-
Ny VD, Västerås flygplats
Ny VD för Västerås flygplats blir Tezz Tordsdotter Åkerman.
Tezz är född 1967 och bor i Uppsala. Hon har bland annat varit Accountable manager , vd och marknads- och försäljningschef för Svenska Direktflyg AB. Hon har under en längre tid haft ledande befattningar inom turism- och transportbranschen.
”- Vi är mycket nöjda med att ha kunnat rekrytera en så erfaren och kompetent ledare till VD-tjänsten för flygplatsen. Tezz Tordsdotter Åkerman besitter stor branschkunskap och har gedigen erfarenhet från det marknadsinriktade näringslivet genom en mångårig bakgrund från företagsledande befattningar”, säger Lena Söderberg (S), styrelseordförande för Nya Västerås Flygplats.
”- Jag har vana av att leda organisationer, vårda och utveckla varumärken och att driva affärer framåt med höga krav på kostnadskontroll och ökade intäkter. Efter 20 år hos min nuvarande arbetsgivare ser jag arbetet på Nya Västerås flygplats som en mycket spännande utmaning, där jag ser mycket fram emot att få arbeta tillsammans med flygplatsens mycket kompetenta medarbetare”, säger Tezz Tordsdotter Åkerman.
Källa: Västerås stad
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Västerås stad
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex.
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka 6 som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026.
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Färna Herrgård - Del 3 i Biancas serie där hon lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarhet
-
Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland
Finnlines har tillsammans med Långnäs hamn invigt en kryssningsterminal på Åland. Det möjliggör att ta emot fler resenärer.
-
Regeringen – utredning föreslår handlingsplan för hållbara drivmedel
Regeringen har tagit emot en utredning om hur tillgången till hållbara drivmedel inom luftfarten och sjöfarten kan främjas.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. April visar tillväxt i gästnätter trots en osäker omvärld.
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Den 30 maj öppnar besöksmålet Fenomenmagasinet igen i Linköping. Syftet är att främja intresset för naturvetenskap.
-
HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
Vill du vara med på HOUSE OF PEOPLE:s utvecklingsresa? Nu söker de en MICE säljare och en Bokning & Säljkoordinator.
-
2027 års Squaredance Convention kommer till Östersund
Nu står det klart att Östersund blir värdstad för Sveriges nationella Squaredance Convention 2027 den 6–9 maj.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...
-
Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025
Arctic Sweden Tourism Award lyfter några av de starkast lysande stjärnorna inom besöksnäringen. Årets vinnare är ...
-
Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet
Turistbuss- och beställningstrafikens stora mötesplats Busstorget 2026 gav en tydlig bild av en bransch mitt i et...
-
SkiStar lanserar sommarpaket med upplevelser och boende i Sälen och Åre
Inför sommaren 2026 lanserar SkiStar i Sälen och Åre nya paketerade sommarupplevelser. Där boend...
-
-
Gästbloggare
-