-
Så gick sommaren för aktivitetsbolagen i Sverige
Sommaren 2017 bjöd på svalt väder vilket påverkade intäkterna för aktivitetsbolagen, eller? Vi tog kontakt med några verksamheter för att ta reda på hur deras sommar varit.
Norra Sverige
Abisko naturum – besöksrekord

I och med att efterfrågan efter naturupplevelser ökat så ökar antal besökare till Abisko Naturum. Under sommaren har man slagit tidigare besöksrekord.Skellefteå – många evenemang
Skellefteå har etablerat sig som ett resmål för mini- och weekendsemester. I sommar hade man satsat på att erbjuda fler evenemang vilket visar sig vara lyckat. De vanligaste besökarna kommer från Sverige och Norge.
Södra Sverige
Furuvik – rekordsommar
Furuvik rapporterar en rekordsommar, den bästa sedan öppningen år 1900. I år har parken haft öppet 93 dagar, tagit emot 304.103 besökare och slagit omsättningsrekord. Omsättningen ligger nu på 105 miljoner kronor. Man har genomfört 19 konserter och 1,5 miljoner åk i attraktionerna.
En anledning till den ökade omsättningen är att man lanserade nyheten Guldkortet som ger fritt inträde och åkband för hela säsongen. Det blev succé. En annan var att man öppnade den nya berg- och dalbanan Fireball.
”- Stolta och glada stänger vi parken för i år”, säger Nina Tano, Vd Furuvik.
Skara Sommarland – stark säsong
Skara Sommarland har stängt för säsongen. Sommaren 2017 tog man emot fler gäster jämfört med samma samma period år 2016. Antal besökare var 285 589 – en ökning med nästan 13% från fjolåret. Även antalet gästnätter på campingen har ökat och försäljningen av säsongskort fortsätter öka (+9%).
Bakomliggande anledningar kan vara konsertsatsningen ”Sommarland Live” som man lanserade i år, men också att campingen erbjuder ett bra boende.
”- Vår säsong har varit över förväntan. Trots en kylig och blåsig juli så har vi haft bra med besökare. Vädret i år har varit svårt att förutse men besökarantalet har varit jämnt under hela högsäsongen. De dagar som väderleksprognosen varit stabil så har också antal besökare varit högre”, säger Janne Nilsson Vd Skara Sommarland.
Vadstena – lika många besökare
På Vadstena turistbyrå har man välkomnat ungefär lika många besökare som förra året, cirka 9.904. Tina Schultzberg, turistbyråföreståndare på Vadstena turistbyrå tror att den uteblivna ökningen av antal besökare beror på att turisterna söker mer information på internet nu än förut, att en del besöksmål blivit privatiserade och att det råder en förvirring över var turistbyrån ligger.”- Positivt är iallafall att besöksantalet inte har minskat, varken hos oss på turistbyrån eller i Vadstena som helhet”, säger Tina Schultzberg.
Vasamuseet – rekordsiffror
Vasamuseet i Stockholm tog emot 750.355 personer under sommaren 2017 – vilket är rekord. Det innebär en ökning med 13%.
Sommaren 2017 har varit den mest besökta någonsin sedan museet invigdes 1990. Juni slog besöksrekord med en ökning på 15 procent, juli ökade med 11 procent och augusti med nästan 14 procent jämfört med samma månader 2016.
”- Vi märker tydligt av den ökade turismen i Stockholm och vi är väldigt glada över att så många väljer att komma till Vasamuseet”, säger Lisa Månsson, museichef.
Hon fortsätter:
”- En viktig anledning till framgången är att vi kan erbjuda många av våra besökare att ta del av Vasas historia på deras egna språk. Under högsäsongen finns personal på museet som tillsammans talar fjorton olika språk. Det betyder att vi kan visa skeppet och ge ett personligt bemötande över kulturella gränser”.
Källa: respektive företag ovan
- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga
Sammanställning av de två första dagarna av Almedalsveckan 2026 utifrån Turismnytts och Jakob Norrbys perspektiv med benägen hjälp av AI
-
Sjätte året i rad – Älvan i Stöten är Sveriges bästa pist!
Stöten i Sälen har återigen kammat hem en guldmedalj i Freerides omröstning där svenska skidorter tävlar om åtråvärda titlar
-
Starkt bokningsläge på camping – bättre än rekordåret 2025
69 procent av medlemsföretagen i Svensk Camping har ett bättre eller lika bra bokningsläge som rekordåret 2025
-
SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen
Inför vintern satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. I centrum står en ny storskalig nedfart som kommer bli Sveriges bredaste.
-
Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring
Arctic Sweden Visitors Board skapar ett nytt Business Intelligence-team som ska bidra med kunskap till besöksnäringen.
-
Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026
Billingen Skövde och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv. Nomineringen lyfter ett framgångsrikt samarbete.
-
ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
Turismnytts bloggare Bianca har varit på Icehotel och lyfter deras hållbarhetsarbete och berättar om hur Icehotel kom till
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Mest under Destination, Evenemang, Mat och dryck samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping satte en ny standard i Europa. Flest kvinnliga deltagare och det starkaste internationella proffsfältet.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ma...
-
ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Et...
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping, som ägde rum idag den 5 juli, satte en ny standard i Europa. Flest kvinn...
-
Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
STF-anslutna Kvikkjokk Fjällstation behöver ett taggat restaurangteam nu till sommaren. ...
-
-
Gästbloggare
-




