-
Ny, digital Kalmarutbildning ska ge ännu bättre värdskap
Ett gott värdskap omfattar mer än ett bra bemötande och god service. Det kan också handla om att dela med sig av kunskap, svara på frågor och ge skräddarsydda tips. I början av juni lanserade Destination Kalmar en ny utbildning, som ska öka Kalmarkunskaperna hos dem som möter besökare i sina jobb.
En större satsning på att utveckla Kalmars värdskap
Destinationsutbildningen är en del av en större satsning på att utveckla Kalmars värdskap. Att skapa en oförglömlig upplevelse är ett av målen i Destinationsstrategi Kalmar. VIlket är den gemensamma färdplanen för alla aktörer som tillsammans utvecklar besöksnäringen i staden.
”Det är i det personliga mötet som vi verkligen har möjlighet att skilja oss från andra. Om alla som möter besökaren ger det där lilla extra, som gästen inte förväntar sig, kan vi ta värdskapet till en ny nivå. Vi vill att Kalmar ska erbjuda ett värdskap i världsklass.” Säger Stefan Johnson, turismchef, Destination Kalmar.
Vänder sig till alla som möter besökare i sina jobb
Utbildningen har tagits fram av Destination Kalmar, som har kartlagt behoven hos besöksnäringsföretagen. Den vänder sig till alla som möter besökare i sina jobb. Till exempel frontpersonal på Kalmars hotell, besöksmål, restauranger och kaféer.
”Besöksnäringsföretagen är oftast väldigt bra på service och bemötande. Vi kan hjälpa dem att lyfta värdskapet ett steg till genom att ge personalen kunskap om Kalmars historia och det utbud som finns av besöksmål, aktiviteter och evenemang. Ju fler vi är som kan berätta om Kalmar och vårt närområde ju nöjdare besökare får vi.” Säger Stefan Johnson.
Utbildningen innehåller så tidlös information som möjligt
Eftersom Kalmars utbud hela tiden utvecklas innehåller utbildningen så tidlös information som möjligt. Nyheter, aktuell evenemangsinformation, restaurangtips med mera finns istället på besökswebben kalmar.com. Där får frontpersonal nu en egen samlingssida för att de lättare ska kunna hålla sig uppdaterade och hitta information de kan ha nytta av i mötet med besökare.
Under sommaren kommer frontpersonalen också att få möjlighet att gå en stadsvandring i Kalmar.
”Vi möter väldigt många besökare varje dag och vill hjälpa dem att uppleva så mycket som möjligt under sina dagar i Kalmar. Där blir både utbildningen och webbplatsen ett bra stöd för oss, så att vi kan bli ännu bättre på att ge Kalmartips.” Säger Anette Söderström, hotelldirektör, First Hotel Witt.
Alla som vill öka sina Kalmarkunskaper är välkomna att genomföra den digitala destinationsutbildningen. Den finns här och det kostar ingenting att delta.
Här kan ni läsa mer om Kalmar på Turismnytt.
- Text: Destination Kalmar
- Foto: Alexander Hall
-
Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in
Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Nytt för i år är att tre avsnitt spelas in i varje stad.
-
En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen
Tinderdejter i fel stad och turister som åkt vilse. Nu växlar Linköping och Lidköping upp sin kampanj för att stoppa förvirringen.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten
Höga Kusten fortsätter att stärka sin position. Under 2025 noterades 749 868 gästnätter - en ökning på 14,4 % jämfört med 2024.
-
Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
Intresset för att resa till Sverige är högt enligt Visit Sweden. Trots världsläget, energipriser och den globala osäkerhet som råder.
-
Viking Line upplever en internationell reseboom till Norden
Den internationella turismen växer snabbt i Norden. Viking Line ser att antalet och andelen utländska resenärer ökar.
-
Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm
Naturturismföretagen bjuder in till Forum för naturturism 22 maj på Djurgården i Stockholm och temat är ”Från värdskap till global räckvidd”
-
Från succé till upplevelse – ny digital deckarvandring i Norrköping
Nyligen lanserade Upplev Norrköping en digital deckarvandring i Emelie Schepps fotspår, där man kliver in i Jana Berzelius värld.
-
Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop
Den 23 april var Turismnytt på Gröna Lund. Förutom nya åkturen Spindeln så bjuder parken på k-pop och smarrig mat.
-
Vrak – Museum of Wrecks är Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks har tilldelats utmärkelsen Årets museum 2026 av Sveriges Museer och Svenska ICOM.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
Den här veckan är det mest under Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter Desti...
-
Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring
Beslutet att halvera nattågstrafik till Norrbotten är inte ett marginellt trafikbeslut. Det är ett strukturellt i...
-
Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka
I helgen startade årets säsong av SVT:s tv-succé Den stora älgvandringen. För åttonde året i rad...
-
Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop
Den 23 april var Turismnytts Jakob Norrby och Isa Mörk på pressvisningen av Gröna Lund. Den nya ...
-
-
Gästbloggare
-