-
Rekordmånga svenskar semestrade i Höga Kusten i juli
Efter en intensiv vår där Höga Kusten Destinationsutveckling aktivt ställt om sina resurser för att både kortsiktigt och långsiktigt stärka besöksnäringsföretagen i Höga Kusten, kom i mitten på juni ett för många efterlängtat besked; reserestriktionerna lättar och det blir möjligt att resa inom Sverige igen.
Hemester var ordet på allas läppar och från en dag till en annan började orderböckerna hos Höga Kustens entreprenörer fyllas på. Siffrorna för juli och augusti visar också att de kommersiella boendena aldrig tidigare haft så många svenska gäster.
”Enskilda entreprenörer berättar om 20 till 30 % ökningar både vad gäller gästnätter och omsättning. Jag hoppas och tror att många av våra besökare hade en positiv upplevelse och att de vill återkomma igen. Vi har redan nu fått en hel del förfrågningar inför 2021.” säger Maria Lundkvist, Verksamhetsledare för Höga Kusten Turistservice.
All time high gästnätter under juli
Från Destinationsbolaget sida rullade de i början på sommaren ut ”solstolskampanjen” över hela Sverige. Intresset för Höga Kusten var stort och storslagna vyer med vida ytor gjorde deras utbud extra attraktivt.
Nyfikenheten för destinationen spred sig och under juli ökade antalet besökare på www.hogakusten.com med hela 90 procent jämfört med juli 2019.
De slutgiltiga gästnattssiffrorna summerar bolaget först efter nyår. En förhandstitt på siffrorna för juli och augusti visar dock att de kommersiella boendena i Höga Kusten aldrig haft så många svenska gäster. All time high gällande hotellnätter i juli månad.
Även gästnätterna på camping i augusti månad vittnar om en ökning sedan i fjol, som redan då var ett rekordår.Trygg och säker semesterupplevelse
I och med att det blev en annorlunda sommar valde många att semestra på hemmaplan. Under juli och augusti märkte destinationens gemensamma Turistservice av ett stort antal svenska besökare. Många av dem var förstagångsbesökare.
”Inför sommaren lade vi stort fokus på att ta fram ett destinationsövergripande informationsmaterial till företagen. I vilket det tydliggjordes hur besökarna kan få personlig service på plats samtidigt som det påminde om att hålla ett hjärtligt avstånd och ta ansvar för varandra och naturen. En stor eloge till alla som skapade en trygg och säker semesterupplevelse för våra besökare denna annorlunda sommar.” Säger Mia Karlsson, VD Höga Kusten Destinationsutveckling.
Källa: SCB/Tillväxtverket
- Text: Höga Kusten
- Foto: Höga Kusten
-
Cabonline – flygtaxi utvald till preferred partner i SAS Transfer
Flygtaxi Sverige, en del av Cabonline Group, är stolta över att ha valts till föredragen taxipartner för SAS nya tjänst - SAS Transfer.
-
Swedish Lapland – upphandling av nattågen och nya vagnar
I dagsläget är det SJ som kör nattåg enligt ett specialavtal. Swedish Lapland har en uppdaterad avsiktsförklaring och nya vagnar är på gång.
-
Visita – en tydlig ökning för hotellmarknaden i juni
Juni månad gav det bästa utfallet på länge på svensk hotellmarknad enligt Visita statistik. Trots det är hotellkonjunkturen svag.
-
Höga Kusten – nya satsningar och storslagen sommar
Ute hos besöksmål i Sverige råder det stor aktivitet nu. Höga Kusten Destinationsutveckling berättar om sommaren hos dem.
-
Färgglada Sala-cyklar blir rullande turistbyråer
Platsvarumärkesgruppen i Sala kommun har tagit fram två unika Sala-cyklar som i sommar kommer att synas runt om i kommunen.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
Mest om Destination, Flyg, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 2
Som ni såg i del 1 blir det inte något analytiskt långt redaktionellt mästerverk med journalistisk höjd om årets Almedalsvecka utan en sammanställning av anteckningarna från de olika seminarierna. Lit...
-
Läckö-Kinnekulle söker Operativ Marknadskommunikatör och Vikarierande Destinationsutvecklare
Destination Läckö-Kinnekulle söker två nya kollegor. En operativ marknadskommunikatör och en vikarierande destinationsutvecklare.
-
Swedish Lapland – Norrbottniska smakvägar synliggör matdestinationer
Norrbottens livsmedelsstrategi; Nära Mat och Swedish Lapland Visitors Board krokar arm i ett projekt för att öka matproducenters synlighet.
-
Katrineholm syns i Stockholms tunnelbana igen
I sommar är Katrineholm återigen synlig på reklam i Stockholms tunnelbana – denna gång för att lyfta fram boendemöjligheter.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Yrkeshögskolan satsar på gårdsförsäljning – ny kurs får grönt ljus
Yrkeshögskolekursen Hållbar affärsutveckling inom gårdsförsäljning har nu fått ett positivt besl...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Flyg, Evenemang och ...
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 2
Som ni såg i del 1 blir det inte något analytiskt långt redaktionellt mästerverk med journalistisk höjd om årets ...
-
The Crane Hotel – ett nytt hotellkoncept i Hudiksvall
Där världens första hydrauliska kran en gång uppfanns, växer nu något helt nytt fram. I den gamla industribyggnad...
-
-
Gästbloggare
-