-
Rekordmånga svenskar semestrade i Höga Kusten i juli
Efter en intensiv vår där Höga Kusten Destinationsutveckling aktivt ställt om sina resurser för att både kortsiktigt och långsiktigt stärka besöksnäringsföretagen i Höga Kusten, kom i mitten på juni ett för många efterlängtat besked; reserestriktionerna lättar och det blir möjligt att resa inom Sverige igen.
Hemester var ordet på allas läppar och från en dag till en annan började orderböckerna hos Höga Kustens entreprenörer fyllas på. Siffrorna för juli och augusti visar också att de kommersiella boendena aldrig tidigare haft så många svenska gäster.
”Enskilda entreprenörer berättar om 20 till 30 % ökningar både vad gäller gästnätter och omsättning. Jag hoppas och tror att många av våra besökare hade en positiv upplevelse och att de vill återkomma igen. Vi har redan nu fått en hel del förfrågningar inför 2021.” säger Maria Lundkvist, Verksamhetsledare för Höga Kusten Turistservice.
All time high gästnätter under juli
Från Destinationsbolaget sida rullade de i början på sommaren ut ”solstolskampanjen” över hela Sverige. Intresset för Höga Kusten var stort och storslagna vyer med vida ytor gjorde deras utbud extra attraktivt.
Nyfikenheten för destinationen spred sig och under juli ökade antalet besökare på www.hogakusten.com med hela 90 procent jämfört med juli 2019.
De slutgiltiga gästnattssiffrorna summerar bolaget först efter nyår. En förhandstitt på siffrorna för juli och augusti visar dock att de kommersiella boendena i Höga Kusten aldrig haft så många svenska gäster. All time high gällande hotellnätter i juli månad.
Även gästnätterna på camping i augusti månad vittnar om en ökning sedan i fjol, som redan då var ett rekordår.Trygg och säker semesterupplevelse
I och med att det blev en annorlunda sommar valde många att semestra på hemmaplan. Under juli och augusti märkte destinationens gemensamma Turistservice av ett stort antal svenska besökare. Många av dem var förstagångsbesökare.
”Inför sommaren lade vi stort fokus på att ta fram ett destinationsövergripande informationsmaterial till företagen. I vilket det tydliggjordes hur besökarna kan få personlig service på plats samtidigt som det påminde om att hålla ett hjärtligt avstånd och ta ansvar för varandra och naturen. En stor eloge till alla som skapade en trygg och säker semesterupplevelse för våra besökare denna annorlunda sommar.” Säger Mia Karlsson, VD Höga Kusten Destinationsutveckling.
Källa: SCB/Tillväxtverket
- Text: Höga Kusten
- Foto: Höga Kusten
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. April visar tillväxt i gästnätter trots en osäker omvärld.
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Den 30 maj öppnar besöksmålet Fenomenmagasinet igen i Linköping. Syftet är att främja intresset för naturvetenskap.
-
HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
Vill du vara med på HOUSE OF PEOPLE:s utvecklingsresa? Nu söker de en MICE säljare och en Bokning & Säljkoordinator.
-
2027 års Squaredance Convention kommer till Östersund
Nu står det klart att Östersund blir värdstad för Sveriges nationella Squaredance Convention 2027 den 6–9 maj.
-
Ny utställning om Absolut Vodka på Spritmuseum
Varumärket som sprängde gränserna mellan reklam och konst. En ny utställning på Spritmuseum visar Absolut Vodkas historia.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026
Mest under Destination, Boende och Evenemang samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
SkiStar lanserar sommarpaket med upplevelser och boende i Sälen och Åre
Inför sommaren lanserar SkiStar i Sälen och Åre nya smidiga sommarpaket. Där boende och aktiviteter bokas tillsammans.
-
Gothenburg Docks – ny evenemangssatsning vid kajen
Den 29–31 maj samlas flera evenemang längs vattnet mellan Lindholmen och Eriksberg under ett namn: Gothenburg Docks.
-
Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet
Turistbuss- och beställningstrafikens stora mötesplats Busstorget 2026 gav en tydlig bild av en bransch mitt i ett avgörande skede
-
Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025
Arctic Sweden Tourism Award lyfter några av de starkast lysande stjärnorna inom besöksnäringen i norra Sverige.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Internationella intresset för Höga Kusten växer
Förra veckan genomförde Höga Kusten Destinationsutveckling en riktad internationell satsning med...
-
2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter
2025 blev ett rekordår för turismen till Norrköping. Gästnätterna ökade med + 2,7% jämfört med f...
-
Visitadagen uppmärksammar gott värdskap, eldsjälar och livsverk
Den 4 maj samlades Sverige för Visitadagen i Stockholm. Det är ett årligt återkommande event som bjuder på en för...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...
-
-
Gästbloggare
-