-
Nu lanseras det nya konceptet Vandra i Skaraborg
Nu i maj lanserade turistorganisationerna i Skaraborg tillsammans konceptet Vandra i Skaraborg. För första gången sätter turistorganisationerna samman en gemensam vandringsprodukt. Syftet är att visa upp den stora variationen av vandringsupplevelser som erbjuds i regionen och att locka till weekendbesök.
“I Skaraborg har vi fantastiska möjligheter till outdoor-upplevelser när vi kombinerar ihop vårt utbud. Det är inte många platser i Sverige som inom en timmas resa kan erbjuda vandring i urskog, platåberg, skärgårdsupplevelser och rullstensåsar.” Säger Charlotte Backman, marknadschef på Next Skövde.
I Skaraborg är allting nära
Inledningsvis ingår sex stycken vandringsleder runt om i området som är lämpliga för dagsturer och som bjuder på varierande och rofylld vandring. Alla lederna som ingår i satsningen är kvalitetssäkrade och presenteras gemensamt på vandraiskaraborg.se
“I Skaraborg är allting nära. Våra besökare har alla möjligheter till att kombinera sina favoritleder med sitt favoritboende till sin alldeles egna vandringsupplevelse. Nu visar vi upp det tillsammans när vi för första gången sätter ihop en gemensam vandringsprodukt här.” Säger Charlotte Backman.
Sedan ett drygt år tillbaka pågår ett fördjupat samarbete mellan turistorganisationerna i regionen för ett utvecklingsprojekt som heter Visit Skaraborg. Projektet handlar om gemensamt bemötande, digital utveckling och utveckling av nya, gemensamma produkter.
- Text: Next Skövde
- Foto: Tobias Andersson/Next Skövde
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026
Nyhetsfattig vecka men mest är det om Destination, Boende, Evenemang samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna
Grant Thornton, har på uppdrag av SHL kartlagt vilket samhällsvärde ligan och elitklubbarna skapar och kommit fram till att det är så mycket som 3,8 miljarder
-
Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro
Mer än var tredje förälder vill att barnen minns sommarlovet för dess närvaro. Enligt en undersökning på uppdrag av First Camp.
-
Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?
Elbussar introduceras i stor skala i den upphandlade kollektivtrafiken. Men turistbussar lyser med sin frånvaro. Vad beror det på?
-
Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap
Finnlines deltog i Almedalsveckan och SuomiAreena för att diskutera sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.
-
Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination
Den extrema sommarvärmen i Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål enligt Visit Sweden.
-
Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti
Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största or...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen
Den 1 september tar Cecilia Lind och Isabel Hamilton över verksamheten i fastigheten vid Åre torg som tidigare ha...
-
Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni
I juni 2026 ökade antalet belagda hotellrum med 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Logiintäkterna ökad...
-
-
Gästbloggare
-