-
Örebro läns museum under 2023 – museichefen berättar
År 2023 fortsätter Örebro läns museum att vara utan sin huvudbyggnad i Slottsparken i Örebro. Museichef Birgitta Johansen berättar om läget för museets renovering och återuppbyggnad. Men även om allt länsmuseet gör på andra platser för att möta besökare.
”Vi ser vi fram emot att planeringen och återuppbyggnaden av museet sätter i gång på allvar. Det ska bli jätteroligt att komma i gång på riktigt.” Säger Birgitta Johansen. ”Vi lägger in mycket resurser i det arbetet och hjälper byggherren och huvudentreprenören så att bästa resultat ska uppnås. Vi är ju de som ska vara där och måste vara bra på att berätta exakt hur vi vill ha det. Nästan alla som jobbar på museet är med i arbetet på något sätt. Om några år när vi har öppnat på nytt kommer lokalerna att vara bättre för både besökare och föremål. Vi kommer att kunna låna in och visa konstföremål som vi inte haft möjlighet till förut.”
Museet har hittat nya sätt att möta besökare på
Eftersom öppningen av museibyggnaden på Engelbrektsgatan 3 har dröjt så länge har länsmuseet under flera års tid hittat nya sätt att möta besökare på.
Mobila museet är en stor lastbil som gör att man kan resa runt i länet med utställningar. Museets personal följer med och träffar museibesökare på alla möjliga platser som skolgårdar, hembygdsgårdar och ställen där många människor rör sig.
”Vi håller på att färdigställa två nya utställningar som specialbyggs för flaket och som kommer att turnera under 2023. För skolan kommer vi att ta fram ett nytt mobilt program om forntiden i länet.”
Under hösten 2022 testade museet att ha publika träffar på högkvarteret på Kaserngården 6 i Örebro. Där finns föremålsmagasin och kontor och dit bjuds allmänheten in till en serie som kallas ”Tusentals ting”. Besökarna får träffa olika experter som delar med sig av sina kunskaper och tillsammans kan man komma riktigt nära föremålen ur samlingarna.
Flera platser som Örebro läns museum verkar på
Andra exempel på platser där museet verkar är Örebro slott, Siggebohyttan och Arbetarmuseet Gråbo i Karlskoga.
”Siggebohyttan har vi under några år prioriterat och utvecklat som besöksmål med till exempel en digital guidad tur i vår app, lokala produkter i caféet och barnaktiviteter på somrarna. På Arbetarmuseet Gråbo i Karlskoga har vi tagit fram ett nytt spår som kompletterar det innehåll vi visar i arbetarlägenheterna. Det handlar om ekologiska fotavtryck och vänder sig till alla, inte minst skolan.” Fortsätter Birgitta Johansen.
Ett område som Örebro läns museum arbetat med under många år är Bergslagens historia.
”Under paraplyet ”Hyttbyggartid” har vi arbetat brett, både med forskningsinsatser, en vetenskaplig konferens och med utställningar på slottet och på Siggebohyttan. Under året fortsätter museet med att initiera forskningsprojekt och söka pengar. Vi kommer att genomföra ”Bergslagens historiedagar” som vi drog i gång förra året. De som står för programmet är främst föreningar knutna till hembygdsrörelsen. Vi som museum kan möjliggöra att eldsjälarna som visar och sköter sina egna miljöer och gårdar får tillgång till ny kunskap och nya perspektiv. Museet kan till exempel ordna miniseminarier eller skapa mötesplatser. Vi hoppas även kunna arrangera någon publik arkeologisk aktivitet under året kopplat till Bergslagen.”
Det finns en efterfrågan på kultur och upplevelser
Sammantaget tror Birgitta på ett gott nytt museiår. Hon ser att det finns en efterfrågan på kultur och upplevelser som museet kan erbjuda. I oroliga tider söker sig många till platser för samtal och reflektion.
”Efter pandemin kan vi se att vi återfått våra besökare under 2022, det är jättekul att folk hittat tillbaka till oss.” Avslutar Birgitta Johansen.
- Text: Örebro läns museum
- Foto: Örebro läns museum/Fotograf okänd
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala flygplatserna påverkas
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i april
I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 7 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer
Folkfesten Göteborgskalaset växer. Festivalen, som äger rum den 27–30 augusti 2026, tar nu mer plats i stadskärnan.
-
BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD
För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden har nu publicerat vinnarna av de fem öar som bokstavligen mer än halva världen tävl...
-
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Sv...
-
-
Gästbloggare
-