-
Återigen nya rekordsiffror för Västerås besöksnäring
Västerås besöksnäring fortsätter mot nya rekordnivåer. Det visar preliminära siffror över kommersiella gästnätter första halvåret 2018. Statistiken är sammanställd av SCB på uppdrag av Tillväxtverket. Ökningen av antalet gästnätter pekar starkt på att Västerås blir en allt mer populär destination att besöka.
När 2017 summerades visade samma statistik att antalet kommersiella gästnätter ökade med nästan 25% mot 2016. Ökningen har fortsatt under första halvåret av 2018 och totalt genomfördes 270 375 gästnätter i Västerås vilket är en ökning med 48% jämfört med samma period föregående år. Motsvarande ökning på Sverigenivå var i snitt 3% vilket betyder att destinationen ligger långt över rikssnittet. Inte bara gästnätter på hotell har ökat markant, även gästnätter på camping, stugbyar och vandrarhem ökade med närmare 26%.
Den ökade kapaciteten i form av The Steam Hotel och Comfort Hotel är bidragande orsaker till den kraftiga utvecklingen i Västerås gästnattstatistik.
”Det är otroligt glädjande att se att gästnattsutvecklingen fortsätter öka, både på privat- och affärsresesidan. Möten och evenemang fortsätter att vara en stark bidragare till stadens gästnätter, likaså ser vi att fler privatresenärer väljer Västerås på helger och lov och vi inväntar fortfarande sommarens statistik som vi hoppas visar en liknande trend.” Berättar Sofie Lidholm, Utvecklingschef Visit på Västerås Marknad & Näringsliv AB.
Internationella gästnätter har ökat stort
De internationella gästnätterna ökade stort under första halvåret av 2018 med en ökning på närmare 100%, från cirka 15 000 till 30 000. De länder som besökt staden mest är bland annat Norge, Danmark, Tyskland, Schweiz och USA.
”De utländska gästnätterna står fortfarande för en begränsad del av det totala antalet gästnätter, cirka 11%. Därför är det roligt att se att denna målgrupp ökar så kraftigt som den gör det första halvåret. I år har vi startat en ny satsning mot den norska marknaden tillsammans med Visit Sweden. Därför känns det extra kul att de norska gästnätterna under första halvåret ökat med nästan 174%.” Säger Sofie Lidholm.
- Text: Västerås Marknad & Näringsliv
- Foto: Pia Nordlander
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.
-
Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen
I september tar två välkända profiler över en verksamhet vid Åre torg. Åre Hostel har som målsättning att öppna i vinter.
-
Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni
I juni ökade belagda hotellrum med 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Intäkterna ökade samtidigt enligt Visita.
-
Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
Trillevallen, Södra Årefjällen söker nu efter sin framtida VD. En operativ ledare som ska ta destinationen till nästa nivå.
-
Vrak – Skeppsholmens dolda historia avslöjas i ny ljudvandring
Upptäck en ny sida av Skeppsholmen via Vrak. En gratis ljudvandring med marinarkeologen Jim Hansson tar en genom historia.
-
Ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik
En ny busslinje - Kiruna och Narvik gör det enklare att resa mellan Sverige och Norge. Det innebär en förbättrad tillgänglighet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En ökad internationell efterfrågan skapar goda förutsättningar.
-
Den största outnyttjade resursen i besöksnäringen finns redan på lönelistan
Företag i besöksnäringen kan lyfta fram outnyttjade resurser genom att ge personalen möjlighet att utbilda sig på arbetstid, det är en bra investering
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga
Som alltid när AI är med i sammanställningen av en artikel så blir det ganska generellt och sammanfattande men be...
-
Starkt bokningsläge på camping – bättre än rekordåret 2025
69 procent av medlemsföretagen i Svensk Camping har ett bättre eller lika bra bokningsläge som rekordåret...
-
Sjätte året i rad – Älvan i Stöten är Sveriges bästa pist!
Stöten i Sälen har återigen kammat hem en guldmedalj i Freerides omröst...
-
-
Gästbloggare
-