fredag 17 juli 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Vrak – Skeppsholmens dolda historia avslöjas i ny ljudvandring
    • Ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik
    • Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2026
    • Den största outnyttjade resursen i besöksnäringen finns redan på lönelistan
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
    • Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • budgethotell
    2018-02-23 09:20

    Hotellet som vill bli Stockholms bästa budgethotell

    Under torsdagskvällen mötte förvånade hotellgäster som skulle checka in en festglad skara av hotellmänniskor. Stockholm har fått ett nytt budgethotell!

    Budgethotell som erbjuder bekvämlighet

    Det är hotellkedjan Comfort Hotels som öppnade sitt hotell Comfort Hotel Xpress Stockholm Central. Hotellet har 257 rum, både enkel-, dubbel- och superiorrum. Här utlovas sköna sängar, de skönaste kuddarna man kan tänka sig och allt det praktiska man behöver för en god natts sömn. Gästen betalar ett bra pris för hotellövernattningen men kan t.e.x. även köpa frukost att ta med eller äta på plats och annan service.

    ”- Med Comfort Xpress så ska vi förändra synen på detta. Vi ska äga ordet budget – och ge det ny innebörd. Vi ska visa att ett riktigt bra budgethotell bjuder på en härlig säng i ett bra rum, skönt häng och mycket pengar kvar i fickan att spendera på shopping, konserter och restaurangnotor”, säger Daniel Pettersson, VD och hotelldirektör för Comfort Hotel Xpress Stockholm Central.

    I samma lokaler låg Comfort Hotel Stockholm men nu har hotellet totalrenoverats och fått ett nytt koncept. Nu heter hotellet Comfort Hotel Xpress Stockholm – det första Xpress-hotellet i Sverige. I Norge har man haft konceptet sedan 2011 vilket har blivit en stor succé.

    Målgruppen – folk på språng

    Målgruppen är folk som är på språng, kanske för en natt ute i Stockholms nöjesliv eller som besöker huvudstaden för affärsmöten. Hotellet erbjuder en god natt sömn i en lugn miljö mitt i vimlet. Och faktum är att när Turismnytt besökte ett av rummen så hörs inte trafiken som går utanför. På kudden låg det ett par solglasögon med tips om att dem kan man låna för att ha under frukosten om man ser lite trött ut och strumpbyxor att ha när ens egna går sönder?! Ett annat exempel på hur gästen kan köpa fler kringtjänster.

    ”- Våra gäster är inte i Stockholm för att låsa in sig på ett hotell. De är här för att de vill uppleva Stockholm. De vill inte äta frukost på hotellet utan de vill få personalens tips om stans bästa frukostställen. Gästerna vill inte stå i en incheckningskö på fredag eftermiddag utan de vill checka in mobilt. Med Xpress-konceptet så blir vår personal guiderna ut till stan istället för receptionisten bakom disken. Vi ger mer service och därmed en bättre gästupplevelse”, säger hotellkedjans chef Anna Spjuth.

    Invigningsfesten – ett givande mingel

    Till en början kunde de inbjudna gästerna och hotellgästerna mingla med Petter Stordalen men som alla vet så är Stordalen en kringresande affärsman, så också denna kväll. Denna gång var det ett affärsmöte i London som lockade så han avvek tidigt från festen.

    Hotellet som vill bli Stockholms bästa budgethotell

    Hotelldirektören Daniel Pettersson Foto: Julia Viklund

    I fokus var istället den servicesinnade hotelldirektören Daniel Pettersson. Det är sällan som man kommer till en hotellinvigning där själva hotelldirektören hälsar välkommen till alla gäster var och en.

    Bredvid sig hade hotelldirektören Anna Spjuth, Vd för Comfort Hotels. Tillsammans berättade de om hur man bearbetat Stordalen att tro på hotellets idé och att genomföra den.

    Turismnytt träffade en italiensk affärsman i vimlet. Han valde hotellet för dess läge, dess pris och så tycker han det är trist att bo på ”vanliga” affärshotell. Här kommer man närmare själva staden tyckte han.

    Under kvällen bjöds det på grön streeetfood, musik från EdiSax Quartet och DJ Frida Lundemo, GT och Mix n´match-bar samt hotellrumsvisningar.

    Hotellet en mötesplats för entreprenörer

    Tidigare under dagen hade Petter Stordalen bjudit in unga entreprenörer via organisationen Ungt Företagande. Syftet vara att de unga skulle få träffa Stordalen för att få tips om hur man lyckas i sitt företagande. Fyra företag från Sundsvall, Bålsta, Stockholm och Bollnäs valdes ut och fick tips och råd kring företagande. Ett av Stordalens tips vara att man måste tro på sin idé och vara beredd att gå in ”All-in” – det vill säga att lägga ned mycket av sin tid och kraft på att förverkliga sin idé.

    Hotellet som vill bli Stockholms bästa budgethotell

    Företaget Spectra uf bygger unika hyllsystem som går att anpassa efter yta möter Petter A Stordalen Foto Julia Viklund

    ”- Det är just sånt här som är det fantastiska med hotell. De ska skapa förutsättningar för spännande möten och vara grogrunden till nya tankar och idéer. Det var otroligt roligt att träffa dessa entreprenörer som är så otåliga på att förändra världen genom företagande att de börjar redan innan de gått ur skolan. Jag hoppas att mina erfarenheter som jag delade med mig av kommer hjälpa dem att driva och utveckla sina företag”, säger entreprenören Petter A Stordalen.

    Källa: Comfort Hotels

    • Text: Maria Lindqvist
    • Foto: Julia Viklund
    Tweet
  • Museet Vraks marinarkeolog Jim Hansson, framför skeppet Af Chapman på Skeppsholmen. Han berättar om öns historia i en ny ljudvandring.
    2026-07-16 22:52

    Vrak – Skeppsholmens dolda historia avslöjas i ny ljudvandring

    Upptäck en ny sida av Skeppsholmen via Vrak. En gratis ljudvandring med marinarkeologen Jim Hansson tar en genom historia.

  • En ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik.
    2026-07-15 22:44

    Ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik

    En ny busslinje - Kiruna och Narvik gör det enklare att resa mellan Sverige och Norge. Det innebär en förbättrad tillgänglighet.

  • Blomsterhjärtat i Göteborg. Juni månad var positiv för besöksnäringen i staden.
    2026-07-15 22:04

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En ökad internationell efterfrågan skapar goda förutsättningar.

  • Hospitality insights - Utbildningar för besöksnäringen
    2026-07-14 17:45

    Den största outnyttjade resursen i besöksnäringen finns redan på lönelistan

    Företag i besöksnäringen kan lyfta fram outnyttjade resurser genom att ge personalen möjlighet att utbilda sig på arbetstid, det är en bra investering

  • Göta Kanal - besöksnäring
    2026-07-13 03:48

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026

    Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • Almedalen 2026 - tisdagen
    2026-07-13 01:32

    Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga

    Sammanställning av de två första dagarna av Almedalsveckan 2026 utifrån Turismnytts och Jakob Norrbys perspektiv med benägen hjälp av AI

  • Stöten i Sälen
    2026-07-12 20:55

    Sjätte året i rad – Älvan i Stöten är Sveriges bästa pist!

    Stöten i Sälen har återigen kammat hem en guldmedalj i Freerides omröstning där svenska skidorter tävlar om åtråvärda titlar

  • Starkt bokningsläge på camping
    2026-07-12 20:42

    Starkt bokningsläge på camping – bättre än rekordåret 2025

    69 procent av medlemsföretagen i Svensk Camping har ett bättre eller lika bra bokningsläge som rekordåret 2025

  • AI-genererad bild av hur den nya backen kan komma att se ut i vinter när SkiStar har byggt klart den i Sälen.
    2026-07-09 22:07

    SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen

    Inför vintern satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. I centrum står en ny storskalig nedfart som kommer bli Sveriges bredaste.

  • Johanna Ögren, Head of Marketing, Arctic Sweden Visitors Board. Hon ska leda deras nya Business Intelligence team.
    2026-07-08 21:53

    Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring

    Arctic Sweden Visitors Board skapar ett nytt Business Intelligence-team som ska bidra med kunskap till besöksnäringen.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-07-08 21:53

      Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring

      Arctic Sweden Visitors Board tar nästa steg i arbetet med att stärka besöksnäringens internation...

    • 2026-07-09 22:07

      SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen

      Inför vintern 2026/2027 satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. Satsningarna bygger på vad gä...

    • 2026-07-08 21:18

      Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026

      Billingen Skövde och Billingehus har utsetts till Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv...

    • 2026-07-13 01:32

      Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga

      Som alltid när AI är med i sammanställningen av en artikel så blir det ganska generellt och sammanfattande men be...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet