-
Ny VD, Dundret
Magnus Nordlund är ny VD för Dundret i Gällivare.Han kommer närmast från tjänsten som Operativ Chef Företag på Vardia Försäkring och har varit VD för SkiCamp.
”-Dundret ligger mig varmt om hjärtat, en riktig favorit. Min tidigare bakgrund som VD på SkiCamp, som bland annat äger och driver Storklintens skidanläggning, kommer väl till pass. Jag ser potential för Dundret att utvecklas som en motor i länets besöksnäring, som är i stark tillväxt”, säger Magnus Nordlund.
Under november kommer världseliten på längdskidor till anläggningen och i början av december sker Europacupen i storslalom för herrar.
Man kommer att fortsätta att ha fokus på att utveckla verksamheten till en året-runt anläggning för aktiva naturupplevelser.
Den tidigare VD:n Monica Äijä-Lenndin lämnar sin tjänst på egen begäran.
Magnus tillträder sin nya tjänst så snart som möjligt.
Källa: Dundret Sweden AB
- Text: Maria Lindqvist
-
Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö
Grönska är viktigt för en stadskärna. Träd på vift är början på en serie inslag som kommer dyka upp i Kalmar framöver.
-
Rekord i kommersiella övernattningar i Trelleborg
När Tillväxtverket redovisar den officiella inkvarteringsstatistiken så visar det att Trelleborg slog rekord i gästnätter 2025.
-
Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat
I maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och restaurang.
-
DreamHack genererade över 100 miljoner till Stockholm
En utvärdering från Upplevelseinstitutet visar att DreamHack Stockholm 2025 gav ett betydande ekonomiskt tillskott till regionen.
-
Marcus Eldh – Vild och vacker natur – värdefullt för turismen
”Ju fler som klickar hem thai-mat och kollar på AI-genererade dansande kameler medan de går på löpbandet på gymmet, desto större blir behovet av att komma ut i verkligheten, ut i naturen.”
-
Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in
Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Nytt för i år är att tre avsnitt spelas in i varje stad.
-
En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen
Tinderdejter i fel stad och turister som åkt vilse. Nu växlar Linköping och Lidköping upp sin kampanj för att stoppa förvirringen.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten
Höga Kusten fortsätter att stärka sin position. Under 2025 noterades 749 868 gästnätter - en ökning på 14,4 % jämfört med 2024.
-
Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
Intresset för att resa till Sverige är högt enligt Visit Sweden. Trots världsläget, energipriser och den globala osäkerhet som råder.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop
Den 23 april var Turismnytts Jakob Norrby och Isa Mörk på pressvisningen av Gröna Lund. Den nya ...
-
Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm
Naturturism är en av de starkaste reseanledningarna, nationellt och internationellt. Samtidigt står många...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapp...
-
Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
Sommarens högsäsong för turism närmar sig. Intresset för att resa till Sverige är högt. Detta trots världsläget, ...
-
-
Gästbloggare
-