-
Örebro läns museum under 2023 – museichefen berättar
År 2023 fortsätter Örebro läns museum att vara utan sin huvudbyggnad i Slottsparken i Örebro. Museichef Birgitta Johansen berättar om läget för museets renovering och återuppbyggnad. Men även om allt länsmuseet gör på andra platser för att möta besökare.
”Vi ser vi fram emot att planeringen och återuppbyggnaden av museet sätter i gång på allvar. Det ska bli jätteroligt att komma i gång på riktigt.” Säger Birgitta Johansen. ”Vi lägger in mycket resurser i det arbetet och hjälper byggherren och huvudentreprenören så att bästa resultat ska uppnås. Vi är ju de som ska vara där och måste vara bra på att berätta exakt hur vi vill ha det. Nästan alla som jobbar på museet är med i arbetet på något sätt. Om några år när vi har öppnat på nytt kommer lokalerna att vara bättre för både besökare och föremål. Vi kommer att kunna låna in och visa konstföremål som vi inte haft möjlighet till förut.”
Museet har hittat nya sätt att möta besökare på
Eftersom öppningen av museibyggnaden på Engelbrektsgatan 3 har dröjt så länge har länsmuseet under flera års tid hittat nya sätt att möta besökare på.
Mobila museet är en stor lastbil som gör att man kan resa runt i länet med utställningar. Museets personal följer med och träffar museibesökare på alla möjliga platser som skolgårdar, hembygdsgårdar och ställen där många människor rör sig.
”Vi håller på att färdigställa två nya utställningar som specialbyggs för flaket och som kommer att turnera under 2023. För skolan kommer vi att ta fram ett nytt mobilt program om forntiden i länet.”
Under hösten 2022 testade museet att ha publika träffar på högkvarteret på Kaserngården 6 i Örebro. Där finns föremålsmagasin och kontor och dit bjuds allmänheten in till en serie som kallas ”Tusentals ting”. Besökarna får träffa olika experter som delar med sig av sina kunskaper och tillsammans kan man komma riktigt nära föremålen ur samlingarna.
Flera platser som Örebro läns museum verkar på
Andra exempel på platser där museet verkar är Örebro slott, Siggebohyttan och Arbetarmuseet Gråbo i Karlskoga.
”Siggebohyttan har vi under några år prioriterat och utvecklat som besöksmål med till exempel en digital guidad tur i vår app, lokala produkter i caféet och barnaktiviteter på somrarna. På Arbetarmuseet Gråbo i Karlskoga har vi tagit fram ett nytt spår som kompletterar det innehåll vi visar i arbetarlägenheterna. Det handlar om ekologiska fotavtryck och vänder sig till alla, inte minst skolan.” Fortsätter Birgitta Johansen.
Ett område som Örebro läns museum arbetat med under många år är Bergslagens historia.
”Under paraplyet ”Hyttbyggartid” har vi arbetat brett, både med forskningsinsatser, en vetenskaplig konferens och med utställningar på slottet och på Siggebohyttan. Under året fortsätter museet med att initiera forskningsprojekt och söka pengar. Vi kommer att genomföra ”Bergslagens historiedagar” som vi drog i gång förra året. De som står för programmet är främst föreningar knutna till hembygdsrörelsen. Vi som museum kan möjliggöra att eldsjälarna som visar och sköter sina egna miljöer och gårdar får tillgång till ny kunskap och nya perspektiv. Museet kan till exempel ordna miniseminarier eller skapa mötesplatser. Vi hoppas även kunna arrangera någon publik arkeologisk aktivitet under året kopplat till Bergslagen.”
Det finns en efterfrågan på kultur och upplevelser
Sammantaget tror Birgitta på ett gott nytt museiår. Hon ser att det finns en efterfrågan på kultur och upplevelser som museet kan erbjuda. I oroliga tider söker sig många till platser för samtal och reflektion.
”Efter pandemin kan vi se att vi återfått våra besökare under 2022, det är jättekul att folk hittat tillbaka till oss.” Avslutar Birgitta Johansen.
- Text: Örebro läns museum
- Foto: Örebro läns museum/Fotograf okänd
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026
Mest under Destination, Boende och Evenemang samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
SkiStar lanserar sommarpaket med upplevelser och boende i Sälen och Åre
Inför sommaren lanserar SkiStar i Sälen och Åre nya smidiga sommarpaket. Där boende och aktiviteter bokas tillsammans.
-
Gothenburg Docks – ny evenemangssatning vid kajen
Den 29–31 maj samlas flera evenemang längs vattnet mellan Lindholmen och Eriksberg under ett namn: Gothenburg Docks.
-
Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet
Turistbuss- och beställningstrafikens stora mötesplats Busstorget 2026 gav en tydlig bild av en bransch mitt i ett avgörande skede
-
Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025
Arctic Sweden Tourism Award lyfter några av de starkast lysande stjärnorna inom besöksnäringen i norra Sverige.
-
Stark avslutning på kvartalet för Halmstads besöksnäring
Halmstads besöksnäring avslutar det första kvartalet av 2026 starkt efter en avvaktande inledning på året för destinationen.
-
Visitadagen uppmärksammar gott värdskap, eldsjälar och livsverk
Den 4 maj samlades Sverige för Visitadagen i Stockholm. Ett årligt event som bland annat prisar personer inom besöksnäringen.
-
2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter
2025 blev ett rekordår för turismen till Norrköping. Den fina sommaren och många höjdpunkter under året bidrog starkt.
-
Internationella intresset för Höga Kusten växer
Nyligen genomförde Höga Kusten en riktad internationell satsning, med visningsresa och deltagande på Swedish Workshop i Kiruna.
-
Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar
Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren. 14 dagars obegränsat tågresande i norra Sverige, utan att behöva boka i förväg.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Internationella intresset för Höga Kusten växer
Förra veckan genomförde Höga Kusten Destinationsutveckling en riktad internationell satsning med...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar
Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren 2026. För 999 kronor får resenärer 14 dagars obeg...
-
2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter
2025 blev ett rekordår för turismen till Norrköping. Gästnätterna ökade med + 2,7% jämfört med f...
-
-
Gästbloggare
-