-
Så skall Solvalla utvecklas
Vi är många som någon gång har besökt Solvalla arena och tittat på trav eller motorsportevenemang.
Nu skall området utvecklas för att möta framtida besökares krav.
Solvalla invigdes 1927 av Stockholms Travsällskap. Sedan dess har man genomfört många tränings- och tävlingsevenemang och fungerat som en plantskola för jockeys,
Idag finns det plats för 400 hästar och en anlagd skogsslinga för träning. För aktiva finns omklädningsrum, kontor. På området finns också många olika verksamheter som till exempel butiker, restauranger, caféer, ett elevboende och en veterinärklinik.
Ägare av mark och byggnader på Solvalla är fortfarande Stockholms Travsällskap (STS) och AB Solvalla Travbana.
Idag är Solvalla en bredare event- och multisportarena för utomhussporter. Bara travsporten har ungefär 100 tävlingsdagar per år. Det största evenemanget är Elitloppet som lockar 30.000 besökare.
I utvecklingen av området så är tanken att skapa en mötesplats för sport- och idrottsintresserade stockholmare med evenemang med upp till 15.000 besökare. Men man vill också se att fler människor kommer från andra delar av Sverige och utlandet för att uppleva Solvalla på plats.
Arenan skall utvecklas som en destination. Arenan är en publik plats, som kommer att utvecklas vidare med olika funktioner i form av sport och idrottsmöjligheter, arbetsplatser och service. Med dessa förändringar utvecklas arenan som destination med sina evenemang och genom att än mer öppna upp mot allmänheten och nå ler målgrupper.
Solvalla skall få en ny entré, som skall ersätta de tre som finns idag, Ett torg skall byggas framför arenan och stråk skall leda till arenan.
Källa Bromma stadsdelsnämnd
- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 -25
Veckans nyheter om svensk besöksnäring, denna vecka mest under Destination, Boende och Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Destination Östersund nominerade till pris för Bästa Värdskap 2024
Destination Östersund är nominerade till Visitas pris för Bästa Värdskap 2024. Totalt är det tolv som tävlar om utmärkelsen.
-
Allt för Sjön 2025 – en inspirerande mässa med sikte på framtiden
Den 88:e upplagen av båtmässan Allt för Sjön har nyligen avslutats. Tusentals besökare samlades för att fira sjölivets glädje.
-
Turismpris får nytt namn – Arctic Sweden Tourism Award öppet för nomineringar
Swedish Lapland Visitors Boards eget turismpris har fått nytt namn. Det heter nu Arctic Sweden Tourism Award, och nomineringen står öppen.
-
Liseberg kommenterar Statens Haverikommissions rapport om branden på Oceana
Statens Haverikommission har avslutat utredningen av branden på Oceana 2024 och har presenterat sin slutrapport. Liseberg kommenterar den.
-
Efter rekordåret – Finnlines utökar upplevelsen ombord
Finnlines fartyg satte nytt passagerarrekord i 2024. Nu lanserar de nya kulinariska upplevelser och ett utökat underhållningsutbud.
-
SkiStar ansluter sig till Nästa generation Sverige
SkiStar är stolta över att delta i det ideella initiativet Nästa generation Sverige genom att erbjuda SAO-jobb till ungdomar.
-
Pandox förvärvar nybyggda Elite Hotel Frost i Kiruna
Pandox AB har tecknat ett avtal om förvärv av nybyggda Elite Hotel Frost i centrala Kiruna. Hotellet beräknas öppna i juni 2025.
-
Ny restaurang på Garveriet – matupplevelser i hjärtat av Floda
Garveriet i Lerum får nytt liv när en ny restaurang öppnar sina dörrar i sommar. Bakom satsningen står ett team med rötter i Floda.
-
Countryside Hotels – Nynäs Havsbad erbjuder Stockholmsupplevelser
Countryside Hotels stärker nu sitt utbud i Stockholmsområdet med Nynäs Havsbad, som blir en del av organisationen.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Taktikon – prispsykologi och hur det påverkar kundbeteenden
Prissättning handlar inte bara om siffror, det handlar om perception, känslor och beteende. Detta blogginlägg frå...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination och Stöd/Insatser/Utm...
-
SkiStar vinner Business Model Awards – Årets Affärsmodell
SkiStar har tilldelats det prestigefyllda priset Business Model Awards 2025 i kategorin Årets Af...
-
Camilla Freedeke, tillträdande VD för Destination Kalmar AB
Camilla Freedeke, idag chef för socialförvaltningen Kalmar kommun, blir från och med den 1 maj ny VD för Destinat...
-
-
Gästbloggare
-