-
Hotellet som vill bli Stockholms bästa budgethotell
Under torsdagskvällen mötte förvånade hotellgäster som skulle checka in en festglad skara av hotellmänniskor. Stockholm har fått ett nytt budgethotell!
Budgethotell som erbjuder bekvämlighet
Det är hotellkedjan Comfort Hotels som öppnade sitt hotell Comfort Hotel Xpress Stockholm Central. Hotellet har 257 rum, både enkel-, dubbel- och superiorrum. Här utlovas sköna sängar, de skönaste kuddarna man kan tänka sig och allt det praktiska man behöver för en god natts sömn. Gästen betalar ett bra pris för hotellövernattningen men kan t.e.x. även köpa frukost att ta med eller äta på plats och annan service.
”- Med Comfort Xpress så ska vi förändra synen på detta. Vi ska äga ordet budget – och ge det ny innebörd. Vi ska visa att ett riktigt bra budgethotell bjuder på en härlig säng i ett bra rum, skönt häng och mycket pengar kvar i fickan att spendera på shopping, konserter och restaurangnotor”, säger Daniel Pettersson, VD och hotelldirektör för Comfort Hotel Xpress Stockholm Central.
I samma lokaler låg Comfort Hotel Stockholm men nu har hotellet totalrenoverats och fått ett nytt koncept. Nu heter hotellet Comfort Hotel Xpress Stockholm – det första Xpress-hotellet i Sverige. I Norge har man haft konceptet sedan 2011 vilket har blivit en stor succé.
Målgruppen – folk på språng
Målgruppen är folk som är på språng, kanske för en natt ute i Stockholms nöjesliv eller som besöker huvudstaden för affärsmöten. Hotellet erbjuder en god natt sömn i en lugn miljö mitt i vimlet. Och faktum är att när Turismnytt besökte ett av rummen så hörs inte trafiken som går utanför. På kudden låg det ett par solglasögon med tips om att dem kan man låna för att ha under frukosten om man ser lite trött ut och strumpbyxor att ha när ens egna går sönder?! Ett annat exempel på hur gästen kan köpa fler kringtjänster.
”- Våra gäster är inte i Stockholm för att låsa in sig på ett hotell. De är här för att de vill uppleva Stockholm. De vill inte äta frukost på hotellet utan de vill få personalens tips om stans bästa frukostställen. Gästerna vill inte stå i en incheckningskö på fredag eftermiddag utan de vill checka in mobilt. Med Xpress-konceptet så blir vår personal guiderna ut till stan istället för receptionisten bakom disken. Vi ger mer service och därmed en bättre gästupplevelse”, säger hotellkedjans chef Anna Spjuth.
Invigningsfesten – ett givande mingel
Till en början kunde de inbjudna gästerna och hotellgästerna mingla med Petter Stordalen men som alla vet så är Stordalen en kringresande affärsman, så också denna kväll. Denna gång var det ett affärsmöte i London som lockade så han avvek tidigt från festen.
I fokus var istället den servicesinnade hotelldirektören Daniel Pettersson. Det är sällan som man kommer till en hotellinvigning där själva hotelldirektören hälsar välkommen till alla gäster var och en.
Bredvid sig hade hotelldirektören Anna Spjuth, Vd för Comfort Hotels. Tillsammans berättade de om hur man bearbetat Stordalen att tro på hotellets idé och att genomföra den.
Turismnytt träffade en italiensk affärsman i vimlet. Han valde hotellet för dess läge, dess pris och så tycker han det är trist att bo på ”vanliga” affärshotell. Här kommer man närmare själva staden tyckte han.
Under kvällen bjöds det på grön streeetfood, musik från EdiSax Quartet och DJ Frida Lundemo, GT och Mix n´match-bar samt hotellrumsvisningar.
Hotellet en mötesplats för entreprenörer
Tidigare under dagen hade Petter Stordalen bjudit in unga entreprenörer via organisationen Ungt Företagande. Syftet vara att de unga skulle få träffa Stordalen för att få tips om hur man lyckas i sitt företagande. Fyra företag från Sundsvall, Bålsta, Stockholm och Bollnäs valdes ut och fick tips och råd kring företagande. Ett av Stordalens tips vara att man måste tro på sin idé och vara beredd att gå in ”All-in” – det vill säga att lägga ned mycket av sin tid och kraft på att förverkliga sin idé.

Företaget Spectra uf bygger unika hyllsystem som går att anpassa efter yta möter Petter A Stordalen Foto Julia Viklund
”- Det är just sånt här som är det fantastiska med hotell. De ska skapa förutsättningar för spännande möten och vara grogrunden till nya tankar och idéer. Det var otroligt roligt att träffa dessa entreprenörer som är så otåliga på att förändra världen genom företagande att de börjar redan innan de gått ur skolan. Jag hoppas att mina erfarenheter som jag delade med mig av kommer hjälpa dem att driva och utveckla sina företag”, säger entreprenören Petter A Stordalen.
Källa: Comfort Hotels
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Julia Viklund
-
Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap
Finnlines deltog i Almedalsveckan och SuomiAreena för att diskutera sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.
-
Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination
Den extrema sommarvärmen i Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål enligt Visit Sweden.
-
Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti
Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.
-
Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen
I september tar två välkända profiler över en verksamhet vid Åre torg. Åre Hostel har som målsättning att öppna i vinter.
-
Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni
I juni ökade belagda hotellrum med 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Intäkterna ökade samtidigt enligt Visita.
-
Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
Trillevallen, Södra Årefjällen söker nu efter sin framtida VD. En operativ ledare som ska ta destinationen till nästa nivå.
-
Vrak – Skeppsholmens dolda historia avslöjas i ny ljudvandring
Upptäck en ny sida av Skeppsholmen via Vrak. En gratis ljudvandring med marinarkeologen Jim Hansson tar en genom historia.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största or...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen
Den 1 september tar Cecilia Lind och Isabel Hamilton över verksamheten i fastigheten vid Åre torg som tidigare ha...
-
Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
Trillevallen, Södra Årefjällen söker nu efter sin framtida VD. En operativ ledare med marknad oc...
-
-
Gästbloggare
-
