-
Östergötland utnämnd till Sveriges första hållbara region
Östergötland har av den världsomfattande organisationen Green Destinations blivit utnämnd till en hållbar besöksdestination. Det blir officiellt känt under Global Green Destinations Conference den 27 september i Nijmegen, Nederländerna. Tidigare har Åre och Sigtuna varit de enda svenska destinationerna med på top 100 listan, men nu kommer Östergötland med och blir då den första regionen i Sverige på listan.
Utnämningen är ett resultat av ett hållbarhetsarbete som pågår inom regionen via Visit Östergötland. Sedan 2016 har de varit en del av Tillväxtverkets projekt ”Hållbar Produktutveckling” där fokus ligger på produkter och företagande i skärgården, Vadstena, Göta kanal och Kinda Kanal.
”Vi sökte efter ett sätt att inte bara jobba med produkternas eller företagens hållbarhet, utan ett sätt att certifiera hela Östergötland.” Säger Emil Selse, projektledare för ”Hållbar Produktutveckling” och ansvarig för hållbarhet på Visit Östergötland. ”En oberoende jury ansåg att Östergötlands jobb med hållbarhet inom bl.a. natur, kultur, besöksinformation, säkerhet och kollektivtrafik redan är så pass bra att vi direkt rankas bland de 100 bästa destinationerna i världen.”
Ser fram emot att analysera resultatet
Detta är bara första steget på regionens ”hållbarhetstege” för besöksnäringen. Genom insamlad data och den oberoende bedömningen blir det tydligt vad som är Östergötlands styrkor och svagheter.
”Vi har dock hittills bara fått besked om att vi är utvalda.” Fortsätter Emil Selse. ”När vi får resultatet med all jämförande data ska vi ta fram en plan för hur vi ska använda detta. Vi tror att företag inom besöksnäring, kommuner och även andra intressenter kommer kunna använda detta för att stärka sitt eget och Östergötlands varumärke som en hållbar destination. Vi kan glädjas att vi blivit utvalda men jag ser redan fram emot hur vi ska kunna förbättra oss!”
- Text: Visit Östergötland
- Foto: Oskar Lürén
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 45 -25
Mest under Destination, Konstateranden, beslut och rapporter samt Utmärkelser och initiativ
-
Nominerade till Grand Travel Award Ekoturismpriset 2026
Grand Travel Award Ekoturismpriset delas ut årligen till ett svenskt företag. Naturturismföretagen presenterar de tre nominerade.
-
Louise Bjurenvall ny Kommersiell chef på Resize Design
Resize Design som är specialiserade på unika inredningslösningar för hotell-/hospitalitysektorn har anställt Louise Bjurenvall
-
Debattartikel: Vi är eniga – här är satsningarna som stärker hela Sverige
En stor grupp politiker och representanter för näringslivet i Värmland kräver stärkt infrastruktur till, från och genom Värmland i en debattartikel
-
Stena Line köper Wasaline – säkerställer trafiken mellan Vasa och Umeå
Stena Line flyttar fram sina positioner i Östersjön genom att förvärva Wasaline och ta över driften av färjelinjen mellan Vasa och Umeå.
-
Business Region Gotland – ny samlad struktur för plats-, näringslivs- och destinationsutveckling på Gotland
Ett viktigt beslut för Gotlands framtid
-
1 800 artiklar i 70 länder – Visit Swedens globala marknadsföring erövrar världen (igen)
Världens rese- och turismbransch har verkligen uppmärksammat Visit Swedens marknadsföring av Sverige som besöksland för bättre hälsa och välmående
-
Borgviks Gård vinner Värmlands Turismpris 2026
Visit Värmland har utsett Borgviks Gård till vinnare av Värmlands Turismpris 2026 och Syrén Gastronomi till Årets Uppstickare 2025
-
Svensk Camping visar vägen med QualCamp – kvalitet, hållbarhet och innovation i fokus
En kvalitetsstämpel och ett gemensamt språk mot marknaden som visar att camping är en professionell bransch att räkna med
-
Jonas Siljhammar slutar som VD för Visita i sommar
Slutar efter åtta år men sitter kvar på posten fram till sommaren 2026
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 44 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Transport, In...
-
Säfsen satsar och investerar 80 miljoner i framtidens destination
Säfsen Resort i Fredriksberg i södra Dalarna genomför just nu sin största satsning någonsin. Tot...
-
+Katrineholm tar över det regionala uppdraget med Visit Sörmland
Nu står det klart att det blir näringslivs- och destinationsbolaget +Katrineholm som tar över ar...
-
Sveriges Bussföretag larmar om risk för akut bussförarbrist
Bussförarbristen riskerar att förvärras mer än tidigare befarat. Var tredje förare är idag över 60 år, samtidigt ...
-
-
Gästbloggare
-