-
Hur påverkar parkeringsavgifter motorcykelturismen?
I städer runtom i Sverige inför man nu parkeringsavgifter för mopeder och motorcyklar. Hur kommer detta att påverka motorcykelturismen? Motorcykelturismen är i många länder större än i Sverige och det finns många städer. I till exempel Asien tar man sig fram med tvåhjuliga motorfordon istället för med bil. I de flesta utländska städer är det gratis med parkering för tvåhjulingar Malmö inför parkeringsavgift
I Malmö har man infört en parkeringsavgift om 25 kronor per timme för mopeder och motorcyklar. I staden finns det många som både pendlar till sina arbeten och som turistar i staden med hjälp av sina motorcyklar. Det har hittills varit ett förhållandevis billigt (och tidsbesparande) alternativ för att ta sig fram i stadsmiljö jämfört med bil – men inte längre.Per-Erik Lögdberg, ordförande i SMC, Sveriges MotorCyklister* i Skåne.
Foto: SMC”- Parkeringsavgiften för en EU-moped är alltså lika hög som för en Rolls Royce, säger Per-Erik Lögdberg, ordförande i SMC, Sveriges MotorCyklister* i Skåne.Många tycker att Tekniska Nämnden i Malmö stad har tagit ett förhastat beslut utan underlag. Det finns inga uppgifter om hur de tidigare avgiftsfria markerade platserna för MC har använts, syftet med de nya parkeringsavgifterna och vad avgifterna kommer att få för kringeffekter. I dagsläget finns det 6.000 MC- och mopedägare skrivna i Malmö stad. Hur många det finns som reser in till staden kan inte Malmö stad svara på i dagsläget.Motorcyklister hänvisas till parkeringsgarage
Förutom att införa avgifterna så vill man att MC och mopeder ska parkera i garage om de vill stå mer än två timmar på markerad MC-plats på gatan. Men frågan om garageplatserna räcker till – och vill man verkligen åka ned i ett garage när man åker motorcykel ja det är en annan fundering…Minskar antalet parkeringsmöjligheter för bilar?
Sveriges Motorcyklister i Skåne tycker att all parkering för tvåhjulingar i städer ska vara gratis. Om staden måste ta ut en parkeringsavgift så borde den vara lägre än för en bil då den tar mindre plats. Om en MC skulle betala lika mycket för parkeringsplats så skulle motorcyklisterna parkera ett fordon per ruta, vilket skulle innebära att bilisternas parkeringsmöjligheter minskar. Kommunikation och informationsinhämtning viktigt
Kanske det behövs en utökad dialog mellan städernas politiker/tjänstemän och branschen?
Källa: Sveriges MotorCyklister * SMC, Sveriges MotorCyklister, är en intresseorganisation för motorcyklister. SMC har omkring 70.000 medlemmar. SMC:s viktigaste arbetsområden är trafiksäkerhet, turism, försäkringar, konsumentfrågor, opinionsbildning, information och internationellt arbete. - Text: Maria Lindqvist
- Foto: SMC
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
Mest om Destination, Flyg, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 2
Som ni såg i del 1 blir det inte något analytiskt långt redaktionellt mästerverk med journalistisk höjd om årets Almedalsvecka utan en sammanställning av anteckningarna från de olika seminarierna. Lit...
-
Läckö-Kinnekulle söker Operativ Marknadskommunikatör och Vikarierande Destinationsutvecklare
Destination Läckö-Kinnekulle söker två nya kollegor. En operativ marknadskommunikatör och en vikarierande destinationsutvecklare.
-
Swedish Lapland – Norrbottniska smakvägar synliggör matdestinationer
Norrbottens livsmedelsstrategi; Nära Mat och Swedish Lapland Visitors Board krokar arm i ett projekt för att öka matproducenters synlighet.
-
Katrineholm syns i Stockholms tunnelbana igen
I sommar är Katrineholm återigen synlig på reklam i Stockholms tunnelbana – denna gång för att lyfta fram boendemöjligheter.
-
Nöjda besökare och goda effekter av Ishockey-VM i Stockholm
Stockholm får högt betyg som värdstad för Ishockey-VM. En ny rapport visar att den turismekonomiska effekten var 729,9 miljoner kronor.
-
Fem nya reseguider gör det enklare att hitta sitt Järvsö
Nu har det blivit enklare att hitta rätt i Järvsö. Med fem nya reseguider vill destinationen göra det roligare att planera sin vistelse.
-
The Crane Hotel – ett nytt hotellkoncept i Hudiksvall
Där den första hydrauliska kranen uppfanns i Hudiksvall växer The Crane Hotel fram. Ett hotell med fokus på gemenskap och återhämtning.
-
Yrkeshögskolan satsar på gårdsförsäljning – ny kurs får grönt ljus
Hållbar affärsutveckling inom gårdsförsäljning från YH Akademin har nu fått ett positivt beslut från Myndigheten för yrkeshögskolan.
-
Krönika: OS i Göteborg – Starten för framgångssagan om evenemangsstaden
Stefan Gadd, fram till nyligen presschef på Göteborg & Co, berättar minnen från destinationens resa till det den är idag
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 1
Vi gör det enkelt. Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan som aldrig blir klart eller bl...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende, Evenemang, H...
-
SkiStar och Kairos Future samlar branschen kring framtidens resande
Under Almedalsveckan samlade SkiStar och Kairos Future branschen i ett rundabor...
-
Turismforskare prisas för metod att mäta det icke mätbara
I denna artikel från Mittuniversitetet kan ni läsa mer om hur de gör. Forskare vid Etour Research Centre på M...
-
-
Gästbloggare
-