-
Nu blir det enklare att boka upplevelser i Halmstad
Vill du boka en paddeltur, klättring bland trädtoppar eller en cykeltur i vildmarken? Varför inte hyra en fiskekajak eller en bastuflotte. Eller vad sägs om att fixa biljetter till Hearts Festival – mitt i city? Då har Halmstad goda nyheter!
Nu kan du göra detta direkt via Destination Halmstads webbplats. Utbudet är samlat på en undersida.
”Det ska vara enkelt att uppleva Halmstad på olika sätt, både för invånare och besökare. Och det är en fantastisk exponeringsyta för besöksnäringsföretagen. Vi har redan idag många besök på vår webbplats och då känns det extra roligt att även kunna visa det bokningsbara utbudet. Förra året hade vi över en miljon besök.” Säger Marcus Andreasson, marknadschef på Destination Halmstad.
Möjligt för företag som ansluter sig att samarbeta
Plattformen heter GoToHUB och samlar olika företag och olika upplevelser. Just nu är utbudet störst inom natur och äventyr. I några av paketen ingår även boende. Men du kan även boka biljetter till sommarens stora stadsfest Hearts Festival. Oavsett om du är på besök eller bor i staden – nu kan du upptäcka nya sidor av Halmstad, boka smidigt online och samtidigt stötta lokala företag.
Bakom kulisserna är det också möjligt för intresserade företag som ansluter till utbudet att samarbeta och skapa paketerade upplevelser. Så håll utkik – det kommer mer! Upptäck utbudet här.
Läs mer om Halmstad på Turismnytt här.
- Text: Destination Halmstad
- Foto: Högt & Lågt Sverige
-
Vänersamarbetet – stort intresse för strand- och stadsnära fiske
2021 publicerades en digital fiskekarta för Vänern. Den har passerat 1 miljon visningar, vilket visar att det finns ett stort intresse för fiske.
-
Katrineholm – sommarkonserter med Marit Bergman och Jonathan Johansson
Katrineholm satsar på två gratiskonserter i sommar. Det ska bidra till att stärka kommunens attraktionskraft.
-
Stua AB inleder planerad avveckling av verksamheten
Efter 23 år som en kraft för besöksnäringen i Sörmland, har styrelsen för Stua beslutat att inleda en planerad avveckling av verksamheten.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering och Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ Destination Nu bli...
-
Svensk semester behöver en omstart – för både personer och platser
I denna debattartikel tar Linda Vismer upp att vi behöver tänka på ett annat sätt när det gäller semester.
-
Nature Travels erbjuder paket hos Nordic Husky Farm
Det brittiska företaget Nature Travels har introducerat ett nytt paket. Tack vare kontakt med svenska Nordic Husky Farm via JHT:s projekt Välkommen åter.
-
Krönika: Hur gör vi turismen till något större?
I en krönika ställer Anna-Paula Jonsson den närmast filosofiska frågan.
-
Debattartikel – Rädda Bohusläns stränder från Europas skräp
En debattartikel från Bohusläns kustkommuner och Västkuststiftelsen om att det statliga anslaget för strandstädning har minskat drastiskt.
-
Fotbollsfest i Göteborg – EM-matcher visas på storbild i sommar
När fotbolls-EM för damer avgörs i Schweiz i juli kan göteborgare följa det på storbild gratis på Ullevi Plaza och i Hammarkullen.
-
Svenska regionala flygplatser – Gärna utredningar men nu behövs beslut
Arlandautredningen är klar. Samtidigt görs ytterligare utredningar. Vad flygplatserna behöver är beslut enligt Svenska regionala flygplatser.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Svenska regionala flygplatser – Gärna utredningar men nu behövs beslut
Arlandautredningen är klar. Samtidigt ges direktiv för ytterligare en utredning för övriga flygplatser. Men vad F...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Evenemang och Transp...
-
Arkösunds Hotell – en året-runt mötesplats i skärgården
Arkösunds Hotell tar ett historiskt kliv framåt. Med nybyggda hotellrum, inspirerande konferensl...
-
Nu ska Lidköping och Linköping stoppa förväxlingen av städerna
Svenska och internationella besökare, studenter och till och med Abba-Benny – det är många som blandar ihop Lidkö...
-
-
Gästbloggare
-