning som sker här uppe nu speglar EU-kommissionens ambition att Europa ska bli klimatneutralt. Det är en av anledningarna till att vi får så många besök, och det är ett nöje att få visa vårt fantastiska län.” Säger Janus Brandin, regional utvecklingsdirektör.

    Besöket var Kerstin Jornas första på Icehotel. Hon hade en upplevelse i norra Finland att jämföra med som var annorlunda. Den handlade om att besökare kunde uppleva sin egen saga med hjälp av skådespelare.

    “Här gör vi på ett helt annat sätt .Vi vill erbjuda genuina upplevelser kopplade till den arktiska kulturen och naturen.” Säger Malin Franck, VD för Icehotel. “För vissa besökare är det en helt livsförändrande upplevelse bara att gå på snö i minus 30 grader. Dessutom erbjuder vi guidning till samisk kultur och lokala aktiviteter som skoterkörning. Icehotel är också i sig en konstutställning.”

    Besöksnäringens roll för attraktivitet

    Annika Fredriksson, VD för Swedish Lapland Visitors Board berättade för Kerstin Jorna om de EU-projekt som drivits i regionen. Hon pratade också om hur besöksnäringen kan spela en väldigt viktig roll för områdets attraktivitet. Inte minst i samband med den inflyttning till regionen som blir helt avgörande för de stora industrisatsningarna.

    ”Vi vill verkligen inte bli ett område där arbetskraft flygs in och ut, det är ett mardrömsscenario. Om besöksnäringen är stark skapas värden som gör platsen attraktiv att bo och leva på.” Säger Annika Fredriksson.

    Uppdaterad EU-strategi för turismsektorn

    I EU:s uppdaterade industristrategi är turismsektorn det första ekosystemet som ska genomgå en grön och digital omställning. Eftersom det var den sektorn som drabbades hårdast av pandemin. Strategin består av sju byggstenar.

    ”Det här innebär att besöksnäringen kommer att vara en prioriterad bransch för EU och det är värdefullt att få en chans att träffa generaldirektören och kunna berätta om vår besöksnärings fantastiska utvecklingsresa fram till coronapandemin, men även de utmaningar och möjligheter som vi nu har framför oss.” Säger Annika Fredriksson

    • Text: Swedish Lapland Visitors Board
    • Foto: Swedish Lapland Visitors Board
    Tweet
  • När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
    2026-03-13 14:44

    Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross

    När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.

  • 2026 har inletts mycket starkt inom samtliga centrala hotellnyckeltal i Göteborg.
    2026-03-13 13:48

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Februari visade på en stabil och bred tillväxt för hotellmarknaden.

  • Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
    2026-03-13 11:25

    Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige

    Marie är i dag vice VD i bolaget och efterträder Fredrik Lindén, som går i pension efter 12 år

  • Daftö Resort i Strömstad har nyligen utsetts till en av de absolut högst klassade campingplatserna i Europa 2026 av tyska ADAC.
    2026-03-11 20:42

    Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026

    Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.

  • Konstutställning på Pater Noster - besöksnäring
    2026-03-09 05:28

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26

    Mest under Destination, Boende och Evenemang

  • Den 11–12 april 2026 samlas intresserade på Tylebäck för det nya evenemanget Halmstad Outdoor Weekend.
    2026-03-08 20:36

    Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend

    Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.

  • Strandvillan Lysekil har anslutit till Svenska Turistföreningen
    2026-03-08 17:57

    Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden

    Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell

  • Karin Riddar har precis tillträtt tjänsten som strateg för möten på Destination Östersund. Här ses hon tillsammans med VD Mikael Jonsson.
    2026-03-08 16:00

    Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser

    Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.

  • Under flera år har Sörmlands 100 lockat löpare från hela världen. Naturturism i form av terränglöpning är populärt i Nyköping.
    2026-03-08 15:18

    Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping

    Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.

  • Dykning efter tång på Västkusten
    2026-03-08 10:38

    Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring

    Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Dryckesfestival på Spritmuseum – En hyllning till svensk dryckeskultur – från äpple till druva, från must till sprit
      2026-03-14
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-festival-vin-cider-destillat/?date=2026-03-14
    • Västmanlands Turismdag 2026
      2026-03-16
      • Fagersta
      • regionvastmanland.bmc.nu
    • Besökskraftsdagen 2026 (Region Stockholm) – Fullbokat
      2026-03-17
      • Stockholm
      • sv-se.eu.invajo.com/event/regionstockholm/besokskraftsdagen2026///invite
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-03-17
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningdenmaltidsintresseradeglobalaresenaren173
    • Ö- och Skärgårdsriksdag
      2026-03-18
      • Stockholm
      • skargardarna.se/2026/01/23/o-och-skargardsriksdag-2026/
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • norrkoping/inbjudan-destinationsdagarna-2026
    • Spritmuseum Talks: berusning som kulturarv
      2026-03-24
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-berusning-som-kulturarv/?date=2026-03-24
    • Turistrådet Utbildning: Hur restauranger kan utvecklas inom måltidsturism för att möta den internationella marknaden
      2026-03-24
      • Digitalt
      • app.bwz.se/vastsverige/b/v?event=212&ucrc=32BDDE7C17
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-03-04 23:03

      Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden

      Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arkt...

    • 2026-03-07 15:47

      Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago

      Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...

    • 2026-03-08 17:57

      Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden

      Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...

    • 2026-03-08 10:38

      Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring

      För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet